Almanya ekonomisi için resesyon uyarısı

Almanya ekonomisi için resesyon uyarısı
Alman Ekonomik Uzmanlar Konseyi (Sachverständigenrat Wirtschaft, koronavirüs nedeniyle Almanya ekonomisinde resesyon yaşanacağını rapor etti.

Alman ekonomi uzmanları, koronavirüs nedeniyle Alman ekonomisinde resesyon yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu açıkladı. DW Türkçe'de yer alan habere göre uzmanlar, yılın ilk yarısında Alman ekonomisinin yüzde 2.8-5.4 oranında daralacağını rapor etti.

Ekonomistler Pazartesi günü yayınladıkları raporda, koronavirüs salgınının daha ne kadar süreceği ve bu bağlamda kısıtlamaların kapsamına bağlı olarak Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH)'nın yüzde 2,8 ila 5,4 arasında daralabileceğini kaydetti.

Yaz aylarında normale dönüş beklentisi

2020 ve 2021 yılları için üç ayrı senaryo üzerinde duran ekonomistler, eldeki mevcut bilgilere göre en muhtemel senaryonun ekonomik durumun yaz aylarında normale dönmesi olduğunu belirttiler.

2020 yılında GSYİH'nın ortalama yüzde 2,8 daralabileceğini söyleyen ekonomistler, 2021 yılında ekonominin tekrar yüzde 3,7 büyüyebileceğini kaydettiler.

İkinci ve üçüncü senaryolar

Raporda yer alan risk senaryosunda ise ekonomistler "üretimde büyük ölçekli aralar veya uzun vadeli sağlık politikası önlemleri" alınması halinde GSYİH'nın bu yıl yüzde 5,4'e kadar daralabileceğini, ancak 2021'de ekonominin daha hızlı bir şekilde yüzde 4,9 büyüyebileceğini değerlendiriyor.

Raporda üçüncü senaryo ise önlemlerin yazdan sonraya kadar devam etmesi ve ekonomik toparlanmanın 2021 yılına kadar başlamaması olarak ele alınıyor. Bu durumda finansman koşullarındaki bozulma ve belirsizliğin yerleşmesi nedeniyle ekonomik altyapıda bozulmanın engellenemeyebileceği belirtildi.Bu Haber 01.04.2020 - 10:31:03 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.