Alman siyasetçi Anja Karliczek'den FTI'a: Belirsizlik fakörüydü 

Alman siyasetçi Anja Karliczek'den FTI'a: Belirsizlik fakörüydü 
Almanya'da Hristiyan Demokrat Birliği ve Hristiyan Sosyal Birliği (CDU/CSU) turizm sözcüsü Anja Karliczek, FTI'ın bir belirsizlik unsuru olduğunu söyledi.

Turizm Güncel - Dış Haberler 

FTI iflas ederek piyasadan çekilse de turizm Almanya'da ve destinasyonlarda tartışılmaya devam ediyor. Şirkete ilişkin son değerlendirme, CDU/CSU turizm sözcüsü Anja Karliczek'den geldi.

“DRSF iyi iş çıkardı”

FTI'ın iflasının ardından devreye giren Alman Seyahat Güvence Fonunun (DRSF) başarılı bir şekilde süreci yönettiğini kaydeden Anja Karliczek "FTI iflası, DRSF'nin kurulmasından sonra yaşanan ilk büyük çaplı tur operatörü iflasıydı. Müşteriler beklediğimiz korumayı elde etti. Ancak DRSF'ye ödeme yapan şirketlerin üzerindeki yük çok yüksek olmamalıdır." dedi.

“FTI’ın iflası işleri daha pahalı hale getirdi”

Alman iş ve turizm dergisi fvw'de yer alan habere göre Karliczek, "İflas önlenebilir miydi? Devlet müdahale edebilir miydi?" şeklindeki soruya ise "Politikacılar ve sektör olarak iflasın ne ölçüde önlenebileceği konusunda değerlendirme yaparken çok dikkatli olmalıyız. Burada güven ve verimlilik gibi unsurlar rol oynadı. Politikacılar olarak bizler sadece çerçeve oluşturuyoruz. Maliye Bakanlığı, ödenmemiş devlet alacaklarının nasıl ele alınacağına karar verirken vergi mükellefini korumaya büyük önem verecektir. Sonuçta FTI'ın iflası işleri daha da pahalı hale getirdi." yanıtını verdi.

“Belirsizlik unsuru olan oyuncu piyasadan çekildi”

Anja Karliczek, bundan sonra yeni iflaslar olup olmayacağına dair soruya ise "Her zaman belirsizlik unsuru olan oyuncu piyasadan çekildi. Sektör bunu daha önce de enine boyuna tartışmıştı. Eğer sektördeki oyuncular istikrarlıysa, ki ben öyle olduklarını düşünüyorum, turizm sektörü şimdilik sakinleşecektir. İlk başta derin bir şok yaşandı. Çünkü iflaslar hem çalışanlar hem de müşteriler için dramatiktir. Müşteri yılda bir kere tatile gidecekti ancak iflastan sonra gidip gidemeyeceği belirsizleşti. Ancak büyük oyuncular iyi bir iş çıkardılar. İndirimler ve özel koşullar sunarak belirsizliği büyük oranda ortadan kaldırdılar. Tüm sektör iflas sürecinde iyi bir sınav verdi." diye konuştu.


Bu Haber 09.07.2024 - 15:23:51 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.