60’tan fazla kişiye mezar olan İsias Hotel neden yıkıldı?

60’tan fazla kişiye mezar olan İsias Hotel neden yıkıldı?

Adıyaman’da 60’tan fazla kişiye mezar olan Grand İsias Hotel’in aile apartmanı olarak inşa edildiği ve 10 yıl kaba inşaat halinde kaldıktan sonra 2001 yılında otele dönüştürüldüğü ortaya çıktı.


Kahramanmaraş merkezli iki depremin vurduğu Adıyaman’da enkaza dönen Grand İsias Hotel’de 43 kişilik turist rehberi kafilesinden 31 kişi hayatını kaybetti. Otelde konaklayan 35 kişilik Kuzey Kıbrıslı ortaokul voleybol takımı kafilesinden ise kurtulan olmadı.

On katlı otelde kaç kişinin kaldığına ilişkin ise net bir bilgi bulunmuyor. Depremde enkaza dönen otelin sahibi Bozkurt ailesinden 4 kişi gözaltına alındı.

Aile apartmanı olarak inşa edilmiş

Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre, 1990’ların başında Bozkurt ailesi apartman olarak inşa edilen binanın sonraki yıllarda otele dönüştürüldüğü ortaya çıktı.

Konut olarak planlanan yapının işlevi 2001’de İsias Otelcilik Turizm ve Taşımacılık İnşaat Ticaret Sanayi Anonim Şirketinin kurulmasıyla değiştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığından İşletme Belgeli konaklama tesisindeki oda sayısı 37’den 2005’te 66 odaya, otelin kapasitesi ise 132 yatağa yükseltildi.

Otelin yıkılmadan önce lobide çekildiği belirtilen bir fotoğraf sosyal medyada paylaşıldı. Fotoğrafta lobideki bazı kolonların üst katta kesildiğine dikkat çekiliyor.

Öte yandan dört yıldızlı otelin, işletmenin hizmete girdikten sonra son olarak 2021’de sermaye yapısının değiştiği, hisse devirleriyle otelin büyük ortağının Mehmet Fatih Bozkurt olduğu bilgisine ulaşıldı.

“Kaba inşaat 10 yıl yağmur ve kara maruz kaldığından korozyona uğradı”

Otele ilişkin açıklama yapan Adıyaman İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Özgür Tunç, “Otelin temel 1990-1991’de atılıyor. Bir sebepten ötürü kaba inşaat aşamasında yapım aşaması durunca yapı 2001’e kadar atıl vaziyette kalıyor. Kaba inşaat 10 yıl yağmur ve kara maruz kaldığından korozyona uğradı. Aile apartmanı olarak tasarlanan yapı 2001’de kurulan şirket, belediyeden otel ruhsatı alıyor. 1999 öncesinde yapılan tüm yapılar gibi bu yapı da riskli inşaatlardan biri. Atatürk Bulvarı zemin sıvılaşması olan bir alan. 1999 öncesi yapılan binaların güçlendirilmesi veya yıkılıp yeniden yapılması gündeme gelmeliydi. 2000 öncesi binalarda demirler nervürlü değil, harçlar elle karılıyordu. Sonraki yıllarda da yapı denetim ve mühendislik hizmetlerinin birçoğu 2018 yılına kadar kâğıt üzerinde kaldı.” ifadelerini kullandı.

Ruhsat belediyeden

Otellerin ruhsatlandırma ve denetim mekanizmasına ilişkin bilgi veren Turizm Hukuku Uzmanı İlker Ünsever ise bir binanın iş yeri olarak kullanımına ilişkin ruhsatı, belediyenin verdiğini söyledi. Ünsever, bakanlığın da turizm işletme belgesi verirken tesise ait binanın ruhsat ve projesine uygunluğunu denetlediğini kaydederek, “Projenin ruhsata uygunluğu açısından aykırılık varsa ruhsat iptal edilebilir” bilgisini verdi.

Dönemin belediye başkanı: Ruhsatı hatırlamıyorum

Adıyaman’da 1994-2004 arasında belediye başkanlığı görevini yürüten Abdülkadir Kırmızı, “2001’de konuttan, otele çevrilmesine ilişkin ruhsat onayını hatırlamıyorum. Otelin neden çöktüğü teknik inceleme sonrası netleşecektir. 22 yıl önceki ruhsatlandırmaları hatırlamam mümkün değil” dedi.

Kasten öldürme davası

Turist Rehberleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Benlioğlu, göçen oteli inşa eden müteahhit ve sorumlular başta olmak üzere her aşamada denetim görevini yerine getirmeyen yetkililer ile arama-kurtarma çalışmalarını geç ve hatalı başlatanlar hakkında kasten öldürme davası açacaklarını söyledi.Bu Haber 17.02.2023 - 11:28:00 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.