AB Komisyonu önerdi, aşı olana tatil izni yolda

AB Komisyonu önerdi, aşı olana tatil izni yolda

Avrupa Birliği Komisyonu, Covid-19 aşısının iki dozunu da olan kişiler için birlik içinde zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının gevşetilmesini önerdi

Avrupa Birliği üyesi olan 27 devletin 5 Mayıs gibi erken bir tarihte Komisyon'un önerisini onaylayabileceği belirtiliyor. Komisyonun önerisi içinde zorunlu olmayan seyahatlerde gidilmesine izin verilen ülke listesinin genişletilmesi de yer alıyor. Ancak seyahat edecek olanlar hala test ve/veya karantina kısıtlamalarına maruz kalabilir. Önerinin diğer önemli bir kısmı ise Hindistan gibi vakaların hızla artmasına neden olan daha bulaşıcı varyantların bulaşma riskine karşı bazı ülkelere seyahat izinlerinde "acil durum freni" kullanılması yer alıyor.

Şu anda üzerinde çalışılan ve sıklıkla aşı pasaportu olarak da ifade edilen ancak COVID-19 test ve hastalık durumlarının bilgisini de içeren "Dijital Yeşil Sertifika"nın standart bir seyahat belgesi olması planlanıyor. Ancak bu sertifika işler hale gelene kadar üye ülkeler gelecek turistlerin aşı ve COVID-19 geçmişlerini değerlendirmek için kendi yöntemlerini belirleyebilir. ABD ile de birlikte çalışıldığı belirtilen komisyon açıklamasında ABD'de geliştirilecek bir sistemin de benzer politikaları izleyeceği ifade ediliyor.

Yapılan açıklamada, "Komisyon, sadece epidemiyolojik durumu iyi olan ülkelerden gelen kişiler için değil, aynı zamanda AB onaylı bir aşının dozlarını tamamlayan herkes için de AB'ye girişe izin vermeyi önermektedir" ifadelerine yer verildi.

Mesajda ayrıca, giriş izninin 'DSÖ'nün onayladığı aşıları kapsayacak şekilde genişletilebileceği' de belirtildi.Bu Haber 03.05.2021 - 13:40:32 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.