Avrupa Birliği'nden gri ve yeşil pasaport sahiplerine kötü haber

Avrupa Birliği'nden gri ve yeşil pasaport sahiplerine kötü haber
Avrupa Parlamentosu, bundan böyle Avrupa'ya seyahat edecek yeşil ve gri pasaport sahiplerinin de seyahat izni alacağını duyurdu. Yeni uygulamayla birlikte, Birlik ülkelerine seyahat edecek gri ve yeşil pasaport sahipleri, önceden 7 euro karşılığında önceden kayıt yaptıracak.


Gri ve yeşil pasaport sahiplerinin vizeye ve hiçbir yerden izin almaya gerek duymadan Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edebilme dönemi kapanıyor.Avrupa Parlamentosu'nun aldığı karar gereğince, bundan böyle Avrupa ülkelerine seyahat edecek gri ve yeşil pasaport sahiplerinin seyahat iznine tabi tutulacağını açıkladı.

''KİMİN AB'YE GELDİĞİNİ ÖĞRENEBİLECEĞİZ''

 Avrupa Parlamentosu, resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Yeni sistem, şimdiye dek vizeye ihtiyaç duymadan AB'ye giriş yapan yolcuların, artık bir seyahat iznine sahip olmalarını gerektiriyor. Bu sayede sınırlarımıza varmadan önce, kimin AB'ye geldiğini öğrenebileceğiz. Detaylar için videomuzu seyredin" ifadelerine yer verildi.

Vizesiz geçiş hakkına sahip kişiler artık seyahat izni uygulamasına tabi tutulacak. Bu uygulamanın, sınır kontrolü için yürürlüğe konulduğu düşünülüyor.

BAŞVURULAR İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILACAK

Odatv'de yer alan habere göre,  Avrupa Parlamentosu tarafından paylaşılan videodaki açıklamalar şöyle:

"2020 yılında vizesiz geçiş hakkı olan 39 milyon yolcunun AB'yi ziyaret etmesi bekleniyor. Bu yolcular, ETIAS'a (Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi) başvurmak zorunda. AB'ye gelmeden önce 7 euro karşılığında internet üzerinden sisteme başvurmaları gerekiyor. 18 yaşının altındaki ve 70 yaşının üstündeki yolcular, sisteme başvururken herhangi bir ücret ödemeyecek. Başvurular, güvenlik birimleri tarafından kontrol edilecek."

Videoda, Avrupa Parlamentosu üyesi, Macar parlamenter Kinga Gal da konu hakkında bir açıklama yapıyor. Kinga Gal'ın sözleri şu şekilde:

"En önemli unsur, güvenliği sağlamak ve kendi vatandaşlarımızı korumak."

Video, şöyle devam ediyor:

"Seyahat başvurusu, salgın tehlikesi, yasadışı göç ve güvenlik tehdidi teşkil eden durumlarda reddedilebilir. Verilen izin, 3 yıla kadar geçerlidir."Bu Haber 05.07.2018 - 08:53:35 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.