Antalya'nın batık kredilerinde büyük artış

Antalya'nın batık kredilerinde büyük artış
Turizmdeki kötü gidiş rakamlara yansıdı. Antalya’da ödenemeyen krediler 3 ayda yüzde 23, tutarda ise 446 milyon lira arttı. Batık kredinin yüzde 11’i Antalya’da oluştu.


Uçak krizi sonrası Rusların Türkiye’ye gelememesi ve Suriye’deki iç savaşla turizm gelirleri azalmaya devam ediyor. Yılın ilk çeyreğinde turizm geliri 4 milyar 56 milyon dolardan 3 milyar 373 milyon liraya geriledi. Merkez Bankası rakamlarına göre üç ayda 683 milyon dolar olarak görülen gelirdeki bu azalmanın gerçek etkisinin ise daha fazla olduğu ortaya çıkıyor.

Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre, BDDK'ın illerin istatistiğini tuttuğu Fintürk rakamları, yılın ilk üç ayında turizm geliri ile ayakta duran şehirlerin kredilerini ödeyemez hale geldiğini gösteriyor. BDDK’ya göre özellikle Antalya’da kredi batağı yüzde 23 artarken tutar olarak 446 miyon liraya çıktı. 3 ayda Antalya’da ödenemeyen kredi artışı tüm Türkiye’nin ödemediği kredinin yüzde 11’i kadar oldu. İstanbul’da batık kredi artışı 1.5 milyar lira olurken Antalya’daki batık İstanbul’un üçte birine ulaştı. 
 
İFLAS ERTELEME TUTARI KATLIYOR
 
Yılın ilk üç ayına yönelik rakamlarda ilginç bir veri de Afyon, Samsun, Kütahya ve Eskişehir’de artan batık krediler oldu. Afyon’da batık kredi tutarı sadece 3 ayda yüzde 45 gibi rekor düzeye ulaşırken Samsun’da bir firmanın iflas erteleme talebinin rakamı artırdığı söyleniyor. Özellikle bankacılar iflas erteleme müessesesinin bazı şirketler tarafından borçlarını ödememek için kötü niyetle kullandığını iddia ediyor. Nitekim aynı illerin bireysel kredi batağının toplam kadar yüksek olmaması bu tezi doğruluyor. Örneğin toplam bireysel kredi batığı yılın ilk üç ayında Afyon’da yüzde 8’de kalmış durumda. Üç ayda İstanbul’da da batık yüzde 10 artarak Türkiye ortalaması olan yüzde 8’in üstünde kaldı. 
 
GÜNEYDOĞU’DA KREDİ DURDU 
 
İlk 3 ayda kredi artışında en büyük ivmeyi Sakarya, Çankırı ve Karaman yüzde 6’lık yükselişlerle sağladı. Kredi miktarı düşen iller ise çatışmaların yoğunlaştığı Güneydoğu illeri ile Suriye’de yaşanan savaş sonucu ekonomisi yara alan Gaziantep oldu. Siirt’te krediler yüzde 4, Şırnak’ta yüzde 3, Hakkâri’de yüzde 2 geriledi. Gaziantep’te de kredi yüzde 0.5 azaldı.Bu Haber 23.05.2016 - 09:48:58 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.