ABD ve İsrail UNESCO'dan ayrılıyor

ABD ve İsrail UNESCO'dan ayrılıyor
ABD'nin, UNESCO'nun İsrail karşıtı tutumunu gerekçe göstererek UNESCO'dan ayrılacağını bildirmesinin ardından İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da UNESCO'dan ayrılma hazırlıklarının başlatılması için talimat verdi.


ABD ve İsrail, art arda Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü'nden (UNESCO) ayrılma kararı verdiklerini açıkladı. Reuters'ten Philippe Wojazer'in yayınladığı habere göre; ABD'nin 31 Aralık itibarıyla örgütten resmen ayrılacağını bugün UNESCO'ya bildirdiğini açıklamasının ardından, benzer bir girişim de İsrail'den geldi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü'nden (UNESCO) ayrılma hazırlıklarının başlatılması talimatını verdi.ABD'nin UNESCO üyeliğinden ayrılma kararında 'İsrail'e karşı tutunduğu tavrın etkili olduğu' ileri sürülmüştü. Konuya ilişkin ABD'den yapılan açıklamada, "12 Ekim 2017'de Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin UNESCO'dan geri çekilme ve kurumda daimi gözlemci statüsünde olma kararını, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova'ya iletmiştir. Bu, kolaylıkla alınan bir karar değildir; UNESCO'daki İsrail karşıtı tutumun devam etmesi ve kurumdaki yapısal reform ihtiyacı gibi ABD'nin taşıdığı endişelerin bir yansımasıdır" ifadelerine yer verilmişti.


Bu Haber 14.10.2017 - 08:53:55 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Goca Aamad"ın Torunu - 15.10.2017 - 01:27

    Pentagon-Buckingham mücadelesinde ABD"nin en zengin ilk 100"ünün geçtiğimiz hafta bir otel toplantısında büyük oranda Elizabeth"e bağlılık yeminlerini pekiştirdikten sonra Pentagon"un Sergey Brin ve Bill Gates"i kendi safına çekip, sonra da Netanyahu"ya yalakalık sergileme ihtiyacının belirmesiyle gelişme gösteren süreçte gelinen nokta.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.