ABD-Türkiye vize dansı: Kısıtlı vize hizmeti başladı, 'endişe' sürüyor

ABD-Türkiye vize dansı: Kısıtlı vize hizmeti başladı, 'endişe' sürüyor
Türkiye ile ABD arasındaki vize krizinde her iki taraftan karşılıklı açıklamalar geldi. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, ''Yerel çalışanlarımızın gözaltına alınmayacağına dair güvence aldık'' diyerek kısıtlı vize hizmetlerine başlayacaklarını duyurdu. Öte taraftan, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği, Türkiye'nin ABD'deki diplomatik temsilciliklerinde ABD vatandaşlarının vize başvurularının sınırlı ölçüde alınmaya başladığını açıkladı. Her iki tarafın yaptığı açıklamada da ''tutuklu vatandaşlarımız için endişeliyiz'' notu düşüldü...


Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi sonrası Türkiye'den bu ülkeye en üst düzey ziyareti Başbakan Binali Yıldırım gerçekleştiriyor. 7-10 Kasım tarihleri arasındaki ziyarette Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile göüşme gerçekleştirecek. Görüşmede, terörle mücadele, ikili siyasi, ekonomik ve askeri ilişkilerin yanı sıra vize sorununun çözümünün de ele alınacağı belirtiliyor.

Öte taraftan vize krizi ile ilgili bir açıklama yapan ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Türk hükümetinin ABD'nin yerel çalışanlarını gözaltına almayacğına dair güvence verdiği ve bunun üzerine kısıtlı vize hizmetlerinin yeniden başlatıldığı ifade edildi.ABD'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklama şöyle:

''GÜVENCE ALDIK''

''Türkiye'deki misyonumuzda yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığına ilişkin Türk hükümetinden ilk etapta üst düzeyde güvence almış bulunuyoruz. Ayrıca Türk hükümetinden, yerel çalışanlarımızın kendi resmi görevlerini yerine getirirken gözaltına alınmayacakları veya tutuklanmayacaklarına ilişkin güvence de alınmıştır.

''KISITLI VİZE HİZMETLERİNE YENİDEN BAŞLADIK''

Bundan sonra Türk hükümeti bizim yerel bir çalışanımızı gözaltına alma ya da tutuklama niyetine ilişkin önceden Amerikan hükümetine bilgi vermeyi taahhüt etmiştir.

Bu ön güvenceler temelinde, Türkiye'de kısıtlı vize hizmetlerinin yeniden başlamasına izin verecek derecede güvenlik durumunun iyileştiğine inanmaktayız. Halihazırda tutuklu misyon çalışanlarımıza yönelik mevcut davalarla ilgili ciddi endişemiz sürmektedir.

''ENDİŞELERİMİZ DEVAM EDİYOR''

Aynı zamanda Olağanüstü Hal altında tutuklanan Amerikan vatandaşlarının davalarına ilişkin endişemiz devam etmektedir. Amerikalı yetkililer, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Türk muhataplarıyla görüşmeyi sürdüreceklerdir.''

TÜRKİYE: GÜVENCE VERİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL

Konuya ilişkin olarak bir açıklama da Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nden geldi. Yargı süreci devam eden dosyalarla ilgili Türk hükümetinin ABD'ye bir güvence vermesinin söz konusu olmadığı belirtilen açıklamda, ''Türkiye’de hiçbir temsilcilik görevlisi kendi resmi görevinin icrası sebebiyle adli soruşturmaya tabi tutulmamıştır. ABD tarafından istihdam edilen sözkonusu personel de keza resmi görevi çerçevesinde değil, hakkında çok ciddi suçlamalar olduğu için adli sürece tabi tutulmuştur. Bundan sonraki süreçte de Türkiye’de konsolosluk görevleri dışına çıkarak suç işleyen kişilerle ilgili yargı süreci başlatılması bağımsız yargının gereğidir.'' ifadelerine yer verildi.

''Öte yandan, 18 Ekim 2017 tarihinde Ankara’da Türk ve ABD yetkililerinin katıldığı toplantıda adli konularda ve konsolosluk işbirliğiyle ilgili olarak karşılıklı daha iyi bilgilendirme yapılması konusunda mutabık kalınmıştır.'' denilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

''TÜRKİYE'NİN ÇOK CİDDİ ENDİŞELERİ VAR''

''Türkiye’deki tüm diplomatik ve konsüler temsilcilikler için olduğu gibi ABD’nin temsilciliklerinin güvenliğiyle ilgili de gereken tüm tedbirler alınmışken ve bu hususta her vesileyle ABD tarafından ilave ihtiyaç olmadığı bildirilmişken, söz konusu açıklamada güvenlik durumuna atıfta bulunulması yadırganmıştır ve gerçeği yansıtmamaktadır. ABD’de Türk vatandaşlarıyla ilgili süren davalara ilişkin de Türkiye’nin çok ciddi endişeleri bulunmaktadır. Türk yetkililer, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Amerikalı muhataplarıyla görüşmeyi sürdüreceklerdir.''

TÜRKİYE DE KISITLI VİZE HİZMETLERİNE BAŞLADI

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği ayrıca, ABD vatandaşları için sınırlı vize hizmetlerinin yeniden başladığını duyurdu. Büyükelçlik açıklamasında, "Türkiye, ABD'deki diplomatik ve konsüler misyonlarından ABD vatandaşlarının vize başvurularını sınırlı ölçüde almaya başlamaktadır." ifadesine yer verildi.Bu Haber 07.11.2017 - 09:16:56 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.