Ağaoğlu’nun 30 bin kişilik ‘turizm kenti’ projesi durduruldu

Ağaoğlu’nun 30 bin kişilik ‘turizm kenti’ projesi durduruldu

Ali Ağaoğlu’nun Bodrum-Milas arasındaki devasa bölgeye yapmayı planladığı ‘turizm köyü’ projesine ait ÇED raporunun yürütmesi mahkeme tarafından durduruldu.


Ali Ağaoğlu’na ait Akdeniz İnşaat’ın Bodrum ile Milas arasındaki Mandalya Körfezi kıyısına yapmayı planladığı 30 bin kişilik ‘turizm köyü’ projesi için hazırlanan ÇED raporunun yürütmesi mahkeme tarafından durduruldu.

Duvar’da yer alan habere göre, Mandalya Körfezi’nin kıyısında koruma altındaki bölge birinci derece doğal ve arkeolojik SİT alanı statüsünde. Hazırlanan projeye Bakanlığın 2021 yılında izin verdiği belirtilen haberde, Körfezin kıyısında bulunan yaklaşık 9 milyon 700 bin metrekare alana yaklaşık 4,5 milyon metrekarelik inşaat yapılmasını sağlayacak proje için hazırlanan ÇED raporunun onaylanması sonrası sivil toplum örgütlerimim projeyi yargıya taşıdığı ifade edildi.

“Mahkeme ÇED raporunun yürütmesini durdurdu”

Hukuk mücadelesinde bugün karar çıktı. Muğla Çevre ve Ekoloji Politikaları Derneği’nin açmış olduğu dava Muğla 2. İdare Mahkemesinde görüldü. Mahkeme heyeti, projenin, uygulanması halinde telâfisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanun'un 27'nci maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.

“İlk bilirkişi heyeti yanıltıcı bilgiler verdi”

İlk bilirkişi heyetinin yanıltıcı bilgiler verdiğini tespit eden mahkeme verdiği kararda "Proje alanı içerisinde yer alan I. Derece Arkeolojik SİT Alanlarının tescil fişlerinde nekropol alanı olarak tescil edildiği ve SİT alanlarının ayrı ayrı Cindya Antik Kenti ile ilişkili olarak değerlendirildiği, buna karşın nekropol alanlarının aralarında 150-160 m mesafe olduğu, iki nekropol alanında batıya bakan yamaca konumlandığı, bu durumun alanların farklı nekropoller değil aynı nekropolün parçaları olduğunu kanıtladığı, aynı zamanda tescil fişlerinde nekropol alanlarının Cindya Antik Kenti ile ilişkilendirilmeye çalışılmasına rağmen Cindya Antik Kentinin nekropol alanına 4 kilometre mesafede olmasının bu görüşü çürüttüğü, bu nekropolün tescil fişlerinde yer verildiği üzere Bargylia antik kentine baktığı ve kente 400 m mesafede olduğu, aralarında bulunan boğazın iki yakasından nekropolün kente baktığı, antik kentlerin ve nekropol alanlarının değerlendirilmesinin bir bütün olarak yapılması gerektiğini" belirtti.

ÇED raporundaki taahhütler revize edilecek

ÇED raporundaki taahhütlerin bu incelemeden sonra revize edilmesi gerektiği vurgulanan kararda "Ortaya çıkabilecek yeni veriler ışığında sit derecelerinin değişebileceği gibi tescilsiz olarak bırakılan bazı alanların sit statüsü kazanabileceği dikkate alındığında bu hususları barındırmayan Nihai ÇED Raporunun eksiklikler barındırdığı, yine kullanma suyu ihtiyacının deniz suyunun arıtılması suretiyle elde edileceği görülmekle ters osmoz sonucunda oluşan yoğun tuzlu su konsantrasyonu ile membranların kimyasal yıkanması kaynaklı oluşan atığın nasıl bertaraf edileceği ve hangi noktadan alıcı ortama verileceğinin belirtilmediği görüldüğünden dava konusu işlemde hukuka uygunluk görülmemiştir" ifadelerine yer verildi.

Projede neler var?

Proje ile 9 milyon 700 bin metrekare büyüklüğündeki bir alanın 4 milyon 454 bin 395 metrekaresi yapılaşmaya açılıyor. 25 ayrı bölümden oluşan 3 bin 683 konut, 230 odalı golf oteli, 505 odalı SPA oteli, 255 odalı apart ve 510 odalı bir grand oteli kapsayan projede ayrıca altı adet günübirlik tesis, bir adet golf sahası, altı adet ticaret merkezi, otoparklar, yüzme havuzları, su oyunları alanları, AVM, spor salonları, okul ve sağlık birimleri gibi onlarca bina ve tesis inşa edilecek. Ayrıca projede 8 yapay göl de bulunuyor. Burada en az 16 bin kişinin yaşaması planlanıyor.Bu Haber 12.01.2023 - 10:02:20 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • çevre bakanlığının görev hatası

    sermet sinmez 13.01.2023 - 10:55

    Ülkenin bir çok yerini turizm adı altında bir çok firmaya babasının malı gibi imara açması hele de koruma alanı içine giren ve 2 ayrı antik kente sınır olan bir bölgeye bu izin ÇED raporu nasııl verilir ki.Hangi bürokrat bunu sunmussa o insan iyi araştırılmalı bence.çevre bakanı kıyılarımızdan elini ayağını çek.orta anadolu bölgesi güney anadolu bölgesi ne yönlendirki oralar kalkınsın biraz.liyakatsız ve bilgisiz ülke tarihini bilmeyen yöneticiler hiç araştıma yapmaz mı bu bölge de ne var ne yok diye.Bodrum zaten bitmiş vaziyette bir de 16 000 kişilik şehir kurulacakmış.şartmı kardeşim denizkenarında olması.trafik sıkıntoısnı hiç mi görmediniz..mahkeme heyetini tebrik ederim.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.