Ali Bilir açıkladı: TÜRSAB en az 5'e bölünüyor

Ali Bilir açıkladı: TÜRSAB en az 5'e bölünüyor
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’nde bazı seyahat acenteleri ve TÜRSAB’ın eski yöneticileriyle bir araya geldi. Ersoy, hazırladıkladıkları yeni TÜRSAB yasasının detaylarını katılımcılarla paylaştı. Ali Bilir ise toplantıdan aldığı notları paylaştı.

Turizm Güncel

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un TÜRSAB ile ilgili yeni yasa tasarısını anlattığı toplantıya eski başkanlar Talha Çamaş ve Başaran Ulusoy’un yanı sıra Prontotour’un sahibi Ali Onaran, eski başkan adayları Tamer Çiçek, Hasan Erdem ve Ali Bilir’in da aralarında olduğu 20 civarında isim katıldı.

Toplantı sonrası bir video paylaşan Ali Bilir, Bakan Ersoy’un yaptığı sunumdan aldığı notları paylaştı. Bilir’in verdiği bilgiyen göre, şu anki TÜRSAB yeni yasayla birlikte ‘Tur Operatörleri’, ‘Hac ve Umre’, ‘IATA Acenteleri’, ‘Sağlık Turizmi Acenteleri’ ve geriye kalanların çatısı altında duracağı mevcut TÜRSAB olmak üzere en az 5’e bölünecek. Bilir ayrıca, en az 1000 acentenin bir araya gelerek başka birlikler de kurabileceği notunu düştü. 

Ali Bilir’in verdiği bilgilere göre yeni yasa taslağında bulunan başlıca düzenlemeler şunlar:

* Yeni yasayla birlikte sayısı en az 5 olacak olan seyahat acente birliklerinin seçimleri bölgelerde yapılacak.

* Yeni belge başvuru işlemlerini Bakanlık yürütecek. 

* Giriş ücreti ilk etapta 175 bini Bakanlık, 175 bini de ilgili birliğe olmak üzere 350 bin lira olacak.

* Acentelerin ödeyecekleri aidatlar acente kuruluş bedelinin yüzde 2,5’i kadar olacak. 

* Yeni yasayla bielikte  Tur Operatörleri Birliği, Hac ve Umre Acentaları Birliği, Uçak Bileti Satan Seyahat Acentaları Birliği ve Sağlık Turizmi Acentaları Birliği olmak üzere 4 yeni acente birliği kurulacak.

* Bunların dışında 1000 acente bir araya gelerek farklı birlikler kurabilecek. Ancak her acente sadece bir birliğe üye olabilecek.

* Birliklerin vakıf ve şirket kurması yasaklanıyor.

* Denetimler Kültür ve Turizm Bakanlığına geçecek ancak birlikler de denetim yapabilecek. 

* Yeni taslağa göre acenteler sadece ören yerlerinde rehber kullanacak. Transferde rehber bulundurmak zorunluluğu kalkacak. Ayrıca, Rehber Birliği yasasında yapılacak değişiklik ile Türk gruplar için Türkçe rehberliğin önü de açılacak.

* TÜRSAB'ın tüzel kişiliği yeni yasada korunacak, seçilmiş yönetim bir sonraki seçime kadar görev başında kalmaya devam edecek.

Acenteler paket tur harici transfer yapamayacak

Öte taraftan yasa taslağının mevcut haliyle yasalaşması halinde, seyahat acentelerinin verdiği transfer hizmetinin yalnızca ‘paket tur’ ile sınırlandırıldığı belirtiliyor. Bu durumda VIP taşımacılık yapan seyahat acentelerinin faaliyet gösteremeyeceği ve bir tura dahil olmadan Türkiye’ye gelen turistlerin sadece taksilerle oteline gidebileceği ifade ediliyor. 

Yasa taslağının “Seyahat acentasının yükümlülükleri” bölümü altındaki 10’uncu maddenin 8. bendinde gelecek olan yasak şöyle tarif ediliyor: “Seyahat acentası, paket tur veya tur kapsamında verdiği ulaşım hizmeti hariç olmak üzere tüketicilere seyahat acentalığı hizmeti adı altında; bir güzergâha bağlı olarak, bilet düzenleyerek veya bir güzergâha bağlı olmaksızın taksi, servis, mekik servis, transfer veya benzeri adlarla taşıma hizmeti veremez.”


Bu Haber 20.01.2024 - 10:23:36 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
 • Ülkemizde turizm bitiyor

  Musa demir 26.01.2024 - 12:54

  Eğer bu yasa yürürlüğe girerse naçizane fikrim Türkiye’de turizm diye bir şey kalmaz hiçbir turist bir yere gitmeden ülkesine döner biz Türkler bile taksiye binerken 50 kez düşünüyoruz çünkü taksiler bizi bile dolandırıyor. Zaten havalimanındaki araçlar yeteri kadar yolcu alabiliyor yazın turizm araçları transferlere yetişemiyor 1800 taksiyle mi çözülecek bu sorun. Ben taksiye binmek istemiyorken turist bir daha taksiye biner mi. Ve bakanımıza şunu sormak istiyorum taksimetreyle çalışan kaç tane taksici var ülkemizde ? Eyüp aksunun sözde denetlediği video yu izlerseniz ülkemizde neler döndüğünü göreceksiniz.

 • Turizme büyük darbe vuracak düzenleme

  Sadık Hamit 24.01.2024 - 02:50

  İstanbul'da tur işletiyoruz, taksiler yüzünden insanlar turlarını kaçırıyor. Transfer olmadan turist İstanbul'da adım atamaz hale gelecek, büyük rezillik yaşayacak. Zaten uluslar arası camiada Türkiye artık pahalı kaldı bir de üzerine taksi rezilliği ile uğraşan turist bir daha ülkemize gelmez, turizme bu açıdan büyük darbe vuracak bir düzenleme. Çok ama çok yanlış bir yasa, benim de bu madde ile ilgili görüşüm arkasında taksi derneğinin olduğu. Sayın bakan sakin bir şekilde yeniden düşünmeli bu düzenlemeyi.

 • VIP araçların çoğu zaten Acentelere ait transferleri yapıyor burada bir sorun yok ki ? Burada kaçak Transferleri düzenleyeler bir düstura bağlanacak Havaalanı Taxi genişletilmesi gündeme gelebilir VIP araçlar O bünyede çalışabilir. Fakat bu Diş klinikler

  Hakan Eren 24.01.2024 - 02:37

 • Vip transfer

  Turan turan 22.01.2024 - 06:08

  Antalya'da 4 binin üstünde vip araç var.bundan 15 bin kişi ekmek yiyor.bu yasa cikmamali .pril pril vip araç karın ne zararı var size.kaliteyi düşürürsunuz.irtalik basit sembol taksilerle dolu.turist geliyor 7 tane valla zi olan var.taksi nasıl alacak bunu.uc taksimi tutatacak.

 • Mantık almiyor

  Murat 20.01.2024 - 10:39

  Böyle bir yasa olsa olsa taksicilerin isteği üzerine hazirlanmistir İstanbul içi taşımacılık yetmedi hava alanı transferine de tekel koyacaklar Bu taksileri kim denetleyecek peki.Biz Türk olmamıza rağmen alandan ulaşım noktasına taksicinin insiyatifi güzergah kullanmak zorunda kalırken turist nasıl hakkını savunucak? Hele ortalık taksici camiasına kalırsa bakın da görün turizmin düşeceği halleri. Merakım neden sürekli meyve veren ağaç taslaniyor ülkemizde.Bir sürü yurt dışı acenta ile anlasmasi olan turizm acentalari batirilacak anlaşılan.

 • Hadi inşallah

  Adem coşkun 20.01.2024 - 07:36

  Allahım ne olur bu hiç bir işe yaramayan Türsab dan bizi kurtar yarabbim. Amin.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.