Alkoçlar Konyaaltı'nda şezlongları kaldırdı, otelciye, 'büfe kiralayın' dedi

Alkoçlar Konyaaltı'nda şezlongları kaldırdı, otelciye, 'büfe kiralayın' dedi
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından işletmesi Alkoçlar'a verilen Antalya-Konyaaltı plajında, otellerle ihaleyi alan şirket arasında şezlong krizinin yaşandığı belirtildi.


Konyaaltı'nda bulunan otellerle Alkoçlar Grubu arasında şezlong krizi yaşandığı belirtiliyor. Belediyenin düzenlediği ihaleyi alarak plajın işletmesini alan Alkoçlar Grubu'nun, yıllardır ecrimisil ödeyerek misafirlerini plajda ağırlayan otellerin şezlonglarını kaldırdığı, hem otellerin hem de turistlerin zor durumda kaldığı ifade edildi.OTELLER MÜŞTERİYE ŞEZLONG VE ŞEMSİYE HİZMETİ VEREMİYOR

GM Dergi'nin hzırladığı habere göre, Konyaaltı Plajı’nda oteller yaklaşık bir haftadır,  plajlardan faydalanmak isteyen misafirlerine şezlong ve şemsiye hizmeti veremiyor.

''BÜFE KİRALAYIN''

Ecrimisil ödeyerek yaklaşık 10 yıldır plajı kullanan oteller, artık bu cezayı ödeseler de plajı kullanamıyor. Nedeni ise plajın ihalesinin kısa süre önce 8.5 milyon bedelle Alkoçlar Grubu'na verilmesi. İhaleyi alan grupla iletişime geçen otellerin, 'ya bir büfe kiralayın, ya da kiralanmış büfelerden biriyle anlaşın' yanıtıyla karşılaştığı belirtiliyor.

OTELCİLER SORUNUN BİR AN EVVEL ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYOR

Otellerin ise, plaj kullanımında kendilerine sunulan önerileri tatmin edici ve doğru bulmadığı aktarıldı. Kendi hizmet kalitesi ve servisi ile aynı hizmeti sunamayacakları büfelerde plaj hizmeti vermek  istemeyen oteller iki ay gibi az bir zaman kalan sezonda misafirlerine karşı zor durumda. Tesis yöneticileri, bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını bekliyor.

TURİSTLER SERVİSLERLE SAHİLE TAŞINIYOR

Bu soruna otellerindeki turistleri mağdur etmemek için acil çözüm bulan otellerde de var.  Bazı oteller, otellerine yakın plajlardaki büfe işletmecileriyle anlaşma yoluna gitmek zorunda kalıyor. Bu sefer de turistleri servislerle götürmekten rahatsızlar çünkü misafirler “ Mülteci gibi servislerle plaja götürülüyoruz, bu ne rezalet diyebiliyor” Bu durumdan memnun olmayan turistler ise acentelerine oteli şikayet ediyor. Otellerin misafirlerle ve acentelerle ilişkileri de zedeleniyor.  Bunun başlıca sebebi ise, otellerin bir yıl öncesinde verecekleri tüm hizmetleri (buna plajlar da dahil) acentelere gönderdikleri fact sheet vasıtasıyla turistlere taahhüt etmiş olması.  Şu an ise kendileri dışında oluşan sebeplerle mağdur olan oteller çaresiz durumda.

TURİSTLER HAVLU ATIP DENİZE GİRİYOR, ŞEZLONG KONULUNCA ZABITALAR OTEL KAPISINDA

Madalyonun bir diğer yüzünde ise, büfeler yer alıyor. Otellere en yakın büfenin 300 metre mesafede olduğu ifade ediliyor. Otellerin karşısındaki sahiller bomboş, sahillerde ne şezlong var, ne de şemsiye.  Bazı otellerin büfecilerle anlaşma şansı yok. Çünkü hizmet verecek büfe otellerine çok uzak. Şu an otellerde kalan turistler turizmin başkenti ve dünyanın sayılı güzellikteki Konyaaltı Plajı’nda havlu serip güneşleniyor.  Şezlong konulmaya çalışıldığında ise zabıtalar otel kapısına dayanıyor.

İHALE KAPSAMINDA NELER VAR

Konyaaltı Sahil Projesi Kapsamında Yapılan Ticari Ünite ve Tesislerin Kiraya Verilmesi İşi dahilinde ihalesi gerçekleştirilen üniteler şöyle: Akdeniz Bulvarı’nda 23 adet büfe 19 adet şezlong şemsiye alanı, Beachpark bölgesinde 7 adet büfe, 7 adet şezlong şemsiye alanı, 2 adet kafe, 1 adet çay bahçesi, 1 adet işletme ofisi, 4 adet büfe, 40 ticari işletme, 12 ücretsiz WC."

NOT: Antalya Konyaaltı ihalesi kamuoyunda uzun süre tartışılmış ve 'adrese teslim ihale' yorumları yapılmıştı.


Bu Haber 29.06.2018 - 12:27:56 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.