Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye Belarus teşekkürü

Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye Belarus teşekkürü
Avrupa Birliği; Irak, Suriye ve Yemenlilerin Belarus'a seyahat etmesini yasaklayan Türkiye'ye teşekkür etti.

Belarus-Polonya sınırında yaşanan sığınmacı gerilimi sonrası Avrupa Birliği Türkiye'ye aba altından sopa göstermiş, Belarus'a 'yasa dışı göçmen' taşıyan hava yolu şirketlerinin yaptırıma maruz kalabileceğini belirtmişti. Alman medyasında çıkan haberlerde de THY ve Rus hava yolu Aeroflot'a dikkat çekilmişti.

SHGM 'yasakladık' dedi. AB Konseyi Başkanı teşekkür etti

Daha sonra bir açıklama yapan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), "AB ile Belarus arasındaki illegal sınır geçişleri yüzünden Irak, Suriye ve Yemen vatandaşlarının Türkiye'de Belarus'a uçak bileti almaları ve Türk havalimanlarından Belarus'a uçmaları ikinci bir duyuruya kadar yasaklandı." denildi.

SHGM'nin Twitter'da yaptığı açıklamayı alıntılayan AB Konseyi Başkanı Charles Michel, "Türk otoritelerine ve SHGM'ye desteklerinden ve iş birliklerinden dolayı teşekkür ederim." dedi.

Konuya ilişkin bir açıklama da Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'tan geldi.

THY'yi örnek gösterdi

Belarus'a seferi olan tüm havayolu şirketleriyle temas halinde olduklarını söyleyen Maas, bhu temasların sonuç verdiğini kaydetti. Türk Hava Yolları'nın Belarus'a uçuşlarda Irak, Suriye ve Yemen vatandaşlarını uçağa almamasını örnek olarak veren Maas "Tüm havayolları şirketlerinin, suç teşkil eden insan kaçakçılığına yardım etmesi halinde bunun sonuçlarıyla karşılaşacaklarını bilmesi gerekir, buna hava sahasını kullanma hakkı ve iniş izinlerine yönelik yaptırımlar da dahil" dedi.Bu Haber 13.11.2021 - 11:18:31 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.