30 bin kişinin katılacağı o festivale Valilik izin vermedi

30 bin kişinin katılacağı o festivale Valilik izin vermedi
Türkiye'nin Maldivler'i olarak ünlenen Budrur'daki Salda Gölü'nde yapılması plananan festivale valilikten izin çıkmadı. Çevreciler ve turizmciler, bölye büyük bir festivalin bölgenin doğal güzelliğine zarar vereceğini belirterek festivale karşı çıkıyordu.


Evrensel'de yer alan Yusuf Yavuz imzalı habere göre, Salda Gölü kıyısında 30 bin kişilik festivale Burdur Valiliği'nden izin çıkmadı.  Burdur Valiliği, ilgili resmi kurumlardan festivalin korunan alana etkisi konusunda görüş istedi. Çevre ve Şehircilik, Kültür ve Turizm il müdürlükleriyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü'nün 3 gün sürecek festivalle ilgili değerlendirmelerinin ardından Burdur Valiliği Salda Gölü koruma alanı içerisinde festival yapılmasına izin vermedi. Valiliğin konuyla ilgili resmi yazısı Yeşilova Kaymakamlığı'na iletildi.Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, Türkiye'nin doğal güzelliğini koruyabilen ender göllerinden biri. Magnezit ve yüksek alkalin içeren gölün turkuaz suları ve bembeyaz kumsalları her yıl binlerce ziyaretçiyi bölgeye çekiyor. Ancak Salda Gölü'nün bütüncül bir koruma sağlayan yönetim planının olmaması, giderek artan insan baskısı nedeniyle gölün geleceğini tehdit ediyor. Gölü besleyen dereler üzerinde DSİ eliyle inşa edilen göletler, göl çevresindeki kontrolsüz tarım ilacı kullanımına yoğun insan faaliyeti de eklenince Salda'nın bembeyaz kumsalları kararmaya başladı.

SALDA GÖLÜNDE 30 BİN KİŞİLİK FESTİVAL DÜZENLENMESİ TEPKİ ÇEKTİ

Ancak çevresiyle birlikte doğal sit alanı olarak koruma altında bulunan Salda Gölü kıyısında yaklaşık 30 bin kişinin katılımıyla 3 gün sürecek bir müzik festivali organize edilmesi kamuoyunun tepkisini çekti. 'Salda Gençlik Festivali' adıyla 29-Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında düzenlenmek istenen etkinlikle ilgili kamuoyunun çekincelerini içeren haberlerin ardından harekete geçen Burdur Valiliği, göl kıyısındaki kitlesel etkinliğe izin vermedi.

BURDUR VALİLİĞİNDEN FESTİVALE İZİN ÇIKMADI

Salda Gölü'nün yönetimi ve korunmasından sorumlu olan Çevre ve Şehircilik, Kültür ve Turizm il müdürlükleriyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden festivalin olası etkileri konusunda inceleme yapılmasını talep eden Burdur Valiliği, kurumlardan gelen görüşler doğrultusunda kararını verdi. Valilik, yasal olarak Salda Gölü'nün korunmasından sorumlu olan kurumlara hiç bir yazılı izin başvurusu yapılmadığı iddia edilen korunan alandaki festivale izin verilmemesi yönünde karar aldı.

İPTAL KARARI YEŞİLOVA KAYMAKAMLIĞINA GÖNDERİLDİ

Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz valilik yetkilileri, ilgili kurumlardan gelen görüşler doğrultusunda alınan kararın Yeşilova Kaymakamlığı aracılığı ile organizasyon firmasına ve Yeşilova Belediyesi'ne iletildiğini dile getirdi. Buna göre valilik kararına rağmen korunan alanda kitlesel bir etkinlik yapılması durumunda yasal işlem uygulanacak.

KORUMA BÖLGE KOMİSYONUNDAN İZİN ALINMADIĞI ORTAYA ÇIKTI

Valiliğin talebi üzerine festival düzenlenmek istenen Salda Gölü kıyısında yapılan incelemede, 10 bin çadır kurulması planlanan alanın, gölü korumak için belirlenen 'hassas alan'da kaldığı belirlendi. Doğal sit alanı olarak da koruma altında olan bölgede etkinlik yapmak Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu'nun inine tabi. Ancak Denizli merkezli THEF organizasyon şirketinin bu yönde bir izin talebinin olmadığı ortaya çıktı.

BURDURLU TURİZMCİDEN VALİLİĞE TEŞEKKÜR GELDİ

Korunan alanda kitlesel festival yapılmasına izin verilmemesini değerlendiren Burdurlu turizmci Kemal Arslan, "24 Mayıs tarihinde yaptığımız çağrıya gösterdiği duyarlılıktan dolayı Burdur Valisi Sayın Hasan Şıldak'a şükranlarımızı sunarız" diye konuştu.

‘PARA KAZANILMASINI İSTERİZ ANCAK GÖLE ZARAR VEREREK DEĞİL’

Polidia Tours Turizm Seyahat Acentesi Müdürü Kemal Arslan, geçtiğimiz Mayıs ayında kendisine de 10-15 bin kişinin katılacağı bir festival teklifi geldiğini ancak alandaki alt yapı yetersizliği ve kitlenin çevreye zarar vereceği endişesiyle bu girişimden vazgeçtiklerini belirterek, “Bir turizmci olarak elbette para kazanılmasını isteriz ancak böylesi bir etkinliğin Salda Gölüne vereceği zararın büyük olacağını da görüyoruz. Bu nedenle festivalin Salda Gölü’nün kıyı kenar çizgisi dışında bir yerde yapılması için Burdur Valiliği’ne bir çağrıda bulunduk. Örneğin Gölü kuş bakışı gören kayak merkezinin olduğu alandaki mesire yerlerinden birinde yapılmasının uygun olacağı kanaatiyle Burdur’da devleti göreve çağırıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.
Bu Haber 09.06.2018 - 20:17:21 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.