Aska Hotels Başkanı'ndan 2013 için aksiyon uyarısı

Aska Hotels Başkanı'ndan 2013 için aksiyon uyarısı
Aska Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Aslan, bir yandan maliyetlerin sürekli artmasından dolayı otelcilerin bütçelerini tutturamadığını, diğer yandan ise tur operatörlerine sürekli aksiyon vermek zorunda kaldığını söyledi.


Savaş Daş - TurizmGüncel

Antalya'da 8 otel ve 5 bin yatağa sahip Aska Hotels'in Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Aslan, TurizmGüncel'e yaptığı açıklamada, 2012 yılının gerçekten zor bir yıl olduğunu ve otelcilerin ciddi aksiyonlar verdiklerini söyledi. Kendilerinin 2013 için küçük bir artışla kontratlarını yaptıklarını belirten Aslan, önümüzdeki sezon için yeni aksiyon veren otellerin önümüzdeki yılı nasıl çıkaracaklarını merak ettiğini belirtiyor.

Ramazan Aslan'ın değerlendirmelerinden satır başları şöyle:

EYLÜL AYI İKİNCİ SEZON OLMAKTAN ÇIKIP BİRİNCİ SEZON KONUMUNA GELDİ 

"Antalya şu anda iyi gidiyor ve yıl sonu itibarıyla geçen yılki rakamları yakalayacağımızı düşünüyorum. Bu yıl özellikle eylül ayı çok iyi geti. Eylül ayının iyi geçmesinin nedeni ise Ramazan ve devamındaki bayramdan dolayı insanların tatil programlarının sıkışması.  Diğer taraftan yabancılar açısından da eylül ayı artık ikinci sezon konumundan çıkarak birinci sezona yaklaşmış durumda. Eylül ayı yaşlıların, özellikle de iyi para harcayan yaşlıların, yoğun olarak geldiği bir ay. Çok sıcak değil, deniz güzel ve ortalıkta çok çocuk yok. 


CİDDİ MALİYET ARTIŞLARI VAR, BÜTÇELERİ TUTTURAMIYORUZ

"Konaklama sektöründe çok ciddi maliyet artışları var. Maliyet artışlarının bir nedeni Euro’nun TL karşısında değer kaybetmesi. Geçen yılla kıyasladığımızda ortalama yüzde 10 civarında bir kayıp söz konusu. Geçen yıl aralık ayında Euro’yu 2,5 TL hesaplayarak yaptığımız bütçelerimizi ocak ayında 2,4’e revize ettik ve kur kaybından kaynaklı olarak maliyetlerimiz sürekli arttı."

OLUMSUZ AÇIKLAMALAR SEKTÖRE ZARAR VERİYOR
 
"Öte taraftan sektörle ilgili olumsuz açıklamaların da doluluklar üzerinde etkili oldu. Zaten dünyada anormal şeyler yaşanırken sezonun çok iyi gitmesini beklemek akıllıca değil. Ancak bütün bunlara rağmen sezonun çok iyi geçtiğini düşünüyorum. Sadece biraz daha sabırlı olmak ve açıklama yaparken kime, nereye, nasıl etki edeceğini iyi hesaplamak gerekiyor. Bu sektörde sadece otelci ve çalışanı değil, başka sektörlerden de binlerce insan ekmek yiyor."2012 ÇOK VE AKSİYONLU BİR YIL OLDU, 2013 FİYAT ARTIŞLARI ZAMLARA KURBAN GİTTİ
 
"2012 yılı çok zor ve aksiyonlu bir yıl oldu. Geçen yıl çok anormal bir yıl olduğu için fiyatlar anormal derecede yükseldi. Kataloglardaki ürünlerin neredeyse tamamı erken rezervasyonda satılmıştı. Bu yıl erken rezervasyonlar biraz daha düşük olduğu için biz geçen yılki yüksek fiyatların bir kısmını bu yıl aksiyon verdik. Yine de kişi başı gelirde geçen yılın üstündeyiz. Ancak pek çok otel çok daha büyük aksiyonlar vermek durumunda kaldı bu yıl. 2012 kontratlarındaki fiyat artışının yüzde 60’ı tekrar aksiyona gitti."

"Yapılan zamları ve ÖTV artışlarını turizm için binilen dalın kesilmesi anlamına geliyor. Zaten normalde açıklanan enflasyon ile otelcinin enflasyonu arasında çok büyük fark var. Alkolle gelen zam oranları aşağı /yukarı görülürken, temel gıda ürünlerine ve ete gelen zamları göremiyorsunuz. Özellikle et ve tavuk ürünlerinde çok ciddi fiyat artışları var."

 FİYAT DÜŞÜRENLER 2013'TE NE YAPACAK BİLMİYORUM
 
"Otelci bir yandan temel girdilerdeki maliyet artışıyla boğuşurken, bir yandan acentelerin “fiyatları düşürün” baskısıyla karşı karşıya kaldığı bir ortamda 2013 kontratlarını yaptı. Biz fiyat düşürmedik ama fiyat düşürenler 2013 sezonunda ne yapacaklar bilemiyorum. Kendi şirketimizle ilgili şunu söyleyebilirim: Fiyat düşürmedik; hatta az da olsa fiyat artışı yapabildik 2013 kontratlarımızda. Peki yaptığım artışlar yeter mi? Yetmez. Zaten yeni zamlar, yaptığım kontrattaki fiyat artışını çoktan alıp götürdü. İşin kötü tarafı, yeni sezonda daha ne kadar gidecek belli değil."

HERKES RAKAMLARLA OYNADIĞINDA SİZ DE OYNAMAK ZORUNDASINIZ
 
"Bizim sektörde stok yapmak gibi bir şansınız yok. O odayı o gün kiralayamadıysanız, o oda o gün boş kalmıştır. Otelciler de o odayı doldurmak adına günün koşullarına ayak uydurmak, piyasayı yakın takip etmek durumunda. Eğer siz piyasayı rakiplerinizi takip edemiyorsanız ayakta kalma şansınız yok. Böyle bir ortamda siz Türkiye’yi ucuz bir ülke olarak görebilirsiniz ama Türkiye ucuz bir ülke değil. Siz şu anki satış rakamlarınızla sattığınız ürünleri kıyaslayıp “iyi durumdayız” diyebilirsiniz. Ancak sizdeki ürünler pek çok ülkede var ve oların yarın fiyatları daha da aşağıya çekmeyeceklerinin hiçbir garantisi yok. Herkes rakamlarla oynadığında siz de rakamlarla oynamak mecburiyetinde kalıyorsunuz."

TÜRK OPERATÖRLER DESTEKLENMELİ Kİ OTELCİNİN ELİ GÜÇLENSİN
 
"Şu anda Avrupa’da bulunan tur operatörlerinden kaç tanesi Türk ve bunlara ne kadar sahip çıkabiliyoruz? İşte bu konu çok önemli. Yabancı ülkelerdeki Türk tur operatörlerine sahip çıkmamız gerekiyor. Bunlar milli değerlerimiz. Aksi taktirde yabancı tur operatörlerine bağımlı olursunuz. Biz milli tur operatörlerimize sahip çıkarsak, otelcilerimiz büyük tur operatörleri ile masaya oturduğunda elleri daha güçlü olur." 
 


Bu Haber 04.10.2012 - 15:12:51 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • nihat andirir - 14.10.2013 - 05:35

  Sn ramazan aslan kurban bayraminizi kutlar ailenizle bir omur huzur ve mutluluklar dilerimo

 • ferdi yılmaz - 25.12.2012 - 05:42

  saygılarımızı sevgilerimizi diliyoruz ramazan bege

 • mıce cive - 13.10.2012 - 04:14

  Turizm bu gün ülkemizin 40 hata daha fazla economisine değer katan bi döviz sektörü.Eyer daha Fazla kazanmak istiyorsak Sn.Ramazan ASLAN gibi Turizm başından bu yana gelen değerli Turizm yatırımcılarımızı Dinlememiz ve en azından onlarlan 40 lık bi economi güce sahip olduğumuzu hatırlayıp,Kenilerini zam konularında Farklı bi kapı Açsak hem onlar hem ülkemiz Daha fazla kazansa daha iyi olur.ülkemiz eyer avrupa birliği diyosa Avrupa ya açtığımız kapıları önce güçlenirmemiz lazım diye düşünüyorum.Herşey ülkemiz için umarım en iyi si biz ve laik olan herkez olur.saygılarlan

 • Zekeriya Can - 07.10.2012 - 06:55

  Sn Ramazan Beyefeniye,Türk turzminin gerçeklerini dile getiren anlatımı için teşekkür edeeriz. Aslında bu tip realist söylemlerin değerli STK temslcilermiz tarafından yapılması gerekiyor. Ama onlar, Pişmiş ete soğan doğramam diyen bir Türk büyüğünün sözünü esas alarak etlyesütlüye karışmayıp. Arzı enam etmek ile meşguller. Maalesef, yurt dışında bulunan Türk menşeel tur operatörleri yeterli desdek ve saygıyı gormedigörmüyor. halbuki bu operatörler, bulundukları ülkede lokomatif görevi görüp. Türkiye destinasyonunu cazip fiyatlar ile markete sokmalarından dolayı. Diğer tur operatörleri de müşterilerini kaaybetmemek için aynı programı satışa koymak zorunda kalırlar. Türk Turzimcsi bugün dünyanı en pahalı Elektrik,Gaz,Yakıt,Alkollü içecek,Et ve Süt ürünlerini kullanmaktadır. Bundan dolayı 100 odaı 4 veya 5 yıldızlı bir tesis. spanya,Yunanstan gbi rakip ülkelerin otellernden sezona yaklaşık € 100.000. eksi ile başlamaktadır. Balansını ayarlıyabilmek için ise oynayabileceği tek kalem peersonel ücretlenirmesi ve düşük kaliteli mal alımıdır. Buda,kaliteyi aşağı çekmekte. Tesise tekrar reklamasyon olarak geri dönmektedir. Yani bir fasit daire çinde çırpınıp durmakdayız.Ne diyelim, Allah yardımcımız olsun..

 • hakan - 06.10.2012 - 07:02

  yakışır.. helall olsun toprağım

 • nisre - 05.10.2012 - 08:31

  teşekkürler adınıza geldiğinizyere saygı duyuyorum turimde sizingibi duyarlı ve ileri görüşlü insanların olması ne güzel alkışlar

 • Askin Bastan - 05.10.2012 - 03:28

  cok net ve acik bir sorun..agziniza saglik Ramazan bey..

 • Can yuzbasioglu - 05.10.2012 - 10:49

  Durum bundan daha iyi anlatilamazdi.

 • Kadir ugur - 05.10.2012 - 10:03

  Ramazan Bey, Agziniza saglik. Cok ener duydugum cümleler. Türk Tour operatörlrinin korunmasi. Tesekkür ederim.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.