ABD Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulamayı planlıyor

ABD Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulamayı planlıyor
İran'a dönük yaptırımların tamamını yeniden yürürlüğe sokan ABD, şimdi de Rusya'ya yeni bir tur yaptırım daha uygulamalaya hazırlanıyor. ABD'nin yeni yaptıımlar için bahanesi ise hazır:  Sergey Skripal ve kızı Yuliya Skripal'e yönelk zehirli gaz saldırısı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert tarafından yapılan açıklamada, "Dışişleri Bakanlığımız Kongre'ye, Rusya Federasyonu'nun koşulları karşıladığını belgeleyemediğimizi bildirdi. 1991 tarihli Kimyasal ve Biyolojik Silahların Kontrolü ve Ortadan Kaldırılması Yasası'nın (CBW Act) öngördüğü şartlara uygun olarak ek yaptırımların uygulanmasını planlıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı, ağustos ayında, Rusya'yı 90 gün içerisinde söz konusu şartları yerine getirmediği takdirde ilave yaptırım uygulamakla tehdit etmişti.

İlki 22 Ağustos'ta yürürlüğe giren "hassas mallar ve teknolojileri" hedef alan yaptırım kapsamında Rus devletinin sahip olduğu ya da devlet tarafından desteklenen işletmelere satılacak ABD menşeli elektronik cihazlar, bilgisayarlar, lazerler, algılayıcılar ve haberleşme araçlarının yanı sıra petrol ve gaz üretim cihazları ile bilgi güvenliği teknolojileri gibi ürünlere yasak getirilmişti.

Euronews Türkiye'nin haberine göre, daha sert olacağı belirtilen yaptırımların ikinci aşamasının ne zaman yürürlüğe gireceği henüz netleşmiş değil.

CBW Yasası kapsamında yaptırımların en az 12 ay uygulamada kalması gerekiyor.

Rusya, yasada belirtilen bazı koşulları sağlarsa yaptırımlara son verilebilecek.

Rusya'nın yerine getirmesi istenen koşullar ise ileride bir daha uluslararası hukuku ihlal ederek kendi vatandaşlarına yönelik kimyasal veya biyolojik silah kullanmaması, buna ilişkin güvenilir garanti vermesi ve Birleşmiş Milletler ile diğer uluslararası kurumların gözlemcilerinin araştırma yapmalarına izin vermesi gibi kriterlerden oluşuyor.

İngiltere, saldırıdan doğrudan Rusya'yı sorumlu tutmuştu
İngiliz dış istihbarat servisi MI6 için çalıştığı ortaya çıktığında Rusya'da mahkum edilen ve daha sonra casus takasıyla İngiltere'ye gelen Rus ajan Skripal ile kızı, 4 Mart'ta Salisbury'de bir bankta bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu.

İngiltere, Skripal ile kızının zehirlenmesinde, Rusya tarafından imal edildiği belirtilen, askeri nitelikte ve sinir sistemi üzerinde etkili bir kimyasal maddenin kullanıldığının kesinlik kazandığını duyurmuştu.

Bu maddenin, Sovyetler Birliği'nce 1970 ve 1980'lerde geliştirilen "Novichok" adlı kimyasal grubundan olduğu belirtilmişti.

Söz konusu saldırının ardından Avrupa ülkeleri ve ABD, 100'den fazla Rus diplomatı sınır dışı etti.

Moskova ise saldırıda dahli bulunduğu yönündeki iddiaları reddediyor.

“Rusya-ABD ilişkilerinde normalleşme eğilimi yok”
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ile ABD arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik belirli bir eğilimin olmadığını söyledi.

Peskov, gazetecilere ABD Kongre ara seçimlerine ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu.

Bu seçimlerin Rus-Amerikan ilişkilerinin nasıl gelişeceği konusuna açıklık getireceğini düşünmediğini belirten Peskov, "Şimdilik ilişkilerin normalleşmesine yönelik belirli bir eğilim gözlenmiyor." dedi.

ABD'deki Kongre ara seçimlerine Rusya'nın müdahale edeceği suçlamasına yönelik yorum yapmayan Peskov, seçime ilişkin verilerin medya üzerinden aktarılacağını, Kremlin'in de sonuçları takip edeceğini ifade etti.


Bu Haber 08.11.2018 - 10:34:54 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.