ABD'den bölgeyi istikrarsızlaştıracak adım: O anlaşmadan çekildi

ABD'den bölgeyi istikrarsızlaştıracak adım: O anlaşmadan çekildi
ABD, Birleşmiş Milletler'in 5 daimi üyesi +Almanya ile (5+1), İran arasında imzalanan nükleer anlaşmasından çekildi. Ajansların son dakika olarak geçtiği haber sonrası petrol fiyatları yükseldi, İran ve Türkiye dahil çok sayıda ülkeden açıklamalar peş peşe geldi.


ABD Başkanı Donald Trump, selefi Barack Obama döneminde 5+1 ülkeleri ile İran arasında imzalanan nükleer mutabakattan çekildiğini duyurdu.TRUMP: İRAN ORTADOĞU'DA KRİZLERİ TETİKLİYOR

İmzayı attıktan sonra bir açıklama yapan Trump, İran'a dönük yaptırımların yeniden yürürlüğe gireceğini duyurdu. İran’ın sadece tehlikeli füzeler ihraç etmekle kalmadığını Ortadoğu’da krizleri tetiklediğini iddia eden Trump, selefi Obama döneminde imzalanan nükleer anlaşmanın bütün bunları önlemek adına hiçbir şey yapmadığını söyledi. Beyaz Saray’daki konuşmasında Trump, “Teoride, sözde İran anlaşmasının ABD ve müttefiklerimizi İran’ın nükleer bomba çılgınlığından koruması bekleniyordu fakat gerçekte, anlaşma, İran’ın uranyum zenginleştirmeye devam etmesine olanak sağladı” dedi.

İRAN'DAN SERT TEPKİ

Trump'ın hamlesinden sonra açıklamalarda bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer mutabakatı hiçbir şekilde ihlal etmediklerini söyledi. Anlaşmaya bağlı kalacaklarını ifade eden Ruhani, ABD'nin kararı için, ''Yasa dışı, kanunlara aykırı ve uluslararası anlaşmaları tahrip ediyor.'' ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın diğer taraflarıyla hedeflere ulaşılması halinde yürürlükte kalacağını belirten Hasan Ruhani, ABD'nin anlaşmadan çıkarak uluslararası bir anlaşmanın altını oyduğunu söyledi. Anlaşmanın diğer taraflarıyla yapacakları görüşme sonrası nükleer faaliyetlere devam etmeye hazır olduğunun altını çizen Ruhani, Avrupa ülkeleri, Çin ve Rusya ile müzakereler için Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i görevlendirdiğini ifade etti

İSRAİL MEMNUN

İsrail ise ABD'nin anlaşmadan çekilmesinden memnuniyet duyduğunu açıkladı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “tarihi hamle” olarak nitelendirdiği karara ilişkin olarak, ''İran anlaşmasını değişmeden bırakmak, bir felaket tarifi, bölgemiz ve dünya barışı için bir felaket olurdu.” Suudi Arabistan’ın açıklamasında 'Krallık, ABD Başkanı tarafından açıklanan adımları destekliyor ve memnuniyetle karşılıyor' şeklinde konuştu.

TÜRKİYE: YENİ İSTİKRARSIZLIKLAR VE ÇATIŞMALAR DOĞURACAK

Konuyla ilgili olarak Türkiye'den de açıklamalar geldi. Trump’ın kararını sosyal medya hesabı Twitter’dan değerlendiren Kalın, "ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesi, istikrarsızlığa ve yeni çatışmalara sebep olacak bir karardır. Çok taraflı anlaşma, diğer ülkelerle devam edecektir. Türkiye, nükleer silahların her türüne karşı olan kararlı tutumunu sürdürecektir" dedi.

TÜRK DIŞİŞLERİ: TALİHSİZ BİR KARAR

ABD'nin kararı sonrası bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı ise, kararı 'talihsiz' olarak niteledi. Sorunların müzakerelerle çözülmesi gerektiği ifade edilen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararıyla anlaşmanın uygulanmasını takiple görevlendirilen Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran’ın anlaşmaya uygun hareket ettiğini dönemsel raporlarıyla teyid etmektedir. Hal böyleyken ABD’nin anlaşmadan çekilmeye karar vermiş olmasını talihsiz bir adım olarak değerlendiriyoruz. Olabilecek her türlü görüş ayrılığı ve tereddütlerin uygun zeminlerde, uygun mekanizmalar işletilmek suretiyle ve diplomasi yoluyla ele alınması gerektiğine dair inancımızı koruyoruz. Anlaşmaya dair uyuşmazlıklar için KOEP’te öngörülen Ortak Komisyon Mekanizması işletilmelidir. Kapsamlı Ortak Eylem Planı korunmalı ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) denetiminde, tam bir şeffaflık içinde, kesintisiz ve eksiksiz biçimde uygulanmasına devam edilmelidir."

PETROL FİYATLARI ARTTI

Trump'ın kararı sonrası dünya genelinde en yaygın kullanılan Londra Brent türü ham petrolün varil fiyatı, Trump'ın anlaşmadan çekilmeyeceği beklentisiyle 76,17 dolardan 73,14 dolara kadar gerilemişti. Kararın ardından yeniden yükselişe geçen Brent petrol TSİ 22.55'te 75,71 dolardan işlem gördü.

TL'YE OLUMSUZ ETKİ EDECEK

Danimarka bankası Danske Bank analistleri, ABD'nin İran'a yaptırımları yeniden hayata geçirmesinin Türk Lirası'nı olumsuz etkileyebileceğini belirtti. Bloomberg News'in haberine göre, Danske Bank analisti Jens Pedersen, İran'dan petrol sevkiyatının azalması sonucunda TL'nin yen ve İsviçre Frangı ile beraber birçok büyük paraya göre daha büyük bir risk altında kalacağını savundu.

Petrol fiyatlarının ülkelerin para birimleri üzerindeki etkisini analiz eden Pedersen, Kanada Doları, Norveç Kronu ve rublenin ABD'nin yaptırımlarından en çok fayda sağlayacak para birimleri olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE İRAN YAPTIRIMLARINA KATILMAYACAK

ABD'bib İran'a dönük yaptırımları yeniden hayata geçirmesi duumunda nasıl tavır göstereceği merak edilen Türkiye'den bu konuya dair de ilk açıklama geldi.

CNN Türk'e konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye'nin İran'la olan ticaretini mümkün olduğu kadar sürdüreceğini ve bu konuda kimseye hesap vermeyeceğini belirtti. Zeybekçi, ''Şu andan itibaren İran'la olan ticaretimizi mümkün olan çerçevede sonuna kadar gerçekleştirceğiz. Bu konuda kimseye hesap vermeyeceğiz.'' dedi.


Bu Haber 09.05.2018 - 09:09:13 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.