ABD'li senatörlerden Türkiye'ye karşı yaptırım tasarısı

ABD'li senatörlerden Türkiye'ye karşı yaptırım tasarısı

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine başlattığı askeri harekat sonrası ABD'li iki senatör, Türkiye karşı yaptırım tasarısı hazırladı.


Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen tarafından hazırlanan yaptırım paketinde, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, bir dizi siyasetçiye yaptırım uygulanması öngörülüyor. Hazırlanan tasarıda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in isimleri yer alıyor.

Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarını 90 gün içerisinde durdurmaması halinde askeri ve ticari sektörlerine de ağır yaptırım uygulanması istenen tasarıda, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne uçak, araç, makine ve ilgili tüm parça satışının yanı sıra askeri istihbarat paylaşımının da durdurulması çağrısı yapıldı.

Graham, "Hükümet Türkiye'ye karşı harekete geçmeyi kabul etmese de, ben iki partiden de fazlasıyla destek bekliyorum" dedi. Tasarı Kongre'de oylanacak.

Tasarıda Türk Silahlı Kuvvetleri de hedef alınıyor. Buna göre, tasarının kabul edilmesi durumunda TSK'ya destek veren, satış yapan, teknoloji sağlayan şirketlere de yaptırım uygulanacak.

Söz konusu tasarının Senato’da oylanıp kabul edilmesi durumunda Trump’ın masasına gelmeden önce Temsilciler Meclisi’nde de kabul edilmesi gerekiyor.

Ancak Trump’ın bu tür bir yasa tasarısını veto etme yetkisi bulunuyor. Kongre’nin her iki kanadında da 3’te 2 çoğunluğun üzerinde kabul edilmesi halinde ise Trump’ın veto yetkisini aştığı için tasarılar doğrudan yasalaşıyor.Bu Haber 10.10.2019 - 08:42:24 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.