Antalya’da teleferik kazası: Ölü ve yaralılar var 

Antalya’da teleferik kazası: Ölü ve yaralılar var 
Antalya’da meydana gelen teleferik kazasında 1 kişinin öldüğü, 10 kişinin de yaralandığı öğrenildi.

Antalya’da hizmet veren Tünektepe Teleferik Tesisi’nde direklerden birinin devrilmesi sonucu meydana gelen kazada bir kişinin hayatını kaybettiği, 2’si çocuk, 10 kişinin de yaralandığı bildirildi. Kabinlerden birinin devrilen direğe çarparak parçalandığı kaydedilirken, olay yerine gelen sağlık ve kurtarma ekiplerinin bir kişinin cansız bedenine ulaştığı, 7 kişiyi de yaralı olarak kurtardığı ifade edildi. Edinilen bilgiye göre, teleferik kabinlerinde bulunan 3 kişi de tahliye esnasında yaralandı. 

Mahsur kalan kişilerin güvenli bir şekilde aşağı indirilmesi için de çalışma yapıldığı ve çevre illerdeki kurtarma ekiplerinden destek istendi. Kazada mahsur kalan 184 kişiden 87'si kurtarıldı, 10 kabinde kurtarma çalışmaları sürüyor.

Muhittin Böcek: 13 kabinde 100’e yakın vatandaşımız var

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kentteki teleferik kazası nedeniyle havadaki kabinlerde mahsur kalanları kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "Şu ana kadar 11 kabindeki 74 vatandaşımız kurtarıldı, 13 kabinde 100'e yakın vatandaşımız var" dedi. Böcek, Antalya Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda yaptığı açıklamada, talihsiz kazada bir vatandaşın hayatını kaybettiğini, 7'si kazada, 3'ü tahliye sırasında olmak üzere yaralananların sayısının 10 olduğunu söyledi. "Şu ana kadar 11 kabindeki 74 vatandaşımız kurtarıldı, 13 kabinde 100'e yakın vatandaşımız var" ifadesini kullanan Böcek, çalışmaların hızla sürdüğünü bildirdi. Krizde görev yapan tüm kuruluşlara teşekkür eden Böcek, "İnşallah kısa zamanda, sabaha kadar bütün vatandaşlarımızı kurtarmış oluruz" diye konuştu

Böcek, gazetecilerin sorusu üzerine, teleferiğin 2017'de kendisinden önceki dönemde faaliyete geçtiğini ve belediye şirketi bünyesinde hizmet vermeye devam ettiğini dile getirdi. Yıllık ağır ve rutin normal bakımlarının hepsinin yapıldığını vurgulayan Böcek, "Yılbaşından sonra ağır bakımı protokolü, anlaşması zaten yapılmış. Sezon açılışı 5 Mart'ta başlamıştı. Bu talihsiz olayla ilgili bütün amacımız şu anda 100'e yakın vatandaşımızın bir an önce kurtulması. Diğer konularda zaten gerekli çalışmaları yapacağız" dedi.

Tahliye işlemi üç helikopterle sürüyor

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Okay Memiş, Antalya'daki teleferik kazası nedeniyle havadaki kabinlerde mahsur kalanları kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "Her helikopter müdahale için elverişli değil. Bazı güçlü helikopterler oradaki kabinlerde yer yer riskli durumlara da yol açtığı için sadece Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı 3 helikopterle tahliye işlemlerini yürütüyoruz." dedi.

.......................................Güncelleme: 12:36....................................

5 kabindeki 29 kişi için tahliye çalışmaları sürüyor

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya son olarak "Mahsur kalan 19 kabindeki 137 kişi başarıyla tahliye edilmiştir. Tahliye edilenlerden 9 kişinin ambulans ile hastaneye sevki gerçekleşmiştir. Tedavilerinin ardından 7 kişi taburcu edilmiştir. Havada asılı şekilde bulunan 5 kabinde 29 kişi için tahliye çalışmaları devam etmektedir" açıklaması yaptı.

....................................Güncelleme 18:07...................................

Mahsur kalanların tamamı kurtarıldı

Kaza sonrası 24 kabinde mahsur kalan 174 yurttaşın tamamının kurtarıldığı, bunların içinden 13'ünün tedbir amaçlı hastaneye kaldırıldığı bildirildi. 

22.5 saat süren çalışmalara Sahil Güvenlik Komutanlığına ait 4, Jandarma Genel Komutanlığına ait 4, TSK'ya ait 1 ve Orman Genel Müdürlüğüne ait 1 helikopter katıldı. 2 bin 202 personelin dışında 1 askeri kargo uçağı ve 1 keşif uçağı, 315 araç, 11 ambulans ile 2 drone olay yerinde görev yaptı.

13 kişi hakkında gözaltı kararı

Öte yandan Soruşturma kapsamında olayın nedeni ve sorumlularının tespiti için 1 Cumhuriyet başsavcı vekili ve 1 Cumhuriyet savcısının koordinasyonunda, 2 iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, 2 makine uzmanı ve 1 elektrik uzmanı bilirkişisinden oluşan heyet olay yerinde keşif çalışması yaptı. 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç "Antalya'daki teleferik kazası ile ilgili teleferik hattını işleten firma ile yine teleferik hattının bakım ve onarımından sorumlu firmanın sorumlu ve çalışanlarının da aralarında yer aldığı 13 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmiştir" açıklaması yaptı.

Bilirkişi heyetinin hazırladığı ön rapora değinen Tunç, şöyle devam etti:

- Olayın, teleferiğin taşıyıcı direklerinin bağlantı noktalarında yer alan bağlantı elemanlarının yetersiz olması/korozyona uğraması ve taşıyıcı direklerde yer alan makara sistemlerinin hasarlı olması nedenleriyle taşıyıcı direğin bağlantı noktasından kırıldığı değerlendirilmektedir.

- İlgili işletmenin acil eylem ve tahliye planının mevcut olmadığı tespit edilmiş, bahsi geçen teleferik hattını işleten firma ile yine teleferik hattının bakım ve onarımından sorumlu firmanın sorumlu ve çalışanlarının da aralarında yer aldığı 13 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmiştir.


Bu Haber 13.04.2024 - 08:03:44 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.