Ahmet Aras: Bodrum değil Fethiye il olsun

Ahmet Aras: Bodrum değil Fethiye il olsun

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’un il yapılmasına karşı çıktı.


Hükümetin 2023 haziran seçimlerine kadar, aralarında Bodrum’un da bulunduğu 12 ilçeyi il yapacağı iddiaları üzerine açıklama yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, il olması durumunda Bodrum’da yapılaşmanın hız kazanacağının ve Bodrum kimliğinin zarar göreceğinin altını çizdi.

Gazete Duvar'dan Selçuk Arslan'a konuşan Aras, “Bir il için oluşturulacak olan müdürlükler ve gelecek olan kamu kuruluşları açısından Bodrum bu yükü kaldıracak düzeyde değil. Birçok alanımız, ‘korunacak alan’ veya ‘sit alanı’ statüsünde. Bodrum’un nüfusunun artmasını istemiyoruz. Zaten değişken bir nüfus var ve bununla baş edemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Fethiye olsun

TBMM’de çalışması yapılan dört belediye seçeneğine sıcak bakan Aras, “Coğrafi konum açısından Fethiye'nin il olması daha doğru olur. Fethiye il olursa, KaşDalamanOrtaca'yı ve o bölgedeki ilçeleri kapsar ve o ilçeler oraya bağlanarak merkezi oluşturulabilir. Böylece Muğla Büyükşehir olma statüsünden düşecek ve Bodrum ilçe olarak kalacaktır. O bölgenin böyle bir oluşuma ihtiyacı var. Yönetilebilir olması açısından, temel hizmetler açısından da Fethiye daha doğru bir adres” dedi.

Nüfusu ile Erzincan, Gümüşhane, Karaman ve Tunceli gibi 15 şehri geride bırakacak olan Bodrum'un coğrafi ve fiziki şartları dikkate alınarak Bodrum Belediyesi, Turgutreis Belediyesi, Yalıkavak Belediyesi ve Mumcular Belediyesi olmak üzere dört belediye olması öngörülüyor.

İl yapılacağı iddia edilen 12 ilçe şunlar:

Nazilli – Aydın

Bodrum – Muğla

Tarsus – Mersin

Silopi – Şırnak

İnegöl – Bursa

Bandırma – Balıkesir

Ceyhan – Adana

Polatlı – Ankara

Yüksekova – Hakkari

Ereğli – Konya

Alanya – Antalya

Çorlu - TekirdağBu Haber 20.12.2022 - 09:14:01 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.