Almanya kaç depremzedeye 'kolay vize' verdi

Almanya kaç depremzedeye 'kolay vize' verdi

Almanya’da yaşayan Türklerin Türkiye’deki depremzedeleri yanına alabilmesi için sağlayacağı vize kolaylığı sözde kaldı.


Almanya’da yaşayan Türk ve Suriyelilerin depremzede yakınlarını yanlarını alabilmeleri için hayata geçirilen ‘hızlı ve kolay’ vizenin sözde kaldığı, ülkeye kabul edilen depremzede sayısının 1000’i bile bulmadığı ortaya çıktı.

Hürriyet gazetesinden Ahmet Külahçı’nın haberine göre, depremin üzerinden 3 haftadan fazla süre geçmesine rağmen şimdiye kadar Almanya’nın diplomatik temsilciliklerinin Türkiye’de sadece 538 Türk ve Suriye vatandaşına vize verdiği açıklandı. Vize verilenlerden kaçının Türk kaçının Suriyeli olduğu ise belirtilmedi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de önceki akşam deprem bölgelerindeki akrabalarını getirmek isteyenleri bilgilendirmek için Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) ile Berlin Eyalet Göç Dairesi ortaklaşa bir etkinlik düzenledi.

Süreç hızlı değil

Çok sayıda sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcisinin katıldığı etkinlikte Berlin Eyalet Göç Direktörü Engelhard Mazanke, detaylı açıklamalarda bulunurken, adı ‘hızlı ve kolay vize’ olsa da vize verilmesinin hiç de öyle kolay olmadığını ima etti. Mazanke, genelde oturum izinlerini uzattırmak için başvuranlara ancak 5-6 ay sonra randevu verildiği halde, Türkiye ve Suriye’deki deprem bölgelerindeki akrabalarını Berlin’e getirmek isteyenlere daha kısa bir süre içinde randevu verdiklerini söyledi.

Geliş şartları aranıyor

Hızlı vize yöntemiyle Berlin’de oturma hakkı bulunanların yanı sıra öğrencilerin ve kalifiye eleman sözleşmesiyle gelenlerin de Türkiye ve Suriye’deki deprem bölgelerinden birinci ve ikinci dereceden akrabalarını getirebilecekleri belirtildi. Ancak Alman vatandaşlığı olanlardan gelir belgesi istenmezken, diğerlerinin verecekleri taahhütname için gelir ve birikimlerini kanıtlamaları gerektiğinin de altını çizdi.

Gelire göre vize verilecek

- Almanya’nın daveti yapacak kişinin gelir seviyesine göre vize vereceği de ortaya çıktı.

Örneğin 1169 Euro net geliri olan bir kişi reşit olmayan bir akrabasını getirebilirken, aylık geliri 1835 Euro olanlar iki yetişkin ve bir reşit olmayan akrabasını getirebilecek.

- Aynı zamanda gelecek akrabaların Sağlık Sigortaları için 30 bin Euro’ya kadar garanti verilmesi de koşullar arasında. Berlin’deki etkinliğe katılan Türkiye kökenli STK temsilcileri ise depremzedelerin vizesiz gelmesine izin verilmesini istedi.Bu Haber 02.03.2023 - 09:55:26 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • DEPREMZE ANNEM VİZE ALDI

    Almancı Oğuz 02.03.2023 - 11:16

    Benim annem depremzedeydi. Eşim anneme davetiye gönderdi eşim çalışıyor basit asgari ücret alan kişi bile bu davetiyeyi gönderebilir . 4 günde vize onaylandı 1 aylık istemiştik 90 günlük verdiler anneciğime inşallah sağ Salim de gelir

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.