Almanya'dan kısıtlamaları artırma kararı

Almanya'dan kısıtlamaları artırma kararı

Türkiye'nin ikinci büyük turizm pazarı Almanya'da koronavirüs önlemleri sıkılaştırıldı. Söz konusu kararlar Başbakan Angela Merkel'in eyalet başkanları ile yaptığı toplantı sonrası Federal Meclis tarafından alındı.


Koronavirüste dördüncü dalganın yaşandığı Almanya'da yeni kısıtlama tedbirleri hayata geçirildi. Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre kısıtlamalar, aşılamaya hız kazandırmak ve salgını önlemek amacıyla, özellikle aşı olmayanları kapsıyor.

Kısıtlamalar şu şekilde;

 • Temel ihtiyaçların satılmadığı mağazalara girişlerde 2G kuralı (aşı olanlar ve iyileşenler) uygulanacak.
 • Vaka sayılarının çok yüksek olduğu bölgelerde, aşı olmayanlara saat 22.00'den 06.00'ya kadar dışarı çıkma yasağı uygulanacak.
 • Öte yandan Almanya'da yarından itibaren iş yerlerinde 3G kuralı geçerli olacak. Buna göre, iş yerlerinde sadece aşı olanlar, iyileşenler ve negatif Kovid-19 testi ibraz edenler çalışabilecek.
 • 19 Mart 2022'ye kadar geçerli olacak düzenlemeye göre bu uygulamanın günlük kontrolü iş veren tarafından yapılacak.
 • İş verenler ayrıca çalışanlarına iş yerinde haftada iki kez test yaptırma imkanı sağlamak zorunda olacak. Bunun dışındaki test ücretlerini çalışanlar ödeyecek.
 • Almanya'da vatandaşlar, test merkezinde haftada bir kez ücretsiz test yaptırabiliyor.
 • Bu kurallara uymayan iş verenlere ve çalışanlara 25 bin avroya kadar ceza verilebilecek.
 • 1 hafta içinde 15 binin üzerinde koronavirüs vakası tespit edilen Brandenburg eyaletinde, en fazla 2 haneden 5 kişi bir araya gelebilecek. Bu sayıya 12 yaşın altındaki çocuklar ile aşı olanlar ve iyileşenler dahil edilmeyecek Eyalette ayrıca, öğrencilerin okula gitme zorunluluğu da kaldırıldı, veliler çocuklarının okula gidip gitmemelerine karar verebilecek. Neol tatili, 20 Aralık yerine 17 Aralık'ta başlayacak.
 • Hamburg eyaletinde, 2G kuralı genişletilerek kapalı alanlarda düzenlenen birçok etkinliğe sadece aşı olanlar ve iyileşenler alınacak.
 • Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde de virüsün bulaşma riskinin yüksek olduğu barlara, diskoteklere ve karnaval kutlamalarına gitmesine izin verilen aşılı kişilerden ve iyileşenlerden ayrıca negatif test sonucu istenecek.
 • Saksonya eyaletinde ise bir hane halkı başka bir haneden sadece bir kişi ile bir araya gelebilecek. Aşı olanlar, iyileşenler ve 16 yaşından küçük olanlar bu sayıya dahil edilmeyecek. Kütüphanelerin dışındaki kültür ve sosyal etkinliklerin yapıldığı yerler kapalı tutulacak. Kamusal alanda alkol tüketiminin yasaklandığı eyalette restoranlar sadece 2G kuralı ile hizmet verecek.
 • Diğer eyaletlerin yönetimleri de benzer uygulamaları yürürlüğe koyacağını açıklarken Bavyera, Brandenburg, Saksonya ve Thüringen eyaletlerinde Noel pazarları kurulmayacak.
Bu Haber 24.11.2021 - 11:07:08 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.