Antalya'daki semazen gösterisi bakanlık ile turizmcileri karşı karşıya getirdi

Antalya'daki semazen gösterisi bakanlık ile turizmcileri karşı karşıya getirdi
Mayıs bayramı tatili için Antalya'ya akın eden Rus turistler için Antalya Havalimanında bir karşılama töreni düzenlendi. Rixos Otelleri tarafından organize edilen karşılamada, dans performansları, animatör gösterileri, DJ performansı ve sunumlar yapıldı. Ancak aynı karşılamada sema gösterisinin de yapılması, bakanlık ile turizmcileri karşı karşıya getirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığının söz konusu etkinlikte sema gösterisinin yapılmasınından dolayı Rixos Otellerini uyardığı belirtilirken, Osman Ayık, Çetin Gürcün ve Rixos yetkilisi bu tür etkinliklerin turistlerde iyi bir imaj bıraktığı açıklamasında bulundu.


Gazete Habertürk'ten Soner Özcan'ın haberine göre semazen gösterisinin son zamanlarda folklorik bir hal aldığını belirten Neyzen Doç. Dr. Süleyman Erguner, “Semazenin çok güzel görsel bir tablosu var. İnsanlar bundan istifade etmek istiyorlar. Son 20 yılda böyle bir eğilim oluştu. Karşılamalarda, otellerde, düğünlerde bile semazen gösterisi yapılıyor. Semazen gösterisi manevi bir ritüeldir. Öncesinde Kuran-ı Kerim okunması gerekir. Bu bir manevi birliktir. Sema gösterisi folklorik bir sunum değildir” dedi.TURİZMCİLER: İLK İZLENİM ÇOK ÖNEMLİ, JESTTİR, OLUMLU ETKİ BIRAKIR...

Rixos Grup PR Müdürü Eyüp Kaplan, “Turizmde ilk izlenim çok önemli. Gelen tüm misafirlerimizi özel şovlarla, yiyecek ikramlarıyla havalimanında karşıladık. Semazen gösterisi de bizim kültürümüzün bir parçası olduğu için programda yer aldı. Turistler çok beğendi” dedi.

Dünya Seyahat Acentaları Birlikleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Çetin Gürcün, “Bu tür karşılama programları turistler üzerinde olumlu etki bırakır. Sonuçta insanlar havalimanında işlemlerini yaparken güzel zaman geçiriyorlar” diye konuştu.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık ise, “Bu tür karşılamalar turistler için bir jesttir. Jestler insanları memnun eder. Semazen de kültürümüzün bir parçası. Olumsuz değerlendirmemek lazım” dedi.

BAKANLIK UYARDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, bakanlığın uygunsuz şekilde semazen gösterisi yapan oteli ve firmayı sert şekilde uyardığını ifade etti.

Bakanlığın, 29 Mayıs 2017’de yayınladığı genelgede, “Sema, mutlaka bu kültürün doğru olarak aktarılabileceği, ruhuna ve doğasına uygun mekânlarda ve ayine özgü araç, gereç ve ortam koşulları sağlanarak icra edilmelidir. Aksi uygulamalar, bu mukaddes merasimin tabiatını ve sıhhatini tahrif etmek anlamına gelecektir” ifadelerine yer verilmişti.

KURTULMUŞ KARŞI ÇIKMIŞTI

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, geçen yıl Konya’da düzenlenen Şeb-i Arus törenlerindeki açıklamasında, sema gösterilerinin turistik gösteriye dönüştürülmesine tepki göstermişti.

Kurtulmuş, “3-5 tane üzerine Mevlevi kıyafeti giymiş kişilerin hem de bazı uygunsuz mekânlarda ‘Sema yapıyoruz’ diyerek ortaya çıkması Mevlânâ’yı en çok rencide edici unsurlardan birisidir. Bu anlamda Şeb-i Arus törenlerinin bir şekilde marka haline getirilmesi için süreç tamamlanmıştır. Konya’daki Şeb-i Arus sadece tek Şeb-i Arus töreni olacak” açıklaması yapmıştı.
Bu Haber 01.05.2018 - 10:08:59 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.