Açık büfeler kalkacak, maske zorunlu olacak

Açık büfeler kalkacak, maske zorunlu olacak

Türkiye'de mayıs sonu gibi otellerin açılmaya başlayacağı ve buna ilişkin hazırlık yapıldığı belirtiliyor. Bu dönemde otellerin hangi kriterlerle çalışacağı da yavaş yavaş netleşmeye başladı.


Mayıs sonu itibariyle açılmaya başlaması beklenen otellerde açık büfelerin kalkacağı, sahillerdeki şezlong sayılarının azaltılacağı ve tesislerin yarı kapasiteyle çalışacağı belirtildi.

Hürriyet'e bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sektör temsilcileri ile yaptığı toplantılar sonrasında belirlenen yol haritasına göre, oteller önlemlerini alarak mayıs sonu açılmaya başlayabileceğini açıkladı.

Her şey dahil sisteminden uzaklaşılacak

Ersoy'un verdiği bilgilere göre otellerde açık büfenin açılmaması, kapasitenin yarısının kabul edilmesi ve her şey dahil sisteminden uzaklaşılıp butik hizmet verilmesi planlanıyor.

Özel kıyafet, maske kullanım şartı...

Virüs sonrasında sadece otellerde değil bölgedeki restoran ve eğlence mekanlarında da bazı tedbirlerin alınması planlanıyor. İşletme girişlerinde muayene, özel kıyafet ile servis, sandalyelerde azaltma ve maske kullanım şartı gibi önlemler alınması bekleniyor. Bazı oteller, aileye özel bina ve sahil seçeceği sunabilecek. İşletmelerde sağlık personelinin sayısı da arttırılacak. Sağlık personelinin 7/24 otelde bulunması sağlanacak.

Uçaklara da düzenleme

Uçuşların otellerin açılmasının ardından başlayacağı, önce iç turizm sonra dış turizmin kademeli olarak canlandırılması planlanıyor. Dış turizmde canlanmanın ise ağustos ayının sonuna doğru başlaması bekleniyor. Eylülde ise bu hareketliliğin artması hedefleniyor. Sadece Türkiye’ye gelişlere izin veren ülkelerden turist gelebilecek. Uçaklarda orta koltuğun boş bırakılması, yemek servisine sınırlama, internet üzerinden bilet satışına teşvik gibi planlar yapılıyor.

Bağlıkaya: Bir ailenin küçük bir pnsiyonu kpattığını görebiliriz

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, ''Vatandaşlar ailelerini özledi, önce akraba ziyaretleri başlar. Temmuz ve ağustos aylarında da iç turizmde bir canlanma olabilir. Vatandaşlar bu yıl daha alternatif tatilleri tercih edecek. Butik otel ve pansiyonları daha çok tercih edilecek. Bir ailenin küçük bir pansiyonu kapattığını görebiliriz. Fakat oteller tam kapasite çalışmayacağı için fiyatlar eskiye oranla daha yüksek olabilir.'' değerlendirmesinde bulundu.

Ersoy: Salgınla mücadelede her şey yolunda gidiyor

Ersoy, salgınla mücadelede bir sürpriz yaşanmazsa iç turizmi mayıs ayı sonunda başlatmayı düşündüklerini söyledi. Şu anki verilere göre salgınla mücadelede her şeyin olumlu geliştiğini ifade eden Ersoy şöyle konuştu:

''Tatilcilere 'buralara gidebilirsiniz' diyeceğiz''

“Böyle giderse ve gidişatta sıkıntı yaşanmazsa mayıs ayı sonu itibarıyle iç trafik başlayacak. Kontrollü iç hat uçuşlarıyla turizm sezonu açılacak. Bir sertifikasyon kurulu oluşturduk ve konaklamanın kurallarını belirledik. Çok kapsamlı bir kurallar bütünü. Konaklama tesisleriyle görüşmelerimiz sürüyor. Bu kurallara uymayı taahhüt edenlere sertifikas vereceğiz. Sertifikas alan tesisleri duyurarak, tatilciye ‘Buralara gidebilirsiniz’ diyeceğiz. Şehirlerarası seyahat ve iç hat seferleri de bu dönem başlayacak. Vaka açısından sıfır olan ülkelerle karşılıklı kapıları açabiliriz”Bu Haber 25.04.2020 - 09:45:28 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • kerem - 27.04.2020 - 02:14

  Diyelim ki Haziran ayında oteller açıldı. Fiyatlar düşecek, doluluklar en iyi ihtimalle % 50 olacak, maliyetler artacak... Bu şartlarda oteller deli gibi zarar edeceği için kimse açamaz, açan da kapatır... Salgın bitmeden, en azından minimize olmadan turizm olmaz. Bunun için de Haziran ayını bekleyip salgının durumunu irdelememiz lazım.

 • Fahrettin Özak - 26.04.2020 - 02:35

  Gerçekten çok saçmalamış. Baktılar ki ekonomi daha fazla dayanamayacak ve millete maddi yardımda yapamıyorlar , en iyisi birşeyler saçmalayalım bakalım demişler.

 • Fahrettin Özak - 26.04.2020 - 02:35

  Gerçekten çok saçmalamış. Baktılar ki ekonomi daha fazla dayanamayacak ve millete maddi yardımda yapamıyorlar , en iyisi birşeyler saçmalayalım bakalım demişler.

 • Fatih kırıcı - 26.04.2020 - 01:44

  İç turizm başlasa ne olacak ki, bir çok turizm emekçisi dış turizmin açılmasını bekliyor, dış turizme zaten tarih veremeyiz bekleyeceğiz. Şu an ritüelleri konuşmak için çok erken

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.