Alman tur operatörlüğü pazarında kim ne kadar gelir elde etti?

Alman tur operatörlüğü pazarında kim ne kadar gelir elde etti?
Almanya ur operatörlüğü pazarı, 2018-19 döneminde küçük bir büyüme gösterirken, büyümenin ana faktörü ise kruvaziyer rezervasyonları ve özel tatiller oldu. Bireysel rezervasyonlarda ise daha güçlü bir büyüme gözlemlendi.

TurizmGüncel – Dış Haberler

Alman iş ve turizm dergisi fvw'nun hazırladığı 'Tur Operatörleri Dosyası'na göre; Almanya, Avusturya ve İsviçre'de faaliyet gösteren 53 tur operatörünün toplam geliri yüzde 1.8 artışla 27.7 milyar euro olurken, bu gelirin 24.2 milyar eurosu sadece Almanya'da gerçekleşti.

Organize turlar yalnızca yüzde 0.7 arttı

Buna karşın, Almanya outgoing pazarındaki bir veya daha fazla gecelemeli yolcu sayısı yüzde 3.6 artışla 69.5 milyona ulaştı. Dosyada, söz konusu büyümede esas faktörün, yüzde 6.8'lik artışla 34.1 milyona ulaşan münferit seyahatler olduğunun altı çizildi. Münferit seyahatlerdeki yüzde 6.8'lik artışa karşın, organize tur seyahatleri sadece yüzde 0.7 artarak 35.4 milyon olarak gerçekleşti.

Gelir artışındaki en büyük etken özel turlar ve gemi turları

Türkiye, Mısır, ABD ve Meksika gibi destinasyonlara yapılan güçlü satışlar ve Yunanistan'ın stabil durumunun İspanya, Bulgaristan, Tayland, ve Karayipler gibi destinasyonlardaki kaybı telafi etmediği belitilen raporda, tur operatörlerinin fiyatlarının daha yüksek, ancak müşteri sayısının düşük olduğu kaydedildi.

Ortalama fiyatlardaki artış nedeniyle tur operatörlerinin gelirlerinin, müşteri saylarından daha hızlı büyüdüğüne dikkat çekilen raporda öne çıkan noktalar şöyle:

Ortalama fiyatlardaki artıştaki sebeb de aynı

Ortalama satış fiyatlarındaki yükselme, kruvaziyer gemileri ya da uzak mesafe destinasyonlar gibi, görece daha pahalı olan turların satışından kaynaklandı. Dosyaya göre, tur operatörlerinin yolcu sayısı yüzde 1.8 düşüş gösterdi.

Kruvaziyer satışlarındaki büyüme devam ediyor. Kruvaziyer şirketlerinin satış gelirleri yüzde 11.6 artış gösterirken, yolcu sayılarında da güçlü büyüme kaydedildi.

Spesiyalist tur operatörlerinde işler yolunda

Spesiyalist tur operatörlerinin işleri ise yolunda, Orta ölçekli tur spesiyalist operatörlerinin satışları, yüzde 4.6 ile pazar ortalamasının üzerinde büyüdü.

Thomas Cook'un iflas etmesinin ardından Almanya'daki bazı tur operatörlerinin satışlarında artış gerçekleşti. Thomas Cook'un, Almanca konuşulan ülkelerdeki gelirinin 2019'da yüzde 20 düşüşle 3 milya 360 milyon euro olduğu tahmin ediliyor. Bu gelirin 2.5 milyar eurosu paket tur satışlarından, 860 milyon eurosu ise Condor'un koltuk satışlarından elde ediliyor. Ani iflasın ardından pek çok Thomas Cook müşterisi, rakip şirketler üzerinden yeniden rezervasyon yaptı.

TUI’nin üç ülkedeki geliri 5.8 milyar euro

Pazar lideri TUI, Thomas Cook'un iflasından fayda sağlayarak, Almanya, Avusturya ve İsviçre pazarlarında 2018-19 dönemini yüzde 1 artışla 5 milyar 810 milyon euro gelirle kapattı.

Diğer büyükler...

İkinci sırada yer alan DER Touristik'in geliri yüzde 1.2 artışla 3 milyar 44 milyon euro olurken, FTI'ın gelirleri yüzde 10.3 artışla 3.2 milyar euroya ulaştı. Almanya'da Türkiye ve Mısır pazar lideri olan FTI, Avusturya v İsviçre'deki büyük işletmeleri göz önüne alındığında, DER Touristik'ten daha büyük olabilir.

Aida Cruises’un gelirlerinde dikkat çeken artış

Listenin beşinci sırasında ise, TUI Cruises'un rakibi Aida Cruises ye alıyor. Geçtiğimiz yıl filosuna yeni gemiler ekleyen Aida, gelirlerini yüzde 14.1 oranında arttırarak 2 milyar 110 milyon euroya ulaştırdı.

almanya1_1Bu Haber 19.02.2020 - 10:20:52 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.