Akfen Holding tahvil arzı için düğmeye bastı

Akfen Holding tahvil arzı için düğmeye bastı
Akfen Holding tarafından yapılan açıklamada, şirketin halka arzı için talep toplama sürecinin başladığı belirtildi.Akfen Holding’in tahvil halka arzı için talep toplama süreci başladı. 100 milyon TL nominal değerdeki Akfen Holding tahvilleri  için 6-7-8 Mart tarihleri arasında talep toplanacak. Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. aracılığıyla bakiyeyi yüklenim yöntemiyle gerçekleştirilecek halka arzda tahvilin vadesi 2 yıl,  faiz oranı ise Hazine gösterge tahvilinin faiz oranı üzerine + yüzde 3,5 ila + yüzde 4,00 Yıllık Ek Getiri eklenerek hesaplanacak ve 6 ayda bir kupon ödemeli olup, ihraç sırasında yeterli talep gelmesi halinde halka arz edilen tahvil tutarı  200 milyon TL’ye kadar  yükseltilebilecek. İhraç edilecek tahvillerin halka arzına katılmak isteyen yatırımcılar başvurularını Garanti Bankası şubelerinden yapabilecek.

Halka arza ilişkin izahname ve sirküler, ticaret sicilde tescil ve Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinde ilanı müteakkip Akfen’in internet sitesinde (www.akfen.com.tr) ve Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (www.kap.gov.tr) yayınlanacak.

Akfen Holding’in tahvil halka arzına ilişkin düzenlenen basın toplantısına Akfen Holding Murahhas Azası İrfan Erciyas, Akfen Holding CEO’su Süha Güçsav, Akfen Holding CFO’su Kadri Samsunlu ve Akfen Holding Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sıla Cılız İnanç ile Garanti Yatırım İcra Kurulu Başkanı Metin Ar katıldı.

 Erciyas: 2010 yılında Türkiye’nin ilk en büyük özel sektör tahvil ihracını gerçekleştirdik

Tahvil halka arzı hakkında düzenlenen Basın Toplantısı’nda konuşan Akfen Holding Murahhas Aza’sı İrfan Erciyas, 2010 yılında da yapılan tahvil arzına değinerek ‘’ 2010 yılında 100 milyon TL tutarında Türkiye’nin ilk ve en büyük özel sektör tahvil ihracını gerçekleştirdik. Yatırımcılardan 538 milyon TL tutarında yani arzın 5,3 katı oranında talep geldi. 2 Mart 2012 tarihinde de vadesi dolan bu tahvillerin geri ödemesini yaparak kurumumuza güvenen yatırımcılarımızı mahcup etmedik. Türkiye ekonomisindeki istikrar özel sektör ihraçlarını kolaylaştırmıştır. Bugün burada yeni tahvil ihracımızı açıklamak üzere toplandık ve bu ihracımızda da bir ilki gerçekleştireceğimize inanıyorum’’ dedi.

Güçsav: Akfen ve bağlı ortaklıkları olarak 2011 yılında 3,2 milyar dolarlık işe adım attık
 
Toplantıda konuşan Akfen Holding CEO’su Süha Güçsav, 2011 yılında Akfen Holding’e bağlı şirketlerin ve bağlı ortaklıklarının toplamda 3,2 milyar dolarlık işe imza attığını belirterek, şunları söyledi:
 
“8 Nisan 2011’de İDO’nun özelleştirme ihalesine girdik ve 861 milyon dolar teklifle ihaleyi kazandık. Finans piyasalarında uluslararası düzeyde yaşanan sıkıntılara rağmen, proje finansmanını gerçekleştirerek iki ay gibi kısa bir süre içerisinde şirketi devraldık. Bunun yanında TAV Havalimanları olarak İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali’nin yapımı ve Dış Hatlar Terminali’yle birlikte 2032 yılı sonuna kadar işletilmesine ilişkin ihaleyi kazandık. Buraya yatırım bedeli ve ihale bedeli olmak üzere toplam 1.3 milyar dolar yatırım yapılacak. Medine Havalimanı ihalesinde ise yap-işlet-devret konsorsiyumunda yer aldık. Burası için de 1-1.5 milyar dolar arası yatırım planlanıyor. Bu üç yatırımın toplamına baktığımızda 3,2 milyar dolarlık işe adım attığımızı görüyoruz. “
 
Güçsav, 2014 yılına kadar tamamlanması planlanan bu yatırımlara ek olarak Akfen Enerji için planlanan 450 MW Kurulu güce sahip Mersin Doğalgaz Santrali ve 105 megawatt kurulu güce sahip Laleli Barajı ile inşaatları devam eden HES’ler dâhil olmak üzere yaklaşık 600 milyon dolar yatırım yapılmasını öngördüklerini söyledi. Güçsav, 2012 yılında HES 2 grubu altındaki bütün yatırımları tamamlayıp, devreye almayı planladıklarını da sözlerine ekledi. 
 
Akfen GYO’nun 2011 yılında başarılı bir halka arz süreci geçirdiğini de anlatan Güçsav,  şunları söyledi:
 
“Akfen GYO halka arz sonrasında 2 önemli projeyi portföyüne ekledi. Bunlardan ilki Karaköy Rıhtım Caddesi’nde proje çalışmaları devam eden 5 yıldızlı bir Novotel yatırımı. İkincisi de Ankara Esenboğa Havalimanı’nın hemen çıkışında satın alınan arsa üzerinde planlanan İbis Otel projesidir. 2012 yılında bu iki otelin inşasına başlayacağız.

Ayrıca 2011 yılı içinde Rusya’da gayrimenkul projeleri gerçekleştirmek üzere kurulmuş olan şirketlerin Kasa Investments BV’ye ait yüzde 45 hissesini satın alarak hisse oranımızı %50’den %95’e çıkardık. Yaroslavl ve Samara şehirlerindeki 2 adet İbis Otel yatırımımızı da tamamladık ve faaliyete geçirdik.‘’
 
Güçsav: “Önümüzde  otoyol-köprü özelleştirmeleri var”
Özelleştirme İdaresi tarafından 17 Mayıs 2012 ihale tarihi olarak açıklanan toplam 2.000 km uzunluğunda otoyol ve iki köprünün 25 yıllığına İşletme Hakkı Devri yöntemi ile özelleştirilmesi için çalıştıklarını söyleyen Güçsav, şunları söyledi:
 
“Türkiye’nin makro ekonomik profili böyle bir yatırımı destekleyecek niteliktedir. Sürekli artış gösteren trafik yoğunluğu, araç ve yük taşımacılığında karayolu taşımacılığının yüksek oranı ve gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen araç sayısı bu yatırımı desteklemektedir.”
 
Akfen Holding ve İştirakleri
 
TAV HAVALİMANLARI
 
Akfen Holding’in ana faaliyet alanlarının başında havalimanı yatırımları geliyor. TAV Havalimanları Holding A.Ş. DHMİ 2011 yılı transfer yolcular dahil yolcu istatistiklerine göre Türkiye’nin lider havalimanı işletmecisi konumundadır. 10 adet proje şirketi ve 7 adet hizmet şirketi ile 7 ayrı ülkede faaliyetlerine devam etmektedir.
TAV, yüzde 46 pazar payı ile Türkiye’nin lider havalimanı işleticisi olup, 2011 yılında yolcu sayısında yüzde 11, gelirlerde yüzde 12 ve FAVÖK’te yüzde 21 oranlarında güçlü büyüme gerçekleşmiştir. 2011’de toplam 53 milyon yolcuya ulaşan TAV, son olarak Medine Havalimanı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı  İç Hatlar Terminali ihalelerini kazanmıştır. TAV’ın 2020’de hedefi 100 milyon yolcudur.

TAV İNŞAAT
 
Dünyanın 4. büyük havalimanı inşaat şirketi olan TAV İnşaat 2011 yıl sonu itibariyle 2.71 milyar Dolar değerinde inşaat projesi tamamlamıştır.  2011 Eylül itibariyle devam eden işlerinin yüzde 98.6’sı Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde olup, devam eden işlerin yüzde 99’unu grup dışı işler, yüzde 92.4’ünü havacılık projeleri oluşturmaktadır.  Devam eden iş hacminin Ocak 2012’de İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali projesi ile 250 milyon Euro, Nisan 2012’de ise Medine Havalimanı projesinin eklenmesi ile 350-500 milyon Dolar tutarında artması beklenmektedir.
 
Dünya havalimanı inşaat sektöründe önde gelen bir güç olma yolunda kararlı adımlar atmakta olan TAV İnşaat, Taisei, Odebrecht, CCC gibi dünyanın lider inşaat firmaları ile kurmuş olduğu stratejik ortaklıklar sayesinde önemli bir iş hacmine ulaşmıştır. Takip edilen projelerin toplam büyüklüğü 20 milyar dolardır.
 
MİP
 
TAV Havalimanları ile birlikte Akfen Holding’in toplam gelirlerinin yüzde 54’ünü oluşturan (30 Eylül 2011 itibariyle) Mersin Limanı grubun bünyesine 2007’de katıldı. Singapur’lu PSA ve Akfen Ortak Girişim Grubu tarafından 755 milyon dolar ödeyerek, 2043 yılına kadar işletme hakkı imtiyazı alınan liman, 1,4 milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesiyle Türkiye ikinci büyük limanıdır. Liman, ithalat-ihracat rakamları bakımından ise Türkiye’nin en büyük limanı olan MİP’te 2011 yılı itibariyle 1,14 mn TEU konteyner elleçlemiştir. Limanın ithalat ve ihracat yüklerine odaklı olması, büyüme potansiyeli yüksek bir liman olarak kendini konumlandırmasını sağlamaktadır. Güçlü mali yapı, güçlü nakit akışı ve yüksek karlılığa sahiptir.

AKFEN ENERJİ
 
Akfen Enerji’nin yenilenebilir HES projelerine odaklamış 343 MW kurulu güç, 125 MW kurulu güç ve 554 GWs üretim kapasiteli 9 adet üretime geçmiş HES’i bulunmaktadır. 2012 yılsonu itibariyle 224 MW enerji üretimi kapasitesine ulaşmayı hedefleyen Akfen Enerji projelerinin banka finansmanları temin edilmiş ve sermaye ödemelerinin tamamına yakını yapılmıştır. HES-1 ve HES-2 projelerinin tamamı faaliyetlerinin ilk 10 yılında 0,73 Dolar/kWs fiyat ile alım garantisi olan projelerdir.


Son olarak, Mersin İli’ nde 450 MW kurulu güce, yıllık 3.262,5 milyar kW saat üretim kapasitesine sahip olacak, yaklaşık 290 milyon Euro’luk yatırım yapılacak, doğalgaza dayalı elektrik üretim santralı (Mersin Kombine Doğalgaz Santrali) için Akfen Enerji tarafından yapılmış başvuruya dair “Uygun Bulma Kararı” 09.02.2012 tarihli Enerji Piyasası Düzenleme Kurul toplantısında alınmıştır. Şirket arazi üzerinde 450 MW kurulu güce sahip doğalgaza dayalı elektrik üretim santralı kurmayı planlamaktadır.


İDO
 
Akfen Holding, Tepe İnşaat, Souter Investments ve Sera ortak girişim grubu ile İDO’yu 861 milyon dolar ihale bedeliyle alarak, deniz yolu taşımacılığına adım attı. İDO’nun filosu 35,811 yolcu ve 2.818 araç taşıma kapasitesine sahip 25 deniz otobüsü, 10 hızlı feribot ve 18 arabalı vapurdan oluşuyor. İstanbul şehir içi ve Marmara Denizi bölgesinde faaliyet göstermekte olan İDO, modern filosu ile dünyanın önde gelen denizyolu yolcu ve araç taşımacılık şirketlerinden biridir.
 
Şirket 2011 yılında yaklaşık 52.7 milyon yolcu, 7.7 milyon araç taşıdı. Gelirlerinin %88’i regüle edilmeyen tarifeli hatlardan oluşan İDO’da, 2011 yılında taşınan yolcu sayısında %5,6, taşınan araç sayısında %11 oranlarında büyüme gerçekleşmiştir. Yeni gelir alanları yaratma potansiyeli yüksek olan İDO’da yeni hatlar, yiyecek & içecek, reklam ve  Ambarlı Projesi  fırsatlar olarak görülmektedir.

AKFEN GYO 
 
Ekonomik şehir otelciliğine odaklanan Akfen GYO, Novotel ve İbis markaları yoluna devam ediyor. Büyüme potansiyeline sahip Türkiye ve Rusya pazarında Accor Grup ile 3-4 yıldızlı şehir otellerinin geliştirilmesine ilişkin münhasırlık anlaşması olan Akfen GYO’nun toplam 2.149 oda kapasitesine sahip 12 adet işletme halinde olan oteli (9’u Türkiye’de, 1’i KKTC’de ve 2’si Rusya’da) bulunmaktadır. Ayrıca portföyünde, 4 adeti inşaat halinde (3’ü Türkiye, 1’i Rusya’da) ve 4 adeti planlama aşamasında olan otel projeleri bulunmaktadır.
 
25±10 yıl süreli kiralama anlaşmaları ile otel geliri veya brüt kar marjı paylaşımı esasına dayalı kira geliri olan Akfen GYO, 9A2011 verilerine göre doluluk oranı ve toplam oda gelirinde güçlü iyileşme göstermektedir.

AKFEN SU
 
Akfen Çevre ve Su Yatırım, Yapım İşletme A.Ş. (Akfen Su)  , Türkiye'de su sektöründe imtiyaz projeleri geliştirmek amacıyla kurulmuş olup, halihazırda 5 bin üzerinde aboneye sahip 35 yıl süreli Güllük Belediyesi, Su ve Atıksu İmtiyaz İşletmesini  ve 29 yıl süreli Yap-İşlet-Devret (YİD) sözleşmesi ile Dilovası Organize Sanayi Müdürlüğü’nün Atıksu Arıtma işlerini yapmaktadır.


Bu Haber 05.03.2012 - 16:30:11 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.