'500 milyon dolarlık 5 otel yatırımım bürokrasiye takıldı'

'500 milyon dolarlık 5 otel yatırımım bürokrasiye takıldı'
GreenPark otellerinin yatırımcısı Adil Üstündağ, 500 milyon dolarlık yatırımla yapmayı planladığı 5 otelin bürokrasiye takıldığını iddia etti.


Bürokrasiyi 'Birokratik oligarşi' olarak tanımlayan Adil Üstündağ, beş oteli hayata geçiresi durumunda 3 bin 500 kişiye iş imkanı doğacağını söyledi. Hükümetle yakın ilişkileri bulunan üstündağ, bunun da bürokrasiyi aşmaya yetmediğini ifade ederek, "Şu anda Antalya Gazipaşa, İzmir Konak, İstanbul Bağcılar, Kocaeli Maşukiye ve Tekirdağ Silivri’de olmak üzere 5 otelin inşaatı ya da ruhsatı için adeta sürünüyorum. 500 milyon dolarlık yatırım, 3500 kişilik istihdam takılmış durumda” diye konuştu.

Hürriyet'ten Sadi Özdemir'e konuşan Üstündağ, "Diyarbakır’da tarihi bir konağı restore edip 130 odalı bir otele çevirdik. Eski Muş Oteli’ydi ve cumhuriyetten önce de konakmış. Çok iyi iş yapıyor. Çok ünlü isimler ağırladık. Barzani, Şiwan Perwer gibi. Son olarak yine çok zorlu bir mücadeleyle Ankara Çukurambar’da 2008 yılında başladığımız otel yatırımımız birkaç ay önce bitirdik. 283 odalı bu otelimizde 25 salonumuz var. Gaziantep’te de sıkıntılı bir yatırım süreci yaşadık ama sağolsunlar Asım Güzelbey, Fatma Şahin Hanım,  Rıdvan Fadıllıoğlu ve Hüseyin Çelik gibi çok değerli dostlarımızın ön açmasıyla yoluna koyduk. Şu an engeli yok 1 yıl içinde inşaatını tamamlayacağız. 250 odalı oluyor." açıklamasını yaptı.

Üstündağ konuşmasına şöyle devam etti:

BAĞCILAR İZMİR VE SİLİVRİ

İstanbul Bağcılar’da Airport Oteli yapacaktık. Bürokraside 3 yıldır bekliyor. O kadar bürokrasi var ki takılıp kaldık. Maşukiye’de projemiz var o da 3 yıldır bürokrasiye takıldı. İzmir Konak’ta otel yapmak için 18 dönüm arsa almıştım. Önce arsanın tam ortasından sonra başka yerlerinden yol geçirdiler ve arsayı 5’e böldüler. Yapsak da artık büyük otel yapamayacağız. Silivri’de de 5 dönüm yerimiz vardı. İnşaat bitti ama açamıyoruz. Bu bürokrasi yüzünden bekleyen yatırımlarımın toplam tutarı 500 milyon doları buluyor. Bu ülkede faiz inse ne olacak bürokrasi inmiyor ki.”

“Gazipaşa, turizm yatırımları açısından Antalya’nın en geri kalmış yeri. 1966’dan beri biliyorum oraları. Ampül satmaya giderdim. Büyük bir otel yapmak istedim ve  122 dönüm arsa aldım. 12 ay kapanmayacak bir işletme planladım. 2000 kişilik de istihdam olacaktı. Ama en büyük sıkıntıyı orada yaşıyoruz. İnşaata hiç başlayamadık. Önceki başkan CHP’liydi, şimdiki Ak Partili ama değişen birşey olmadı."


Bu Haber 13.04.2015 - 10:48:12 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.