4 kişilik aile 5 yıldızlı tatil için 500 TL vergi ödeyecek

4 kişilik aile 5 yıldızlı tatil için 500 TL vergi ödeyecek

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçerek TBMM’ye sevk edilen vergi düzenlemesi, Türkiye’de tatil yapanların üzerine büyük yükler bindiriyor. Tasarı komisyondan geçtiği haliyle Meclis’te kabul edilirse, 12 yaş üstü iki çocuklu bir ailenin 5 yıldızlı oteldeki bir haftalık tatili için ödeyeceği tutar 500 lirayı geçiyor.


TurizmGüncel

Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi, gelir vergisi tarifesine yeni dilim ve oran eklenmesi gibi düzenlemeleri de içeren Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin 31 maddesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Kim ne kadar ödeyecek?

Komisyondan geçerek TBMM’ye sevk edilen teklifle, ‘Konaklama Vergisi’ adı altında yeni bir vergi getiriliyor. Düzenlemeye göre, Türkiye’de kamu kurumları ve öğrenci yurtları hariç, konaklama hizmeti veren tüm işletmeler misafirden konaklama vergisi alacak. Buna göre, 5 yıldızlı otel ve tatil köylerin ile butik otellerde konaklayanlar kişi balına her bir gece için 18 TL, 4 yıldızlı otel ve tatil köylerinde konaklayanlar 12 TL, 3 yıldızlı otellerde ve belediye belgeli konaklama tesislerinde konaklayanlar 9 TL, 2 ve 2 yıldızlı otellerle, pansiyonlarda, motellerde, apart otellerde ve kampinglerde konaklayanlar 6 TL konaklama vergisi ödeyecek.

4 kişilik aile 5 yıldızlı tatil için 504 lira vergi ödeyecek

Getirilen vergi miktarları ışığında yapılan hesaplamaya göre, 12 yaş üstü iki çocuğu olan 4 kişilik bir aile, 5 yıldızlı otelde yapacağı bir haftalık tatil için 504 lira konaklama vergisi ödeyecek. Çocuksuz çift için bu tutar 252 TL, bir kişi için ise 156 lira olacak.

Aynı hesap 4 yıldızlı bir otel için yapıldığında ise tutar sırasıyla 336 lira, 168 lira ve 84 lira olacak. Dört kişilik bir ailenin br haftalık tatilde ödeyeceği en düşük tutar 168 lira, en yüksek tutar ise 504 lira olacak.

Yapılan değişiklik durumu daha da kötüleştirdi

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeler sırasında, daha önce konaklama tutarının yüzde 2’si olarak önerilen vergi, yapılan değişiklikle otel segmentine göre değişen oranlarda sabitlenmişti.

Daha önceki düzenlemede, 5 yıldızlı otelde çift kişilik odada 500 liralık tek gecelik konaklama için otelin ödeyeceği konaklama vergisi (yüzde 2) 10 TL iken, yapılan değişiklikle 36 liraya yükselmiş oldu. İlk durumda toplam konaklama tutarının yüzde 2’si olan vergi, yapılan değişiklikle yüzde 7.2’ye çıkmış oldu.

He yıl yeniden değerleme oranında artacak

Kanun taslağına göre, konaklama vergisi her yıl yeniden değerleme oranında (yüzde 23.73) oranında artacak. Artışla ilgili olarak düzenlemede, ''Yukarıdaki tarifede yer alan vergi tutarları, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılır. Bu şekilde hesaplanan tutarların 50 kuruşa kadar olan kesirleri dikkate alınmaz, 50 kuruş ve üzeri olan kesirleri bir üst tam sayıya iblağ edilir. Konaklama vergisi, konaklama tesislerince düzenlenen fatura ve benzeri belgelerde ayrıca gösterilir. Bu vergiden herhangi bir ad altında indirim yapılamaz. Bu vergi, katma değer vergisi matrahına dahil edilmez.'' ifadeleri kullanıldı.

Bu Haber 01.11.2019 - 10:55:15 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Cagri Ozkilic - 16.11.2019 - 11:03

    "5 yıldızlı otelde çift kişilik odada 500 liralık tek gecelik konaklama" Bu hesap 10 yıl öncesi için doğru olabilir bugünün şartlarında 1000 - 2000 TL'dir antalya için Kime faydası olsun diye bu hesap yapılıyor anlamadım.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.