AB ülkelerinden Ruslara yeni Schengen kısıtlaması

AB ülkelerinden Ruslara yeni Schengen kısıtlaması

Avrupa Birliği, Rusya Federasyonu vatandaşlarına bir kısıtlama daha getirdi.


Ruslara ayrıcalıklı vize vermeyi durdurmakla kalmayıp vize vermeyi de zorlaştıran Avrupa Birliği ülkeleri, şimdi de Ruslara vereceği Schengen vizelerine süre kısıtlaması getiriyor.

AB ülkeleri, Rusya Federasyonu vatandaşlarına bir yıldan fazla süreli Schengen vizesi vermeyi durdurdu. Rusya Tur Operatörleri Birliği, daha önce uzun süreli Schengen vizesi alan ve vize geçmişi iyi olan Rusya vatandaşlarına dahi en fazla altı aylık vize verildiğine dikkat çekti.

Rusya vatandaşlarının, çoklu girişli ve üç ya da beş yıl süreli Schengen vizesi almasının ise bu dönemde mümkün olmadığı kaydedildi.

TürkRus’un Moskvichmag.ru’dan aktardığı habere göre, Moskova’da Schengen vizesi almak isteyenlerin ortalama 2,5-3 hafta beklemesi gerekiyor.

Rusya vatandaşlarına vize verme konusunda en esnek olan ülkeler ise Fransa ve İtalya. Bu ülkelerden altı aylık veya bir yıllık vize almak mümkün.

Rus turistlerin çoğunun sadece seyahat boyunca geçerli olan kısa süreli vize alabildikleri belirtiliyor.

Avrupa Birliği 12 Eylül 2022’de Rusya ise basitleştirilmiş vize rejimini sonlandırmıştı.Bu Haber 18.01.2023 - 08:48:41 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.