Almanya'daki EB satışlarında Türkiye İspanya'yı solladı

Almanya'daki EB satışlarında Türkiye İspanya'yı solladı
Almanya'nın en büyük tatil destinasyonu İspanya olsa da, erken rezervasyon satışlarında Türkiye'nin bu ülkeyi solladığı bildirildi.

Turizm Güncel - Dış Haberler

Travel Data + Analytics'in (TDA) son raporuna göre Almanya'daki yaz sezonuna yönelik erken rezervasyonlarda Türkiye İspanya'yı geride bırakarak ilk sıraya yükseldi.

Kış satışlarında Türkiye üçüncü sırada

Online portallar ve seyahat acenteleri aracılığıyla satılan paket turlarda Türkiye'nin 2023 yılında İspanya'nın çok gerisinde kalmadığı belirtilen raporda "Türkiye giderek 12 ay tatil yapılabilen bir destinasyona dönüyor. Ekim sonu itibariyle 2023-24 kış satışlarında da Türkiye Kanarya Adaları ve Mısır'ın ardından ikinci sırada yer alıyor." ifadelerine yer verildi. 

6 ay ve üzeri rezervasyonlarda Türkiye lider

Alman iş ve turizm dergisi fvw'ye konuşan Travel Data + Analytics İş Geliştirme Direktörü Roland Gaßner 6 ay ve daha üzeri derinliğe sahip rezervasyonlarda en fazl ciro yapan destinasyonun Türkiye olduğuna dikkat çekti. 

Türkiye'de enflasyonun diğer destinasyonlardan hızlı yükseldiğine dikkat çekilen raporda, otelcilerin yüzde 40-60 olan enflasyon nedeniyle yüksek enerji, işçilik ve gıda masraflarını üstlenmek zorunda kaldığı belirtildi.

Geçen yıl yaz sezonu fiyatları yüzde 12 arttı

TDA'nın analizine göre, 2023 yılında Türk otellerinin Almanya pazarındaki fiyatı bir önceki yıla kıyasla yaz dönemi için yüzde 12, kış dönemi için ise yüzde 10 arttı ve bu her iki artış oranı da pazardaki ortalama artışın üzerinde. Raporda "Buna rağmen Almanya pazarı fazla etkilenmedi. Ülkede artan enflasyona ve artan maliyetlerine rağmen Türkiye'nin fiyat-performans oranı doğruydu." denildi.

2024 fiyatları yüzde 7 arttı

TDA'nın analizine göre Türkiye'de otel fiyatları 2024 yılında da artmaya devam edecek ancak geçen yılkine benzer keskin bir artış yaşanmayacak. 2024 yılının yaz sezonu fiyatlarının 2023'ün aynı dönemine göre yüzde 7 daha yüksek olduğu kaydedilen analizde bunda ailelere verilen erken rezervasyon indirimlerinin önemli bir rol oynadığını ifade edildi.


Bu Haber 21.12.2023 - 10:54:13 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.