Ali Onaran: Depremin yaralarını turizmle saralım

Ali Onaran: Depremin yaralarını turizmle saralım

Deprem bölgesinde hayatın yeniden eski dinamiklerine dönmesi için turizm sektörüne ihtiyaç olduğunu belirten Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “Depremin yaralarını turizmle saralım. Turizm küçük esnafa, üreticiye, şehrin istihdamına can suyu olabilir” dedi.


6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ortaya çıkardığı yaraları sarmak ve bölge insanına destek olmak için ayni ve nakdi yardımlarda bulunan Prontotour, afet bölgesine dönük desteğinin süreceğini açıkladı.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “Ülkemiz yaşadığı deprem felaketinin yaralarını sarmaya çalışıyor. Biz de şirket olarak elimizden ne geliyorsa yapmaya gayret ediyoruz. Depremin etkilediği 11 şehrimiz tarihi, kültürü ve gastronomi ürünleriyle öne çıkan turizm açısından güçlü potansiyeli olan şehirler. Depremden pek çok işletme etkilendi. Tarihi yapılar, kilise, cami ve müzelerimiz yara aldı. Bölgeyle özdeşleşen restoran, pastane veya yerel üreticiler kayba uğradı. Tabii en büyük acımız yitirdiğimiz insanlarımız. Doğru kent planlaması, depreme dayanıklı binalar artık birinci gündem maddemiz. El birliğiyle tüm acıların üstesinden geleceğiz. Biz güçlü bir ülkeyiz” dedi.

“Yerel kalkınmayı desteklemeliyiz”

Deprem bölgesinde ekonominin yeniden düzene girmesi, morallerin yükselmesi için turizmin önemli roller üstlenebileceğini vurgulayan Onaran, şunları kaydetti: “Depremden etkilenen 11 şehrimizde hayatı yeniden eski dinamiklerine döndürebilmek, şehirlerin kültürel zenginliklerini yaşatmak, oradaki halkla sürekli irtibatlı olmak için turizm sektörüne büyük iş düşüyor. Turizm 56 alt sektörü besleyen bacasız bir sanayidir. Dolayısıyla turizmin tüm iş kollarını harekete geçirmesi toparlanmayı hızlandıracaktır. Yenileme çalışmaları için yapılacak planlamalarda kültürel mirasın korunmasına ayrıca önem verilmelidir. Yurt içi kültür turlarının o bölgedeki küçük işletmelerin, esnaf ve sanatkârların geçim kaynağı olduğunu unutmayalım. Yerel kalkınmayı desteklemek, bölge insanının istihdamına katkı sağlamak adına hayatın normal akışına girmesiyle kültür turlarının yeniden öneminin artacağını düşünüyorum. Bizler eskisinden daha sorumlu turizm yapmak ve deprem gerçeğini unutmadan, aklın ve bilimin yolunda ilerlemek zorundayız.”Bu Haber 02.03.2023 - 11:44:40 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.