Armin Zerunyan açıkladı: Hilton krizi aşmak için neler yaptı?

Armin Zerunyan açıkladı: Hilton krizi aşmak için neler yaptı?
Hilton Üst Sınıf Otellerden Sorumlu Türkiye Bölge Müdürü Armin Zerunyan, Hilton’un krizden çıkmak için yaptığı çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Resort Kongresi kapsamında moderatörlüğünü Ece Tonbul’un yaptığı panele katılan Hilton Üst Sınıf Otellerden Sorumlu Türkiye Bölge Müdürü Armin Zerunyan, şirketin pandemi döneminde karşılaştığı problemlere ve bunları aşmak için neler yaptığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘’Bazı konularda daha hızlı davrandık’’

Pandemi nedeniyle Hilton Grubu’nun da diğer şirketlerle benzer şeyler yaptığını ancak bazı konularda daha hızlı harelet ettiğini belirten Armin Zerunyan, Hilton’un çalışanlarını ve misafirlerini korumak için ‘’Clean Stay’’ isimli bir programı hızla devreye soktuklarını ifade etti. Zerunyan, ‘’Daha sonra işler normale dönmeye başlayınca gelen ufak-tefek toplantılar için ‘’Event Ready’’ programını hayata geçirdik.’’ dedi.

‘’Ne oldu? Para bitti’’

Atılan bu adımların dışa dönük veya günlük çalışma süreci içinde yapılan şeyler olduğunu kaydeden Armin Zerunyan, ‘’Arkada büyük sıkıntılar çıktı. Ne oldu? Para bitti. Hepimizin yaşadığı büyük problem. Likiditeyi arttırmamız gerekti. Yerelde yönettiğimiz otellerde kararları mülk sahipleri aldı. Fakat bizim kendi yönettiğimiz otellerde likiditeyi arttırmak için bazı adımlar attık. Burada birtakım ücretler alınmadı ya da büyük oranlı indirimler yapıldı. Bir kısmı ertelendi, bivr kısmı belirsiz bir süre için iptal edildi. Kurumsal anlamda da dünyadaki şirketin benzer sıkıntıları ortaya çıktığı için , operasyonları yürütmek için bankalardan kredi sağlandı.’’ dedi.

‘’2 bin çalışanla yolumuzu ayırdık’’

Hilton’un dünya çapında 2 bin çalışanla yollarını ayırdığını söyleyen Zerunyan, ‘’Çalışanların bir kısmı ile kısa çalışma içine girildi. Bazıları hala devam ediyor bu şekilde çalışmayı. Yurt dışında da hala kısa çalışmadan yararlanmaya devam ediyor. Bu dönemde şunu da anladık: bu tip devlet destekleri olmasa bu dönemi atlatmak mümkün olmayacaktı. Kısa çalışma tek başına benze bizim sektörü en azından yüzdüren, ayakta tutan ve geleceğe yönelin umut duymaya devam etmesini sağlayan en önemli desteklerden biri oldu. Kuşkusuz başka destekler de oldu ancak kısa çalışma en önemli can suyu oldu.’’ şeklinde konuştu.

‘’Aşının gelmesini umut ederek bekleyeceğiz’’

Pandemi ortaya çıkında iptal şartlarına yüzde 100 esneklik getirdiklerini söyleyen Zerunyan, ‘’Bu anlamda kontratları yürütmedik. Parasını ödemiş olanlara iadelerini yaptık, ertelemek isteyene her türlü esnekliği sağladık, yurt içi ve yurt dışı seyahatlerimizi sıfırladık ve hala da çok az seyahat yapıyoruz. Atlatmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar hepimiz büyük bir deneyim kazandık ama önümüzdeki ok daha çetin bir dönem var.Belli ki bu dönem bizi zorlamaya devam edecek. Aşının gelmesini umut ederek bekleyeceğiz.’’Bu Haber 28.11.2020 - 12:20:36 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Mehmet Biçer - 28.11.2020 - 03:45

    Krizi aşmak için ‘’2 bin çalışanla yolumuzu ayırdık’’ söylemi ve eylemini doğru bir icraat olarak gösterilmesi vahim bir durum. Hele bunu Dünya devi bir kurum icraat olarak söylüyor ve yapıyor ise çok daha vahim bir durum.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.