ABD'den 'Türkiye'nin kredi almasını kısıtlama' hamlesi

ABD'den 'Türkiye'nin kredi almasını kısıtlama' hamlesi
ABD-Türkiye ilişkileri ABD Başkanı Trump'ın "ağır yaptırımlar uygulayacağız" mesajının ardından iyice gerilirken, ABD Senato Dış ilişkiler Komisyonu'nun Türkiye’nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayan bir tasarıyı kabul ettiği haberi geldi.


ABD ile Türkiye arasındaki gerilim büyüyor. ABD Başkanı Donald Trump dün gece  Twitter üzerinden "Muhteşem bir Hıristiyan, aile babası ve harika bir insan olan Rahip Andrew Brunson'ı uzun zamandır gözaltında tuttukları için Türkiye'ye geniş çaplı yaptırımlar uygulayacağız. Çok büyük acılar çekiyor. Bu masum inanç adamı derhal serbest bırakılmalı" açıklamasını yapmıştı. Açıklamaya, Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı ve hükümet temsilcileri de dahil olmak üzere Türkiye tarafından pek çok tepki geldi. 


Trump'ın açıklamasından bir süre sonra, ABD Dış İlişkiler Komitesi'nin Türkiye’nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayan bir tasarıyı kabul ettiği duyuruldu. 
 
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ve Senatör Bob Corker ile Senatör Bob Menendez, Türkiye'nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayacak iki partili yasa tasarısının dün komitede kabul edildiğini açıkladı.

'BASKI YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Sputnik'te yer alan habere göre, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ve senatör Bob Corker, "Bu yasa tasarısının yapılmasını asla istemedik ama Türk hükümetini, ABD vatandaşlarının ve yerel olarak istihdam eden büyükelçilik personelinin haksız bir şekilde gözaltına alınmasını durdurmadığı takdirde sonuçlarının olacağı konusunda uyarmıştık" dedi.

İki ülke arasında sert restleşmelere neden olan Rahip Brunson'ın hapishaneden ev hapsine geçmesini iyi bir ilk adım olarak değerlendiren Corker, "21 aydan sonra bu gelişme tatmin edici değildir. Türk hükümetine, ABD'li büyükelçilik görevlilerinin yanı sıra Rahip Brunson da dahil olmak üzere tüm ABD vatandaşlarının tacizine ve keyfi olarak gözaltına alınmasına son verene kadar baskı yapmaya devam edeceğiz. Bu faturada bizimle birlikte çalıştığı için ortak sponsorlarımıza teşekkür etmek istiyorum, bu çabada komitenin desteğini takdir ediyorum" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump da dahil olmak üzere ABD'li yetkililer, Türkiye'de tutuklu bulunan ABD'li Rahip Andrew  Brunson'ın tahliyesi ve ABD'ye iadesi için uzun süredir çağrıda bulunuyordu. Brunson, geçtiğimiz günlerde hapishaneden çıkarılarak ev hapsine geçirilmişti. 

Brunson, 9 Aralık 2016 tarihinde "Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği" gerekçesiyle tutuklanmıştı.


Bu Haber 27.07.2018 - 09:21:45 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.