Avrupa'daki talep artışı verilere böyle yansıdı, işte pazar pazar son durum

Avrupa'daki talep artışı verilere böyle yansıdı, işte pazar pazar son durum
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, şubat ayında Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı kıyasla yüzde 31.56 oranında artarak 1 milyon 527 bin olarak gerçekleşti.


TurizmGüncel

Ocak şubat aylarını kapsayan iki aylık dönemde Türkiye'yi ziyaret edenlerin sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 34.91 oranında artarak 2 milyon 988 bin oldu.

AVRUPA-OECD'DE YÜKSELİŞ VAR

İstatistiklere detaylı bakıldığında gerek şubat ayında, gerekse ilk iki ayda Türkiye'nin Avrupa-OECD ülkelerinde önemli artışlar yakaladığı görülüyor.AVRUPA'DA ŞUBATTA YÜZDE 21.7'LİK ARTIŞ

Şubat ayında Avrupa-OECD ülkelerinden gelişlerin yüzde 21.7 oranında arttığı görülüyor. Geçen yılın şubat ayında Avrupa-OECD ülkelerinden 293 bin ziyaretçi alan Türkiye, bu yılın aynı ayında 357 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Şubat ayında, Almanya'dan yüzde 13.3, Avusturya'dan yüzde 18, Belçika'dan yüzde 19, Hollanda'dan yüzde 18, Birleşik Krallık'tan yüzde 32 ve Fransa'dan yüzde 25 ziyaretçi artışları dikkat çekiyor.

RUSYA+BDT ÜLKELERİNDEKİ ARTIŞ ŞUBATTA DA SÜRDÜ

Şubat ayında Türkiye'nin Rusya ve BDT ülkelerindeki ziyaretçi artışı da devam etti. Buna göre, Rusya'da yüzde 67.7 gibi ciddi bir büyüme kaydeden Türkiye, BDT ülkelerinin genelinde ortalama yüzde 23'lük ziyaretçi artışı sağladı.

ABD, KANADA, JAPONYA DA GERİ DÖNÜYOR

Türkiye şubat ayında, uzun zamandır kan kaybettiği, ABD, Kanada, Japonya ve Güney Kore gibi pazarlarda da Avrupa'dakine benzer ziyaretçi artışları kaydetti.

DÜŞEN TEK PAZAR İZLANDA

Şubat ayı istatistiklerinde en dikkat çeken nokta ise, bir ülke hariç, tüm pazarlarda artış kaydedilmiş olması. O istisna ise İzlanda, Geçtiğimiz yılın şubat ayında 139 kişinin İzlanda'dan, bu yılın aynı döneminde 76 kişi geldi.

UZUN BİR ARADAN SONRA AVRUPA-OECD ÜLKELERİ ARTIŞTA

2018 yılının ilk iki aylık verileri incelendiğinde de Avrupa-OECD pazarlarındaki toparlanma dikkat çekiyor. İki aylık dönemde bu pazarlardan gelişler yüzde 23.7 oranında artarken, Almanya'dan yüzde 12, Avusturya'dan yüzde 16.7, Belçika'dan yüzde 19.5, Fransa'dan yüzde 29.4, Hollanda'dan yüzde 18.5 ve Birleşik Krallık'tan yüzde 33 artış olduğu görülüyor.

Geçtiğimiz yılın ilk 2 ayında 535 bin ziyaretçinin geldiği Avrupa-OCD ülkelerinden, bu yılın aynı döneminde 662 bin ziyaretçi geldi.

İRAN İLK 2 AYIN LİDER PAZARI

İstatistiklerde dikkat çeken bir diğer pazar ise kuşkusuz İran. Şubat ayında yüzde 50 artışla 196 bin, ilk iki ayda ise yüzde 50.9 artışla 350 bin ziyaretçi gönderen İran, hem şubat ayında hem de ilk iki aylık dönemde Türkiye'y en çok ziyaretçi gönderen ülke oldu.

İlk iki ayda Rusya'dan gelişler yüzde 69, Rusya+BDT ülkelerinden gelişler ise ortalama yüzde 23.4 oranında arttı.


Bu Haber 31.03.2018 - 11:38:36 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.