Atatürk Havalimanı'nda 4 bin 500 kişi işten çıkarıldı

Atatürk Havalimanı'nda 4 bin 500 kişi işten çıkarıldı

TAV, Atatürk Havalimanı'nın İstanbul Havalimanı'na taşınmasıyla beraber 4 bin 500 kişiyi işten çıkarıyor.


Atatürk Havalimanı'nın işletme ihalesini 2021 yılına kadar alan ancak İstanbul Havalimanı'nın açılmasıyala beraber bu havalimanındaki tüm operasyonlarını durduran TAV, 4 bin 500 kişiyi işten çıkarıyor.

Konuyla ilgili olarak Kamuyu Aydınlatma Platformu'na bir bir bildirimde bulunan TAV, mevcut durumda 4 bin 500 çalışanın işine son verileceğini açıkladı. İşten çıkarılacak çalışanlara 204 milyon lira kıdem ve ihbar tazminatı ödeneceğini belirten şirketin açıklamasının devamında şu noktaların altı çizildi:

''Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ("DHMİ") ile imzaladığı Kira Sözleşmesi uyarınca, 03.07.2005 tarihi saat 00.01'den başlamak ve 02.01.2021 tarihi saat 24.00'te sona ermek üzere, toplam 15,5 yıl süreyle Atatürk Havalimanı dış ve iç hatlar terminal binası, katlı otopark ile genel havacılık terminalini işletme hakkını haiz olan TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği A.Ş. ("TAV İstanbul") tarafından işletilen Atatürk Havalimanı'ndaki tüm ticari uçuşlar 6 Nisan 2019 tarihi saat 02:00 itibarıyla İstanbul Havalimanı'na transfer edilmiştir.

22 Ocak 2013 tarihinde yaptığımız Özel Durum Açıklaması'nda Devlet Hava Meydanları İşletmesi ("DHMİ") tarafından Şirketimize gönderilen yazıda, İstanbul'un Avrupa yakasına yapılacak yeni havalimanının ("İstanbul Havalimanı") TAV İstanbul'un 3 Ocak 2021'e kadar geçerliliği süren kira sözleşme süresinin bitiminden önce hizmete açılması halinde, çakışma dönemine ilişkin şirketimizin uğrayacağı kâr kayıplarının DHMİ tarafından tazmin edileceğinin ve kayıpların tespiti için bağımsız kuruluşlardan yararlanılabileceğinin ifade edildiğini duyurmuştuk.

Atatürk Havalimanı'nın sözleşme süresinden daha önce ticari uçuşlara kapanması nedeniyle Şirketimizin uğrayacağı kâr kayıplarının hesaplanmasına ilişkin DHMİ, Şirketimiz ve danışmanlar tarafından yapılan çalışmalar devam etmektedir.

Şirketimiz uğrayacağımız kâr kayıplarının tazminine ilişkin resmi bilgilendirmeyi almayı beklemektedir.''Bu Haber 08.04.2019 - 10:55:53 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.