Almanya tatil hava yolu pazarında dengeler değişiyor

Almanya tatil hava yolu pazarında dengeler değişiyor

Almanya tatil hava yolu pazarının önemli oyuncularından SunExpress ve Eurowings büyüme planları yaparken, EasyJet küçülmeye gidiyor. SunExpress, artan Türkiye talebine yanıt vermek için 8 uçak daha kiralıyor.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Almanya seyahat pazarının 3 önemli tatil hava yolu EasyJet, SunExpress ve Eurowings önümüzdeki döneme ilişkin farklı kararlar aldı.

SunExpress 8 uçak daha kiralayacak

THY ile Lufthansa'nın ortak girişimi SunExpress, 2022 sezonunda Türkiye'ye dönük yüksek talebe yanıt verebilmek için, 2 Boeing B737-800'i normal, 6 adet de A320'yi ise wet-lease yoluyla 6-7 yıllığına kiralama kararı aldı. Son 6 ayda filoya eklenen 17 uçak da hesaba katıldığında, şirketin filosundaki toplam uçak sayısı 67'ye çıkıyor. Şirket, 2022 sezonunda Türkiye'den 30 ülkedeki 60 havalimanına uçuş gerçekleştirecek.

Easyjet Almanya'da küçülme kararı aldı

SunExpress'in aksine, İngiltere merkezli hava yolu EasyJet ise Almanya'da küçülmeye gitme kararı aldı. Şirket, Berlin Havalimanına konuşlandırdığı uçak sayısını 18'den 11'e düşürme, 800 çalışandan 275'inin de işine son verme kararı aldı. Şirket, Berlin-Brandenburg Havalimanındaki küçülmesine gerekçe olarak da artan havalimanı ücretlerini ve toparlanmanın beklenenden yavaş ilerlemesini gösterdi.

Eurowings'ten hızlı yanıt

EasyJet'in Berlin-Brandenburg Havalimanındaki küçülme kararına hızlı yanıt veren Eurowings, şirketin Berlin'deki pilot ve kabin görevlilerine iş teklifi sundu. Eurowings CEO'su Jens Bischof, EasyJet'in kararına şaşırdıklarını, ancak bu durumu acil ihtiyaç duydukları personeli bulmak için bir şans olarak gördüklerini söyledi. Bischof, "EasyJet'in Berlin'deki ekibine cazip teklifler sunacağız." dedi.

“Her gün on binlerce rezervasyon talebi geliyor”

Talebin güçlü bir şekilde toparlandığını ifade eden Jens Bischof, "Her gün on binlerce rezervasyon talebi geliyor. Bu, pandemi öncesinin bile çok daha üstünde. Eurowings iyi bir pozisyon aldı. Ryanair'in Düsseldorf ve Stuttgart'tan ve Wizzair'in ise Dortmund'dan çekilmesi nedeniyle iyi bir konumdayız." dedi.Bu Haber 26.05.2022 - 12:08:23 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.