Almanya -Türkiye ilişkileri: 'Kriz yılı' sona erdi, peki ya kriz?

Almanya -Türkiye ilişkileri: 'Kriz yılı' sona erdi, peki ya kriz?
2017 yılında Türkiye-Almanya ilişkileri tarihinde hiç olmadığı kadar gerildi. Karşılıklı suçlamalar, restleşmeler, seyahat uyarıları, Nazi suçlamaları hatta yolcuların köpekle aranması gibi söylem ve eylemler yaşandı. Her iki ülkenin de seçim döneminde gerginleşen ilişkiler 2018'de nasıl olacak?


Türkiye'nin en büyük turist kaynak pazarı Almanya'da, son iki yılda ciddi gerilemeler yaşandı. Türkiye'de yaşanan terör olaylarının üstüne bir de iki ülke arasındaki siyasi gerilim eklenince Alman turist büyük oranda Türkiye'den vazgeçti.YÜZDE 30 KAYIP VAR

2015 yılının ocak-ekim arasındaki 10 aylık döneminde Almanya'dan Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısı 5 milyon 144 bin olurken, 2016 yılının aynı döneminde bu sayı 3 milyon 630 bin ve 2017 yılının aynı döneminde 3 milyon 336 bin olarak kayıtlara geçti. En çok ziyaretçinin geldiği 2015 yılı ile kıyaslandığında, yüzde 30'luk bir kayıp söz konusu.

SEKTÖR 2018'DE ALMANYA'DAN UMUTLU

2018 yılı için ise Almanya pazarında umutlu bir bekleyiş var. Değelendirme yapan turizmciler, Almanya ve Avrupa pazarı olmadan Türk turizminin ciddi anlamda karlılık ve doluluk sorunu yaşayacağını belirtiyor. Sektör, Almanya'dan gelen erken rezervasyon verilerinin ise umut verici olduğu görüşünde. Özellikle TUI, Thomas Cook ve FTI gibi önde gelen tur operatörlerinin 2018'de Türkiye kapasitesini arttırması umutların daha fazla yeşermesini beraberinde getirdi.

Peki 2018 yılında Almanya-Türkiye ilişkileri nasıl bir seyir izler?

Konuyla ilgili olarak DW Türkçe'den Beklan Kulaksızoğlu, Türkiye-Almanya ilişkilerine dair, ''Kriz yılı sona eriyor... Peki ya kriz?'' başlıklı bir haber yaptı.

''GERİLİM POLİTİKASINDAN HER İKİ TARAF DA PUAN KAZANDI''

Kulaksızoğlu haberinde, Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Nail Alkan'ın görüşlerine yer verdi. 2017'de iki tarafta da hakim olan seçim havasının ilişkileri olumsuz etkilediğini belirten Alkan, "Her iki taraf da gerginlikler üzerinden iç politikada puan kazanmaya çalıştı. Ve bunu da başardılar" diyor.

''TÜRKİYE POLİTİKASIYLA PUAN TOPLAMAYA ÇALIŞANLAR OLDU''

Heinrich-Böll Vakfı İstanbul Bürosu Yöneticisi Kristian Brakel, Almanya'da Türkiye ile ilgili tartışmaların "histeriye" dönüştüğünü belirtiyor ve ekliyor: "Türkiye'nin giderek otoriterleşmesine yönelik haklı eleştirilerin yanında hedefini aşan eleştirilere de tanık olundu. Şimdiye kadar hiç Türkiye ile ilgilenmemiş, insan hakları ve demokrasi konularıyla pek ilgisi bulunmayan kişiler de Türkiye politikasıyla puan toplamaya çalıştı."

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ KRİZ SONA ERDİ Mİ?

Kristian Brakel, ilişkilerde "sessiz sedasız bir yakınlaşma" yaşansa da bunun krizin sona erdiği anlamına gelmediği görüşünde. Brakel, Türkiye'de iç siyasi durumun ve demokratik standartların kötüleşmeye devam etmesi durumunda Almanya'da Türkiye konusunun kapanmayacağını vurguluyor.

''SÜREGELEN SORUNLAR ÇÖZÜLMEZSE YENİDEN KRİZLER ÇIKABİLİR''

Mustafa Nail Alkan da 2018'in daha sakin geçmesini beklemekle birlikte, süregelen eski sorunların çözüme kavuşturulmamış olması nedeniyle yeni krizlerin çıkabileceğine işaret ediyor. Türkiye'de 2019'da yapılması planlanan seçimlere ve gerilimin yeniden artabileceğine dikkat çeken Alkan, "2018'de sorunların hepsine olmasa da çoğuna çözüm bulunması gerekiyor ki, 2019'a biraz daha sakin girebilelim" diyor. Alkan'a göre ikili ilişkilerin düzelmesi için en acil ihtiyaç duyulan şey, karşılıklı güveni tazeleyecek adımlar atılması. "Bunun için de sadece siyasilere değil, sivil toplum ve medyaya da önemli bir görev düşüyor" diyor.
Bu Haber 23.12.2017 - 15:04:27 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.