Artur Muradyan: Ruslar için yurt dışı tatili lüks olacak

Artur Muradyan: Ruslar için yurt dışı tatili lüks olacak

Rusya’da dolar ve euro kurlarındaki artış nedeniyle tur fiyatlarının yükselmesi beklenirken ATOR Başkan Yardımcısı Artur Muradyan, Ruslar için yurt dışına gitmenin giderek lüks hale geleceğini ifade etti.


Dolar ve euro kurunun ruble karşısında yükselmesini değerlendiren Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan “Dolar ve euro hızla artarken, Rusya’dan yurt dışına tatile gitmek lüks haline geliyor.” açıklamasını yaptı.

Rublenin değer kaybı nedeniyle tüm destinasyonlarda tur fiyatlarının arttığını belirten Muradyan, ancak kur farkından en fazla etkilenen destinasyonların Mısır, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Sri Lanka, Hindistan ve Tayland gibi orta fiyat kategorisindekiler olduğuna dikkat çekti.

TürkRus’ta yer alan habere göre, eskiden başta Türkiye olmak üzere çoğu destinasyona uçak dahil 1000 dolara bile iki kişilik tur paketi bulunduğuna, artık bunun mümkün olmadığına işaret eden sektör temsilcisi, en düşük tur fiyatının iki kişi için 160-180 bin ruble olduğunu (kişi başı 80-90 bin ruble) aktardı.

Diğer yandan, yurt dışı turlarına olan talepte önemli bir düşüş gözlenmediğini kaydeden Muradyan, “Durumun eylülde net olarak anlaşılabileceğini düşünüyorum. Dolar kurunun 120-150 rubleye çıkmasının psikolojik sınır olacağını ve bu durumda tatil yapmanın tam anlamıyla lüks haline geleceğini öngörüyorum” diye konuştu.

Tatil maliyetleri artacak

GazetemRu’nun aktardığına göre ise, Rusya’daki tur operatörleri, rubledeki düşüş nedeniyle yurtdışı ve yurtiçi tatil maliyetlerinin artacağı uyarısında bulundu.

Sadece geçen hafta ortasından bu yana yurtdışı seyahat fiyatlarının yüzde 10 oranında arttığına değinen sektör temsilcileri, fiyat artışının hem lüks hem de ekonomik destinasyonlarda olmak üzere tüm segmentlerde kaydedildiğini dile getirdi.

Aynı zamanda sadece otel hizmetleri değil, turların yapısında da önemli bir paya sahip olan uçak biletlerinin de daha pahalı hale geldiği kaydedildi.

Öte yandan Muradyan, tur fiyatlarındaki artışın döviz kurundaki artışla doğrusal bir seyir izlediğini vurgularken, “Uçak biletleri artık oldukça pahalı ve bilet bileşeni seyahat maliyetini etkilemeye başladı. Mısır, Sri Lanka, Goa gibi ekonomik destinasyonlar bile bundan zarar görecek” diye konuştu.Bu Haber 16.08.2023 - 08:50:25 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.