Ahmet Körükçü iddialı konuştu: Çin'e en son biz girdik, pazarın lideri olduk!

Ahmet Körükçü iddialı konuştu: Çin'e en son biz girdik, pazarın lideri olduk!
Dorak Tours'un sahibi Ahmet Serdar Körükçü, Çin pazarıyla ilgili TurizmGüncel'e konuştu. Çin pazarının çok hızlı büyüdüğünü belirten Körükçü, Çin pazarına 3. olarak girmelerine rağmen pazarın lideri durumuna geldiklerini ve uçuş sayısı arttıkça ziyaretçi sayılarının da artacağını söyledi.


TurizmGüncel

Geçen yıl Çin’den Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısının 100 bin dolayında olduğu ve bu denli büyük bir pazarda Türkiye’ye gelen yolcuların sayısının artırılması için neler yapılması gerektiği sorusuna Körükçü, “Çin’den gelen ziyaretçilerin sayısını artırmak için her şeyden önce Türk Havayollarının bu ülkeye yaptığı uçuşların sayısının artırılması gerekir. Öte taraftan  HNA gibi, Türkiye’ye uçan özel havayolu şirketlerinin sayısının da artırılması gerekiyor” cevabını verdi.

Çin’den Türkiye’ye charter uçurmanın zorluklarına değinen Körükçü şunları söyledi;

ÇİN'DEN CHARTER KALDIRMAK ZOR

Çin’den Türkiye’ye ya da başka bir ülkeye charter kaldırmanın önünde önemli engeller var. Charter uçakları çoğu zaman uçuş izni alamıyorlar. Slotlar çok zor. Ulaştırma Bakanlığı slot veremiyor, yani hava sahasını açamıyor. Bu sıkıntılardan dolayı charter işi biraz zor ama hiç yapılamıyor da değil. Ancak charter uçuşlarının önü açılırsa gelen ziyaretçi sayısında da artışların olacağına inanıyorum.

2008'DEN SONRA YOLCU SAYISI DAHA HIZLI ARTTI

Çin pazarında 2000’li yıllarla birlikte bir canlanma yaşandı. 2008 yılına kadar sürekli artarak geldi ancak 2008 yılından sonra artış oranları daha çok yükseldi. Bunun en büyük sebepleri, THY’nin uçuşlarını artırması, Katar Havayolları’nın Türkiye’ye uçması ve Türkiye’deki şirketlerin Çin’e yatırımlar yapmaları.

ÇİN PAZARININ LİDERİYİZ

Biz Çin pazarına Türkiye’den 3. acente olarak girdik. Gelinen noktada şu anda pazarın lideri durumundayız. Bizim gibi Çin’e çalışan acentelerin sayısının artması da pazarın büyüme noktasında son derece önemli. Çin’den Türkiye’ye gelen 100 bin insanın tamamı turist değil. Bunların içinden 30 bin tanesi transit yolculardan oluşuyor. Şu an itibarıyla Çin pazarı pasta 70 bin kişilik bir Pazar ve bunun da 3’te 2’lik bir bölümünü Dorak Tourism olarak bşz getiriyoruz. Çin’den gelen ziyaretçi sayısını sürekli artırmayı hedefliyoruz. 100 bin sayısını 200 binlere çıkarabilirsek, Dorak Tours olarak bizim müşteri sayılarımız da 70–80 binlere kadar çıkar diye hesaplıyoruz.

TANITIMA AĞIRLIK VERİLMELİ

Türkiye Çin’de çok fazla bilinirliği olan bir ülke değil. Bu yüzden bu ülkede Türkiye’nin daha iyi tanıtılması gerekiyor. Gerçi son yıllarda Çin sermayesinin yatırım anlamında Türkiye’ye olan ilgisi artmış durumda. Bu tip yatırımlar da bir ülkenin bilinirliğinin artması noktasında son derece önemli gelişmeler. Diğer taraftan Türkiye’nin son yıllarda yakaladığı ivme ve ekonomik istikrar da Türkiye’nin buralarda isminin duyulmasını sağladı.ÇİNLİ TURİSTİ TANIMAK VE ONA GÖRE HİZMET ÜRETMEK GEREKİYOR

Çinli turist kendine özel sosyal ve kültürel alışkanlıkları, yaşam biçimi olan bir turist profili. Dolayısıyla, Batılı turisti ağırladığınız gibi Çinli turisti ağırlayamazsınız. Onların kendine özgü, yeme, içme, konaklama alışkanlıkları var. Dolayısıyla bu pazara dönük çalışıyorsanız, o pazara ait insan profilini iyi bilmeniz gerekir. Türkiye’de son yıllarda bu anlamda önemli mesafeler kaydedildi. Çin pazarından müşteri alan tesisler, alt yapılarını buna göre dizayn etmeye başladılar. Bu da son derece sevindirici bir durum. Mesela bundan 10 yıl öncesine kadar Türkiye’deki Çin lokantası sayısı 3-4 civarında idi. Şimdi bakıyorsunuz bu sayı 20’yi geçmiş durumda. Herhangi bir ülkeden gelen ziyaretçi sayısı arttıkça, yatırımların içerikleri de ona göre şekilleniyor. Yani bir pazardan gelen ziyaretçi sayısı ile o pazara dönük yapılan yatırımlar arasında doğrusal bir ilişki var.

Türkiye’de işletmeler Çinli turistlerin hassasiyet ve alışkanlıklarına git gide daha fazla adapte olmaya başladılar. Mesela Çin’de bizdeki gibi bir sabah kahvaltısı anlayışı yok. Orada insanlar sabah kahvaltısında sıcak yemekler, çorba, hatta pilav yiyorlar. Şimdi bakıyoruz bu pazardan müşteri alan birçok otel sabah kahvaltısında sıcak yemekler de çıkarıyor. Bu tip şeyler çok önemli. Sonuçta turizm uzun vadeye yayılan bir süreç ve turizmciler de her geçen gün daha çok öğreniyorlar.

HNA HAVAYOLLARI'NIN TÜRKİYE'YE UÇMASI ÇOK ÖNEMLİ

HNA Havayollarının Türkiye’ye uçmaya başlamasının son derece önemli olduğunu belirten Dorak Tours’un sahibi Ahmet Serdar Körükçü, bugüne kadar Türk Havayolları’nın Çin’e her gün bir seferi olduğu belirterek, “Ancak THY’nin Urumçi, Şangay, Türkiye bağlantılı bir seferi yoktu. Şimdi HNA havayollarının başlattığı bu yeni seferlerle, Çin’den Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı her yıl ortalama 30–40 bin artacaktır. Umuyoruz ki bunun gibi başka büyük havayolu şirketleri de Türkiye’ye uçmaya başlar ve Türkiye’nin ziyaretçi sayısı daha da artar” dedi.

Şu ana kadar müşterilerinin transferlerinde Pekin-Şangay-Guanjo bağlantılı uçan THY ve çok az da Katar havayollarını kullandıklarını belirten Körükçü, bundan sonraki süreçte Urumçi’deki müşterilerini getirmek için HNA Havayollarını kullanacaklarını kaydetti.

HNA Havayolları ile Türk kargo şirketi ATC arasında imzalanan ticari anlaşmanın, İstanbul’da yapılan gecesini Dorak Tours olarak kendilerinin organize ettiğini söyleyen Körükçü böylesine büyük bir firmanın bu kadar büyük bir organizasyon için kendilerinin seçmelerinin de son derece sevindirici olduğunu söyledi.
 Bu Haber 04.08.2011 - 09:40:22 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Ali Çubuk - 06.06.2015 - 11:01

  Keşke 10 tane dorak olsa

 • Selim İpek - 01.09.2012 - 02:23

  Ercan Bey, Ne güzel kelimeler sıralıyorsunuz. Bir acentanın 8 senede nerelere kadar gelebileceği ve ne kadar para kazanabileceği konusunda tahmin yürütmek bu işi bilen biri için pek zor değil. Dorak turizm in fiyat politikası ve birer birer içini boşalttığı acentaları içine alarak en kolay rekabet şekli olan maliyetinin altında fiyat verip piyasayı ele geçirmek takdir edilip alkışlanacak bir konu değil, aksine hep birlikte teşhir edilmesi gereken bir davranış şekli olmalıdır. Ama tabi gücü yetmeyenler zevahiri kurtarmak ve biraz da nemalanmak adına bu politikayı alkışlıyorlar.. Ne denir buna.............. ÇOK YAZIK... hep birlikte mezarımızı kazıyoruz

 • ERCAN TURHAN - 04.08.2011 - 09:11

  Asagıdakı yorumu yapan arkadas pıyasa kosullarından sanırım bır haber.Dorak turızm Bugun japonyadan en cok turıstı getıren bır acente.Getırdıgı turıst kalıtesınde de bır sorun yok,rekabet kosulları geregı ıstedıgı fıattan satamıyor olabılır,ancak acente bunu calıstıgı hıcbır tesıse yansıtmadı.Bu tur acentelere destek olamız gerekırken kısır yorumlarla kımseyı demorolıze etmeye kımsenın hakkı yok.Kaldıkı Dorak turızm otelcılık alanında da guvenlı adımlar atmakta Kapadokya da yaptıgı cesıtlı otel yatırımlarına Dunya markası Hıltonu da eklemıs ve Kapadokya otelcılıgıne yenı bır ıvme katmıstır.Ahmet korukcu ve Mustafa Pılav kardeslerımın yolu acık olsun ERCAN TURHAN ROCKS HOTEL GIRNE(ESKI KAPADOKYA DEDEMAN OTEL GM)

 • Kapadokyali Turizmci - 03.08.2011 - 08:41

  Çok Normal Pazar Lideri Olmaları. Eğer -500 dolar maliyetle turu Çin Operatörlerine verirlerse tabi ki olurlar, Dorak ne zaman kalite ile müşteri getirecek onu merak ediyorum, Türkiye Turizmine en çok zarar veren şirket! Eksi eksi eksi bakiye, uzağa değil Dorak'i sektöre sorun, gereken cevabi alacaksiniz.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.