Almanya’da tatil satışları artıyor, beklentiler yükseliyor

Almanya’da tatil satışları artıyor, beklentiler yükseliyor

Alman seyahat acentelerinin şubat ayı anketi, şirketler ve tüketiciler arasındaki genel olarak olumlu ruh halini gözler önüne serdi. Bu durum, özellikle acentelerin mevcut iş durumu değerlendirmeleri açısından daha da belirgin.


Turizm Güncel – Dış Haberler

Mevcut durum iyi

Almanya seyahat pazarındaki iyileşme, seyahat acenteleriyle yapılan son anketede de yansıdı. Ankete katılan acentelerin yüzde 77.7'si mevcut iş durumunun ‘iyi’ olduğunu söylerken yüzde 2.8'si 'kötü, yüzde 19.6'sı ise 'tatmin edici' dedi.

Talep artar diyenlerin oranı yüzde 60’a çıktı

Yapılan araştırma, beklentilerde de yükselme olduğuna işaret ediyor. Buna göre, geçtiğimiz ay yüzde 41,1 olan ‘önümüzdeki altı ayda, talep artacak’ diyenlerin oranı bu ay yüzde 60.7'ye yükselirken, talebin 'sabit kalacağını' düşünenlerin oranı 45.3'ten yüzde 33,9’a geriledi. ‘Talep düşer’ diyenlerin oranı da yüzde 13,7’den yüzde 5,4’e düştü.

Gelilerde artış bekleniyor

Alman seyahat acentelerinin önümüzdeki altı aylık gelir beklentileri de olumlu. Geçtiğimiz aya kıyasla gelirlerin 'artacağını' düşünenlerin oranı yüzde 46.8'den yüzde 69.4'e yükselirken gelirlerin 'sabit kalacağını' düşünenlerin oranı yüzde 38.3'ten yüzde 25.2'ye ve gelirlerin 'düşeceğini' düşünenlerin oranı da yüzde 14.9'dan yüzde 5.4'e düştü.

Turizm Satış İklim Endeksi de Kasım ayından beri yukarı yönlü hareket ediyor. Kasım ayında 94.0 puan olan olan endeks, Aralık ayında 102.5'e, Ocak ayında 121.2'ye ve Şubat ayında 149.8'e yükseldi.

Ekonomistler ilkbaharda düzelme beliyor

Bu gelişim, Alman ekonomisinin kış sezonunda hafif bir durgunluk geçirdiğini rapor eden Federal İstatistik Ofisi ve diğer kuruluşların raporlarıyla da uyumlu. RWI Leibniz Enstitüsünün de içinde bulunduğu pek çok ekonomist İlkbahar ve sonrasında düzelmenin yaşanmasını bekliyor.

Ancak pandemi, jeopolitik ve makroekonomik etkenlerin önümüzdeki aylarda Satış İklim Endeksine olumsuz etki yapıp yapamayacağı ise belirsiz. Çünkü bu gibi etkenler, Corona krizi döneminde etkisini göstermiş ve 2020'nin mart ve nisan ayında Satış İklim Endeksinin 65.0'a kadar düşmesine sebep olmuştu.Bu Haber 22.02.2023 - 09:00:24 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.