ABD, 'Türkiye'den güvence aldık' dedi, vize kısıtlamasını kaldırdı

ABD, 'Türkiye'den güvence aldık' dedi, vize kısıtlamasını kaldırdı
Amerika Birleşik Devletleri'nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'de uygulanan vşze kısıtlamasının kaldırıldığını duyurdu. Açıklamda, vize kısıtlamasının ABD'li resmi görevlilerin Türkiye'de tutuklanmaycağına dair en üst düzeyde güvence alındıktan sonra kaldırıldığı ifade edildi.


ABD, 8 Ekim'de getirdiği Türkiye'deki vize kısıtlamasını 28 Aralık itibariyle kaldırdığını duyurdu. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, Türkiye'deki ABD 'görevlilerinin' tutullanmayacağına dair en üst düzeyde güvence alındığı ifade edildi.ABD Büyükelçiliğinin açıklaması şöyle:

''Ekim ayından bu yana Türk hükümeti, Türkiye misyonumuzdaki yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığı, Büyükelçilik ve Konsolosluklarımızdaki yerel çalışanlarımızın, Türk yetkililerle iletişim de dahil olmak üzere resmi görevlerini yerine getirdikleri için gözaltına alınmayacağı veya tutuklanmayacağına dair üst düzeyde sağladığı güvenceye bağlı kalmıştır. Ayrıca Türk hükümeti ileride yerel çalışanlarımızdan birini gözaltına almak ya da tutuklamak istediğinde, Türk makamlarının Amerikan hükümetini önceden bilgilendireceğini de kaydetmiştir.

Söz konusu güvencelere karşı gösterilen bağlılığa istinaden, ABD Dışişleri Bakanlığı, güvenlik durumunun, Türkiye’de vize hizmetlerinin yeniden tamamen başlatılmasına yetecek düzeyde iyileştiğine inanmaktadır. Tutuklu yerel misyon çalışanlarımıza yönelik mevcut iddialara ilişkin ciddi kaygılarımız sürmektedir. Aynı şekilde, OHAL altında tutuklanan Amerikan vatandaşlarının davalarına ilişkin kaygılarımız da devam etmektedir. ABD yetkilileri, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Türk muhataplarıyla görüşmelerini sürdürecektir.''

TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA: GÜVENCE VERMEDİK

ABD’nin vatandaşlarımıza yönelik vize uygulamalarındaki kısıtlamaları kaldırarak, bugün itibarıyla eski düzene dönme kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde, tarafımızdan da ABD vatandaşlarına yönelik vize rejimimizdeki kısıtlamalar eş zamanlı olarak kaldırılmıştır.

ABD'nin vize kısıtlaması kaldırmasının Türkiye'de ABD'lilere uyguladığı vize kısıtlamasını kaldırdığını duyurdu. Washington Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, ABD'ye herhengi bir güvence verilmediği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

'HÜKÜMETİMİZ GÜVENCE VERMEDİ'

ABD’nin açıklamasında sözü edilen güvenceler bağlamında, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu, yargı süreci devam eden dosyalarla ilgili olarak Hükümetimizin herhangi bir güvence vermediğini, ülkemizdeki hiçbir temsilcilik görevlisinin kendi resmi görevinin icrası sebebiyle adli soruşturmaya tabi tutulmadığını vurgulamak isteriz. Daha önce de dikkat çekmiş olmamıza rağmen, ABD’nin Türkiye’den güvence aldığını ileri sürerek Türk ve Amerikan kamuoylarını yanlış bilgilendirmesini doğru bulmuyoruz.

Öte yandan, ABD’de Türk vatandaşlarıyla ilgili süren davalara ilişkin de Türkiye’nin çok ciddi endişeleri devam etmektedir.

Türk yetkililer, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Amerikalı muhataplarıyla görüşmeyi sürdürecektir.Bu Haber 28.12.2017 - 18:09:16 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.