Almanya'dan İspanya'ya seyahatte 'Türkiye modeli' hazırlığı

Almanya'dan İspanya'ya seyahatte 'Türkiye modeli' hazırlığı

Almanya'nın Türkiye'de uyguladığı 'resort bölgeleri kapsamayan seyahat uyarısı' modelini İspanya ile de hayata geçirmeye hazırlandığı belirtildi.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Federal Almanya, Türkiye ile kurduğu 'sınırlı seyahat koridoru' modelini İspanya'ya taşımaya hazırlanıyor. Alman turizm dergisi Touristik Aktuell'de yer alan habere göre, İspanya otoriteleri Almanya ile seyahat koridoru kurmak için hazırlık yapıyor. Buna göre, Almanya'dan İspanya'ya, İspanya'dan da Almanya'ya hiçbir hasta turist giremeyecek.

Programın Alman Federal Hükümetinin onayını beklediği ve bu nedenle tam başlangıç tarihinin henüz beli olmadığı belirtildi.

48 saat önce yapılmış negatif PCR testi

İspanya'nın resort bölgeleri için de Türkiye'deki resort bölgelerle aynı modelin uygulanacağı ifade ediliyor. Buna göre yolcular, seyahatten en az 48 saat önce yapılmış negatif PCR testini elinde bulundurmak zorunda. Söz konusu testler ücretsiz olacak ve İspanya'daki sağlık otoritesinin belirlediği laboratuarlarda yapılacak. İspanyol hükümeti, testi pozitif çıkanların konaklamasını ve bakımını üstlenmekle yükümlü olacak.

İspanya'ya seyahat uyarısına rağmen bazı Alman tur operatörlerinin İspanya'nın turizm bölgelerine geziler sattığı belirtiliyor. Kanarya Adalarındaki otelciler, haftalardır adaya özel seyahat izni verilmesi için bastırıyor.

Almanya-Türkiye mutabakatı

Almanya ile Türkiye arasında yapılan mutabakatla, Türkiye'nin resort tatil bölgeleri Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir 'riskli alan' kategorisinden çıkarılırken, Türkiye geneli 'risk bölgesi' olarak kalmaya devam etmişti. Benzer şekilde, İspanya'nın 'riskli ülkeler' kategorisinde kalacağı ancak adaların seyahat uyarısının dışında tutulacağı ifade ediliyor.Bu Haber 16.10.2020 - 19:17:57 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.