'Antalya'da bir Rus aldığı 80 evi otel olarak işletiyor'

'Antalya'da bir Rus aldığı 80 evi otel olarak işletiyor'
Bir Rusya Federasyonu vatandaşının Antalya'da satın aldığı 80 evi otel olarak işlettiği sürüldü.

Antalya'da ev alan yabancı uyruklu kişilerin bu evleri turistik amaçlı kiraladılarına dair tartışma ilginç bir örnekle devem ediyor. 

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Kaan Kavaloğlu, bir Rus vatandaşının Antalya'da satın aldığı 80 evi otel olarak işlettiğini ileri sürdü.

Hürriyet gazetesinden Salim Uzun'a konuşan Kavaloğlu, söz konusu kişinin iki binanın arasına bir de resepsiyon kurduğunu belirtti. Antalya'da satılan gayrimenkul sayısının 108 bine ulaştığına dikkat çeken Kaan Kavaloğlu şu noktaların altını çizdi:

"Yabancıların Antalya'ya gelip ev alması elbette güzel bir şey. Bu da dünyada örnekleri olan bir turizm şekli. Fakat satılan 108 bin daire 108 bin ayrı kişiye satılmamış ki. Sıkıntı da burada başlıyor zaten. Bu listenin içinde 1 kişi 80 tane ev almış. Ve aynı kişi bu evleri kendi yurttaşlarına kiralıyor.

Yani kendi içlerinde bir kiralama sistemi oluşturulmuşlar. Bu sistem de maalesef hiçbir şekilde denetim altında değil. Biz kayıt dışılığın önlenmesini istiyoruz. Düşünün adam iki tane blok almış iki bloğun arasına resepsiyon yapmış. Turist sitenin güvenliğine, 'where is the reception' diye soruyor. Bu hiçbir şart altında kabul edilebilir bir şey değil."

"Toplu taşıma durdurulmalı"

Biz bu tespitleri yaptık ve Portekiz, İtalya ve İspanya’daki örnekleri inceledik. Hazırladığımız raporu da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunduk. Ekim ayına kadar paydaş bakanlıklarla birlikte uygun bir kanun metni hazırlanacak. Şu da ayrı bir gerçek; ABD’deki, İspanya’daki otelci de bu konulardan mustarip. Bazı bölgelerde gayrimenkul satışları işte bu yüzden durduruluyor. Bu Antalya için de bir gereklilik. Bakıyorsunuz satılan 108 bin konutun büyük bir çoğunluğu Alanya ve Konyaaltı’nda. Madem bu satışlar yatırım amaçlı o zaman sahillerin dışındaki yerlere de yatırım yapmalarını bekliyoruz.”

"Hedefimiz 15 milyon turist"

Antalya’ya gelen turist sayısının 11 milyonu geride bıraktığını kaydeden Kavaloğlu, “Ağustosun sonuna baktığımızda 2019 yılı turizm rakamlarını geride bıraktığımızı söyleyebilirim. Türkiye’nin turizm hedefi 56 milyar dolar gelir, 60 milyon turist. Bu rakamlara ulaşmak için Antalya’nın15 milyon turist rakamının altında kalmaması lazım. Son verilere göre de bunu başarabiliriz” dedi. Sürekli gündeme gelen ‘yabancıya ucuz, yerliye pahalı oda’ tartışmasına da son noktayı koyan Kavaloğlu, “Bu eleştirinin haklı tarafı yok. Eğer erken rezervasyon yapılırsa fiyatlar otomatik olarak düşüyor. Geçen sene ekim-kasım ayında erken rezervasyon sistemi içinde satılan oda fiyatı ile son dakikaya bırakılan oda fiyatı arasında yüzde 110 fark var. Yani ucuz tatilin sırrı erken karar vermekten geçiyor” diye konuştu.


Bu Haber 11.09.2023 - 09:37:04 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Onlarda otelci

    Karayipli 12.09.2023 - 10:26

    Yabanci itel gruplari ulkeye gelip itel alip yaptiriyor. Devlete ait sahilleri gidip ankaradan turizm bölgesi ilan ettiriyor, yap islet devret ile 49 yil kapatiyor. Halk buralarda yasa olmasina ragmen denize bile sokulmuyor. Kapisindan maliyeciler giremiyor. Kazanclar direk yurtdisina aktariliyor. Bu Adam ise devletten bedava almamış, kendi parasiyla almış isletiyor, turist getiriyor. Vari onlar disari cikip para harciyorlar esnafta kazaniyor. Buradaki sikinti ne?

  • yabancı otel niyetine işletince bir şey yok .

    otelci 11.09.2023 - 11:38

    bunu ihbar olarak kabul edilerek yetkililer ilgilenemezler mi? bir gün KBS de eksik veya yanlış bildirimde bulunulduğunda ceza üstüne ceza yazan yetkililer acaba bu duruma ne diyecekler.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.