Almanya vizeye zam yaptı, randevuya 7 ay sonraya veriyor

Almanya vizeye zam yaptı, randevuya 7 ay sonraya veriyor
Almanya 11 Haziran'dan itibaren Schengen vizesi başvurularından 90 euro almaya başlayacak. Öte yandan, Almanya Konsolosluğu 7 ay öncesine randevu dahi vermiyor.

İş insanları artık iş görüşmeleri için Avrupa'ya gelemez oldu, öğrenciler büyük sıkıntı yaşıyor, insanlar akrabalarını ziyaret edemiyor, en yakınlarının düğünlerine dahi gidemiyor.

Yurt dışında en çok Türk ya da Türk kökenlinin yaşadığı ülke olan Almanya’ya vize ücreti Türk vatandaşları için 90 Euro oldu. 11 yaşına kadar olanlar için ücretsiz. Ancak, Alman vizesine başvuru randevusu almak neredeyse imkansız.

'Uzun süreleri dikkate alın'

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre, Almanya’nın Türkiye’deki temsilciliklerinden yapılan açıklamada, "Bekleme süresi 7 ayı bulabilir“ deniliyor. Vize randevusu alabilenler görüşmeye çağrılıyor, bir bekleme süreci de ondan sonra başlıyor. 

Tüm AB ülkeleri için geçerli olacak vizeye zammın 11 Haziran 2024‘te başlayacağının belirtildiği açıklamada, "Türkiye’deki temsilciliklerimizde uzun randevu bekleme süreleri ve vize başvurularının uzun inceleme süreleri dikkate alınmalıdır. Bu süre bir ayla yedi (7 ay) ay arasında değişebilmektedir. Lütfen seyahat planınızı buna göre yapınız“ deniliyor.

Açıklamada, önemli bir uyarıda da bulunuldu:

"Vize başvurusu için öncelikle başkonsolosluklar ya da elçiliğin bekleme listesine kayıt yaptırmanız çok önemli. Vize randevuları bu başvurulardaki kronolojik (tarihi) sıraya göre değerlendirmeye alınacaktır. Eğer bu listeye yazılmakta gecikirseniz, vize randevu talebiniz dikkate alınmayabilir ya da planladığınız geziden sonraki bir tarihe randevu verilebilir."


Bu Haber 08.06.2024 - 13:43:39 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Vize

    D köle 09.06.2024 - 11:38

    Almanya bizi istemiyor hani dost du kasltli olarak yapiliyor Bizde karsi uygulama yapalim 7 ay nedemek dost degil düsman

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.