600 milyon Çinli turist 200 milyar dolar harcayacak

600 milyon Çinli turist 200 milyar dolar harcayacak
Çin’in başkenti Pekin’de 18-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen “Küresel Turizmi Geliştirme Konferansı”nda konuşan Çin Ulusal Turizm İdaresi Başkanı Li Jingzao, "Önümüzdeki 5 yılda, Çin'den yurt dışına seyahat yapanların sayısı 600 milyonu aşacak. Çeşitli ülkeler ve bölgelerle iş birliğini güçlendirerek, küresel turizm piyasasının boyutunu genişleteceğiz” dedi.


TUYED yönetiminin Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün (UNWTO) sayfasından derlediği bilgilere göre, Çin’in ev sahipliğinde Pekin’de gerçekleştirilen Küresel Turizmi Geliştirme Konferansı'nda bir araya gelen 107 ülkeden turizmci, turizmin kalkınma ve barışa katkısına ilişkin planlamaları ele aldı. 


 
TURİZMİN GELİŞMESİYLE İSTİHDAM ARTIRILACAK

Çin'de, önümüzdeki beş yılda turizmin geliştirilmesi yoluyla, 12-14 milyon yoksul nüfusun yoksulluktan kurtarılacağına vurgu yapan Çin Ulusal Turizm İdaresi Başkanı Li Jingzao, “Bu rakam, yoksulluktan kurtarılan nüfus sayısı tutarının yüzde 17-20'sini oluşturacak. Böylece, turizmin yoksulluğun azaltılmasında rolü daha iyi bir şekilde oynanacak” dedi.

600 MİLYON ÇİNLİ TURİST 200 MİLYAR DOLAR HARCAYACAK
 
Küresel turizm yatırımlarının arttırılmasına da değinen Li Jingzao, Çin'in bu konuyla ilgili planlamasını açıkladı. Li Jingzao, Çin'in, Çinli ve yabancı turizmcilerin katıldığı toplantı ve turizm yatırımı forumu gibi kanallarla Çinli işletmelerin uluslararası yatırımına koşul yaratacağını belirtti. "Bir Kuşak-Bir Yol" kapsamındaki turizm iş birliğine bakıldığında önümüzdeki 5 yılda, Çin, "Bir Kuşak-Bir Yol" güzergâhındaki ülkelere 150 milyon Çinli turist gönderecek. Bu turistlerin, adı geçen ülkelerde 200 milyar ABD Doları tutarında tüketim yapması öngörülüyor. Bunun dışında, Çin, çeşitli ülkeler ve bölgelerle iş birliğini güçlendirerek, küresel turizm piyasasının boyutunu sürekli bir şekilde genişletecek. Li, sözlerini şöyle sürdürdü:


 
"Önümüzdeki 5 yılda, Çin'den yurt dışına seyahat yapanların sayısı 600 milyonu aşacak. Çeşitli ülkeler ve bölgelerle iş birliğini güçlendirerek, küresel turizm piyasasının boyutunu genişleteceğiz. Turistlerin güvenliği ve rahatlığı hedefi doğrultusunda, vize politikalarını gevşeterek, sınır bölgelerine seyahat politikalarını iyileştirerek, giriş prosedürlerini basitleşerek, seyahat maliyetini düşürmeye çaba göstereceğiz."
 
BEİJİNG (PEKİN) DEKLERASYONU YAYINLANDI

Konferansta "Turizmin Kalkınmaya ve Barışa Katkısı-Beijing Deklarasyonu" yayınlandı. Deklarasyon uyarınca, Birleşmiş Milletler "Sürdürülebilir Kalkınma İçin 2030 Gündemi" ve çeşitli sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesinde turizmin oynadığı rol aktif bir şekilde hayata geçirilecek. Ayrıca, deklarasyonda, turizmin sürdürülebilir kalkınma ve yoksulluğun azaltılmasına katkısı uyarınca, sürdürülebilir turizmle ilgili politika, önlem ve araştırmaların projeye dahil edilmesi taahhüdü de yapıldı. Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb Rifai, şöyle konuştu:


 
"Deklarasyon, turizmin gelişmesine dayanarak dünya ve geleceğimizi güzelleştirmemizi sağlayacak. Deklarasyona göre, ortak çaba göstermemiz halinde, turizm, Sürdürülebilir Kalkınma İçin 2030 Gündemi'nin önemli bir desteği haline gelecek."Bu Haber 21.05.2016 - 17:18:26 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.