Albayrak'ın açıklamaları da kar etmedi, dolar 6.63'ü gördü

Albayrak'ın açıklamaları da kar etmedi, dolar 6.63'ü gördü
Dolar, euro ve pound TL karşısında rekor üstüne rekor kırarken, gözler Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklayacağı 'yeni ekonomi model'e çevrilmişti. Ancak, Albayrak'ın açıklaması sonrası dolar 6.63, euro ise 7.50 TL'ye kadar yükseldi.


Türkiye'nin yaşadığı döviz krizi adeta her geçen dakika daha da ağır bir hal alıyor. Gün içinde 6.23'e kadar yükselen dolar, sonrasında 5.85'e kadar gerilemişti.Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yaptığı ve 'yeni ekonomik modeli'  tanıttığı basın toplantısı sonrası dolar 6.63 seviyesine kadar yükseldi. Aynı dakikalarda euro ise 7.50'yi gördü.

Peki Berat Albayrak'ın açıkladığı 'yeni ekonomik model'de neler var?

Albayrak'ın açıklamalarında en çok öne çıkan noktalar sıkı para politikaları, Merkez Bankası'nın özerkliği ve cari açığı tetikleyen büyüme modelinin terk edilmesine dair sinyaller oldu.

Yeni ekonomik modelin Orta Vadeli Planda detaylı olarak açıklanacağını belirten Berat Albayrak, bundan sonraki süreçte piyasa bileşenleriyle daha etkili bir iletişimin ortaya konacağını söyledi.

Değişim, piyasa ile güven ilişkisi, gerçekçi politikaların seçilmesinin öncelikli olacağını kaydeden Albayrak, 'uzlaşmacı' bir politika izleyeceklerinin sinyalini verdi.

MERKEZ BANKASININ BAĞIMSIZLIĞI

Merkez Bankası'nın bağımsızlığının sağlanmasının bir diğer prensipleri olduğunu söyleyen bakan, ''Merkez Bankası'nın bağımsızlığı çok önemli. Finansal istikrarın güçlenmesi öncelikli hedeflerimizden biri olacak. Tüm bu çerçeveye baktığımızda Merkez Bankasının bağımsızlığı çok kritik esaslardan bir tanesi.'' ifadelerini kullandı.

Bütçe disiplininin devam edeceğini ve bankacılığın temel sektörlerden biri olmaya devam edeceğini belirten Albayrak, sıkı bir para ve mali politika sürecinin ortaya konacağını ifade etti.

Cari açığı tetikleyen büyüme modeli yerine etkin bir süreç yönetiminin ortaya konacağını belirten Albayrak, ekonomide dengelemenin birinci fazının 2018-19'da hayata geçirileceğini, 2020-21 yıllarında ise sürdürebilirliği esas alan ikinci faza geçileceğini söyledi.

Albayrak'ın yaptığı açıklamaların devamı şöyle:

* Daha adaletli paylaşım dönemi hedefleniyor. Çok daha sıkı bir Maliye Bakanlığı göreceğiz. Enflasyon ve cari açık ile mücadele sürecek. İş ve yatırım ortamının cazibesini artıracak çok önemli bir 1,5 yıl olacak. Kamuda borçlanmalardaki kaynak çeşitliliği sağlanacak. Yeni bir süreç olacak. Kamu kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlayacak tasarruf ve verimliliği sağlayacağız. Başladık ve etkin bir süreci yıl sonu rakamlarında göreceksiniz.

İLK FAZ 2019'DA TAMAMLANACAK

* 2019'da ekonomik dengelemeyi tamamlayıp, ikinci faz olan istikrarlı büyüme olarak adlandırdığımız süreç başlayacak. Göreve geldiğimden beri yeni dönem sürdürülebilirliğin elzem olduğu bir süreç. Enflasyon mu, büyüme mi? Hem enflasyonla mücadele hem de sağlıklı büyüme. Büyümenin 2 tane p'si var diyorlar. 1 nüfus, 2 büyüme. Eş güdüm içinde yürüteceğimiz tüm bu yaklaşım sürecini stratejik büyüme alanlarını tespit ederek ortaya koyacağız. Hem küresel anlamda katma değeri yüksek alanlar, hem de teknolojik alanlar.

VERGİ SİSTEMİ İLE İLGİLİ CİDDİ BİR DÖNÜŞÜM YAŞANACAK

* Tüm paydaşların herkesin kendine ve kendi alanıyla ilgili yapılması gerekenleri belirlediği, anons ettik rafa koyduk, 2019 hadi bakalım başladık. Her bir bakanlığın performansın hedeflerinin takip edildiği çok etkin bir program olacak. Aylık ve 3 aylık hedef takibi olacak.

* Vergi sistemi noktasında bu kısım çok önemli. Yeni bir dönüşüm süreci başlayacak. Bu değişim çok daha etkin bir şekilde ortaya koyulacak. 100'lerce teşvik hayır, stratejik belirlenen teşvikler...

* Sonrasında 3. faz dediğimiz kısma başlayacağız. Bazı dönemlerde yakalanan büyüme rakamları değil. Sağlam temellere oturmuş bir durum. Milletimiz vatandaşımız açısından önemli bir faza taşıyacağız. Daha adil bir vergi sistemi oluşturulacak. Dolaylı ve dolaysız vergi...

* Tüm bu çerçevede bir sonraki aşama kayıt dışı... Performansa dayalı ekiplerle yoğun bir çalışma yapacağız. Türkiye bambaşka bir noktaya gelecek. Üçünü tamamladıktan sonra yeni bir başarı hikayesi, destek mekanizmasıyla bu nitelikli insan gücü ve güçlü toplum politikası ile taçlandıracağız. Ciddi bir disiplinle hayata geçirilecek. Üreten ekonominin her alanına katkı sağlayan STK'lar, stratejik adımlarla bu hedefi daha üst noktaya taşıyacağız. 5 yıllık dönüşüm sürecini kısa, orta ve uzun vadeli süreci biraz daha ufak ufak paylaşmak istiyorum.

TÜM PAYDAŞLARIMIZLA ORTAK HAREKET EDECEĞİZ

* Hangi kamu harcaması olursa olsun yatırımı bu modelin belirlediği kriterlere göre yapacağız. Özellikle yapılacak yatırım ya da harcamanın teknolojik ürün üretimin katma değer açısından durumuna bakacağız, ihracatı artırıyor mu buna bakacağız. Cari açığın düşmesine bir katkısı var mı? Yatırım ve harcamaları etkin bir şekilde yöneteceğiz.

* Bu model için bu sistematik mimari için tüm paydaşlarla ortak hareket edeceğiz. Bu süreç 81 milyonun desteği ile, iş dünyasının, akademisyenlerin katkısı ile devam edeceğiz. Önce Türkiye. Bu yatırımların ötesinde özellikle kamu ve kamu dışındaki paydaşlarımızın  bu bilinçlenme sürecine hep birlikte el birliği ile sahiplenmesiyle başarılı bir neticeye ulaşacak.

* Enflasyonla mücadele dedik, bütçe dedik... Sonra ne dedik kaynakların kullanımı ile ilgili etkin adımlar attık. 2 aylık borç çevirme oranı yüzde 110 oldu.. Dış kaynak çeşitliliği bu süreçle ilgili yoğun bir süreç başlattık. Kısa vadedeki bu adımlarla ilgili bütçe disipliniyle ilgili 100 günlük eylem planı var ya atacağımız adımlardan tamamı, bu plan çerçevesinde ilan edilen projelerin tamamı 2018 bütçesi için...

* 30 günde 6 aylık rakamlar noktasında 35 milyar TL'lik yıl sonuna kadar tasarruf ve gelir artışıyla altın vuruş yaptık. Bu yıl 5 milyar TL faiz dışı fazla ile yıl sonunu tamamlayacağız.
Bu Haber 10.08.2018 - 17:10:55 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.