AtlasGlobal'den yürekleri ağıza getiren inişle ilgili açıklama

AtlasGlobal'den yürekleri ağıza getiren inişle ilgili açıklama
Atatürk Havalimanı-KKTC seferini yapan AtlasGlobal Hava Yolları'na ait uçak, kalkıştan bir süre sonra fırtına ve doluya yakalanmış, daha sonra ise tekrar AHL'ye döüş yaparak insanları endişeye sürükleyen bir iniş yapmıştı. Konuya ilişkin olarak bir açıklama yapan AtlasGlobal, pilotun kopkit camları kırılan uçağı inişte görüş açısı yakalayabilmek için yan yatırdığını belirtti.AtlasGlobal tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklama şöyle:

''27 Temmuz tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 18:10’de IST/ECN seferimizi yapan Airbus A320 tipi uçağımız kalkıştan bir süre sonra 4000 feet’e yükseldiği sırada İstanbul’da başlayan yoğun dolu yağışından etkilenmiştir. Dolu fırtınası sırasında uçağımızın burun kısmı ve ön camlarının zarar görmesi nedeniyle kaptan pilotumuz Atatürk Havalimanı’na geri dönme kararı almıştır, Pilotlarımızın deneyimi ve soğukkanlılığı sayesinde iniş başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

İnişten sonra uçağımız bakıma alınmış, 121 yolcusu ve 6 mürettebat farklı bir uçağa aktarılarak Kıbrıs Ercan Havalimanı’na gönderilmiştir.

Kaptan pilotumuz Oleksandr Akopov konuyla ilgili olarak, 'Dün akşam Türkiye'de çok nadir gördüğümüz bir hava muhalefeti yaşandı. 1 saat içinde 10 derece düşen hava sıcaklığına bağlı olarak süper hücreli fırtınadan kaynaklı dikey akımlar ve şiddetli rüzgar nedeniyle çok yoğun dolu yağışı oluştu. Bu sırada inişe geçen ve kalkış yapan tüm uçaklar rotalarını değiştirmek zorunda kaldı. 4000 feet’de seyrederken bizim de uçağımızın burun kısmı ve kokpit camları hasarlandı. Bu sebeple iniş yapma kararı aldık. İniş esnasında yan camdan pisti görmek için uçağı yan yatırdık. Bilinçli yapılan bu hareket sonrası iyi bir koordinasyonla piste güvenli iniş yaptık.' şeklinde bilgi vermiştir.

Olay sırasında uçağımızın kontrolü Sovyetler Birliği döneminde havacılık sektörünün merkezi olan Ukrayna’da eğitim gören son derece deneyimli bir uçuş ekibindeydi. Uçakta bulunan kaptan pilotumuz 13 bin 908 saatlik uçuş deneyimi ve defalarca simülasyonlardan geçerek bu tür aksiliklere hazırlıklı olması sayesinde sorunsuz bir şekilde bu hava muhalefetinin atlatılmasını sağlamıştır.''
Bu Haber 28.07.2017 - 15:21:19 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Nejat kenan özgüler - 29.07.2017 - 08:46

    Atlas global ailesine çok ama çok geçmiş olsun... Kaptan pilota kocaman bir "BRAVO"... helal ollsun.... herşey insanlar için.... ama felaket geldiğinde emin ellerde olduğunu bilmek en güzeli ve en önemlisi.....

  • Etem Esendemir - 28.07.2017 - 04:33

    Atlas ailesine buyuk gecmis olsun. Basarili pilotu cani gonulden tebrik ederim.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.