108 yıllık Rasim Palas Oteli yeniden kapılarını açıyor

108 yıllık Rasim Palas Oteli yeniden kapılarını açıyor

İzmir’in Ilıca beldesinde tarihi Rasim Palas Oteli yeniden kapılarını açmaya hazırlanıyor.


1914 yılında yapılan tarihi binanın aslına sadık kalınarak restore edilmesiyle turizme kazandırılan Rasim Palas, tarihi hikayesi, antika mobilyaları ve modern yüzüyle yeniden misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Alışılagelmiş butik otel dekorasyonlarından farklı olarak misafirlerine 21. yüzyılın konforuyla konaklama imkanı sunan 24 odalı Rasim Palas Oteli; 1914 yılında Rasim Bey’in eşi Pakize hanım tarafından Viyana’dan getirilen el işçiliği dolaplar, komodinler, şifonyer ve portmantoların yanı sıra gümüş yemek takımları, ceviz koltuk takımları, masalar, avizeler ve aynalarla dizayn edilmiş ve dönemin ilk resort oteli olarak hizmete sokulmuştu.

Rasim Palace Otelinin tarihi

1870 yılında Mora Yenişehir’de doğduğu tahmin edilen Rasim (Lenger) Bey, 19. yüzyılın sonlarında genç bir yetişkin olarak İzmir’e göç etti. Yeni yaşamına yanında getirdiği sermayeyle, Basmane Semti’nde otel ve kıraathane işletmeciliği yaparak başladı.

Çeşme-Ilıca’da eski bir taş binaya eklentiler yaparak otelciliğe başlayan, Çeşme eşrafından Karabina Ali Efendi ise, zamanla edindiği dostlarından biri ve meslektaşıdır. Bir sohbet sırasında arkadaşının teklifi üzerine, şimdiki otelin bulunduğu ve bir kısmını denizin aşındırdığı arsayı Defter-i Hakani idaresinden satın alarak üzerine taş bir bina yaptırdı ve 1914 yılında Ilıca’nın 1. Sınıf tek oteli olarak kendi adıyla işletmeye açtı.

Osmanlı’nın en çalkantılı savaş dolu yıllarını ve Yunan istilasını çeşitli sorunlarla geride bıraktıktan sonra, Cumhuriyet’le birlikte, 2. eşi Pakize Hanım’ın da katkılarıyla Rasim Palas Oteli’ni klasik mobilya ve yemek takımlarıyla donatıp arka tarafına bazı eklentiler yaptırarak, devrinin en lüks otellerinden biri durumuna getirdi.

İzmir Suikastından sonra, şehirde kalarak davaya bakan İstiklal Mahkemesini etkilermiş gibi görünmek istemeyen Ulu Önder Atatürk’ün, 30 Haziran – 8 Temmuz 1926 tarihleri arasında Çeşme-Ilıca’da sekiz gün kaldığı bilinen bir gerçektir. İkametine ayrılan Madam Kraemer’in evinde yatma amacıyla bulunduğu zamanların dışında Gazi, günlerinin çoğunu Rasim Palas Oteli’nde geçirdi. Konuklarını rahat kabul edebilmesi için üst kattaki balkonlu oda, Cumhurbaşkanı için yeniden düzenlendi. O yıllarda İzmir ekonomisine egemen olan Levanten tüccarların ekonomik sorunlarını ve yöre ileri gelenlerinin yapılmakta olan devrimlere tepkilerini hep bu odada dinledi. Akşamları onuruna verilen danslı yemeklere katıldı. Ulu Önder’in Çeşme-Ilıca’da geçirdiği günler, otelin 2. kuşak sahiplerinden Yazar Mehmet Culum tarafından, görgü tanıkları dinlenerek kayıt altına alınıp topluma kazandırıldı.

Kurucu sahip Rasim Bey’in 1951 yılında vefatından sonra otel; aile üyeleri tarafından uzun süre işletildi, ancak mirasçıların çoğalması üzerine 1983 yılında, o dönem Manisa Ticaret Borsası Başkanı olan M. Şener Giritligil’e satıldı, yeni sahibinin 2004 yılında vefatından sonra ise oğlu S. Ferit Giritligil’e intikal etti.

Genç girişimci Ferit Bey’in, İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun denetimi altında, yıllar süren çok gayretli ve özverili çalışmaları sonucunda, dış ve iç özgünlüğü büyük oranda korunan binanın odaları ve termal donanımları, günümüzün sağlıklı ve rahat yaşam koşullarına uyarlanarak renove edildi.

Çeşme-Ilıca’nın övünç kaynağı Rasim Palas Oteli deneyimli işletmeci Mehmet Albaş’ın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı ALB Turizm Ticaret A.Ş. tarafından 2021 Haziran ayında, tarihi değeri korunarak yeniden Türk turizmine kazandırıldı.Bu Haber 16.06.2022 - 12:00:36 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.