2024 sezonu nasıl başladı, turizmciler ne diyor?

2024 sezonu nasıl başladı, turizmciler ne diyor?
2024 sezonunun iyi başladığını belirten turizm sektörü temsilcileri, iyi bir sezon bekliyor.

Geçtiğimiz yıl yaşanan deprem felaketi ve peş peşe yapılan iki seçim nedeniyle sezona kötü başlayan turizm sektörünün bu yıl daha iyi bir başlangıç yaptığı belirtiliyor. 

Ekonomim'den Selenay Yağcı'nın haberine göre Ramazan Bayramı, Nevruz ve Paskalya ile hareketlenen turizm sektörü, Hollanda’nın Kral Günü, Rusya’nın Zafer Günü, Almanya’nın Pfingsten Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere yaz sezonuna dört bayramla girecek. Doluluk oranlarının yüzde 60-70 bandında olduğu ifade eden turizmciler, 2024 sezonunun çok iyi başladığını dile getirdi.

“Antalya 17 milyon turisti geçecek”

Bu yıl sezonun erken açıldığını ve turist sayısında şu an geçen yıla göre yüzde 20’lik artış olduğunu belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, bunun da en iyi başlangıç olduğunu kaydetti. Nisan ayının bu şekilde iyi geçmesinin çok olumlu olduğunu ifade eden Kavaloğlu, “Rusya, Almanya, İngiltere ve Polonya bizim en etkili pazarlarımız. Nisan sonunda Hollanda’nın bir tatil periyodu var. Sonra mayısın başında Rusya tatili var. Üçüncü haftasından itibaren Almanya’nın tatili var. Sonra da haziran itibarıyla Kurban Bayramı tatili ile yaz başlıyor. Dolayısıyla şu anki beklentilerimiz tamamen olumlu. Antalya bu yıl 17 milyon kişiyi geçerek üzerine düşeni fazlasıyla yapacak” diye konuştu.

Mayıs ayıyla birlikte gerçek sezon başlayacak

Ege Turistik işletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkan Yardımcısı Bülent Süzer, 2023’ü rekorla kapatan sektörün 2024 hedefl erini daha da büyüttüğünü kaydetti. “Nevruzda İran’dan, Paskalya'da Batı Avrupa, İngiltere, Almanya, Hollanda, Belçika yine birkaç Baltık ülkesinden ciddi misafir ağırladık” diyen Süzer, Mayıs ayıyla birlikte gerçek anlamıyla yüksek sezona giriş yapacaklarını belirtti.

Avrupa’dan halen çok ciddi rezervasyon aldıklarını anlatan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Saatçioğlu, “Rus bayramıyla beraber otel dolulukları yüzde 80-85’lere çıkar diye düşünüyorum. Geçen yıl 21 Nisan itibarıyla bu yılı karşılaştırdığımızda yaklaşık yüzde 16 artış söz konusu” dedi.

Doluluk oranlarının yüzde 60- 70 bandında olduğu ifade eden Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin, “Erken rezervasyon hızlı başlamıştı. Mart başında Birleşik Krallık’tan uçaklar inmeye başladı. Özellikle İngiliz pazarı ciddi anlamda bir yoğunluk yaşatacak. Şu anda Marmaris’te sezon başladı. Bu ay itibarıyla artarak devam edecek” diye konuştu.

“Özlem duyduğumuz tablo ile başlıyoruz”

Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı Mustafa Deliveli şu bilgileri paylaştı: “Bölgemizin 2024 sezon satışları ve planlanan uçak koltuk sayıları, yüzde 10 büyüme ile 2024’te 1,9 milyon yabancı ziyaretçi sayısına ulaşacağımızı işaret ediyor. Erken rezervasyon döneminde aldığımız rezervasyon sayıları bir önceki yılın önemli oranda üzerinde. Bizim için diğer bir olumlu gelişme ise sezonun 15 gün öne çekilerek 15 Mart’ta ilk uçakların inmesi. Mart koltuk sayıları sayesinde uçaklar yüzde 95 ve üzeri dolu indi. Nevruz ve Paskalya’nın da peş peşe gelmesi doluluklarımıza olumlu yansıdı.”


Bu Haber 07.05.2024 - 09:16:40 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Türk Turizmi: Bir Renkli Destinasyon

    ETEM SEVİK 07.05.2024 - 11:29

    ETEM SEVİK Konuk Gazeteci ve Yazar Türk Turizmi: Bir Renkli Destinasyon Türkiye, tarih, kültür ve doğal güzellikleriyle zengin bir turistik destinasyondur. Türk Turizmi büyük bir öneme sahiptir. Ondan ötürü yerli ve yabancı turistlerin en iyi şekilde ağırlanmaları ve gönüllerinin hoş tutulması bereket ve kazanç noktasında kıymetlidir. Bu yazımda Türk turizminin bazı önemli yönlerini Sizlere paylaşıyorum; Tarihi ve Kültürel Zenginliklerimiz... İstanbul: Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olması dolayısıyla antik döneme sahip birçok yapıyı barındırır. Sultan Ahmet Camii, Ayasofya ve Topkapı Sarayı gibi önemli yapılar burada bulunur. Efes: Roma İmparatorluğu döneminden kalan antik kent Efes, tarih ve arkeoloji meraklıları için cazip bir destinasyondur. Kapadokya: Peribacaları ve yer altı şehirleriyle ünlü Kapadokya, eşsiz doğal güzellikleriyle ziyaretçileri büyüler. Traverten terasları ve antik Hierapolis kentiyle ünlü Pamukkale Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ören yerlerinden biridir. Plajlar ve Deniz Turizmimiz.... Ege ve Akdeniz kıyıları, güneş, kum ve deniz tatili için idealdir. Bodrum, Çeşme, Fethiye, Marmaris, Kuşadası ve Alanya gibi plaj bölgeleri, hem yerel halk hem de Batı Avrupa’dan gelen turistler için popülerdir. Antalya 0turkuaz suları ve lüks tatil köyleriyle ünlüdür. Sağlık Turizmimiz.... Türkiye, son yıllarda sağlık turizminde popüler hale gelmiştir. Estetik cerrahi, saç ekimi, diş tedavisi ve termal turizm gibi alanlarda yabancı turistlerin ilgisini çeker. 2022’de Türkiye’yi sağlık turizmi için 1,2 milyon kişi ziyaret etti. Geleneksel ve Modern Dokunuşlar... Türk mutfağı, dünya genelinde popülerdir. Kebaplar, baklavalar, meze çeşitleri ve daha birçok lezzet Türk mutfağının zenginliğini yansıtır. Türk hamamları, masaj ve spa hizmetleriyle rahatlamak isteyen turistler için idealdir. Türk turizmi, tarih, doğa, kültür ve gastronomi gibi birçok unsurun bir araya geldiği renkli bir deneyim sunar.

  • Turizm sayısı

    Yabancı 07.05.2024 - 09:55

    Turist sayısı artar. Güzel ama sadece geceleme, herşey dahil yatan turist. Gezen turist bayağı azalacak. Avrupa'nın en pahalı ören yerlerin ve müzelerin giriş biletleri oldu. Gezmek isteyen vaz geçer. Kültür turizm daha kazançlı bir branş olduğunu herkes bilir. Bir de ülkenin tanıtımına çok katkı olduğuna kesin. Turist sadece yatsın mı istiyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.