1 milyona yakın Rus’un Türkiye yasağı nasıl kalktı?

1 milyona yakın Rus’un Türkiye yasağı nasıl kalktı?

Rusya’da İçişleri Bakanlığı mensuplarının Türkiye’de tatil yapmasına izin verildi. Buna ilişkin talebin, 8 Nisan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı Moskova’daki toplantıda TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya tarafından bizzat Rusya Devlet başkanı Putin’e iletildiği belirtildi.


İçişleri Bakanlığı’nda görevli Rus güvenlik personelinin tatil yapamayacağı ülkeler listesinden Türkiye çıkarıldı. 8 Nisan’da Moskova’da gerçekleştirilen Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısına katılan Firuz Bağlıkaya’nın, yasağın kaldrılması talebini bizzat Putin’e ilettiği açıklandı.

TÜRSAB tarafından yapılan açıklamada, ‘’Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iş dünyası temsilcilerini dinlediği toplantıda TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Rusya ile Türkiye arasındaki turizm hareketini gerçekleştiren seyahat acentelerinin yaşadığı sıkıntıları dile getirmişti. TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya o toplantıda; Türkiye’nin, Rusya İçişleri Bakanlığı mensuplarının tatil amaçlı olarak gitmesine izin verilen ülkeler arasında yer almadığını gündeme getirmiş, Rus yetkililerden asker, polis ve güvenlik görevlisi olarak görev yapan kamu görevlilerinin, seyahat kısıtlanmasının kaldırılması yönünde de taleplerini iletmişti. Turizm sektörü temsilcilerinin dile getirdiği konu başlıklarını dikkatle dinleyen ve notlar alan Rusya Devlet Başkanı Putin, iletilen talepleri inceleyeceğini, mümkünse sorunların çözüme kavuşması için hemen adım atılacağının sözünü vermişti. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın Kremlin Sarayı’ndaki toplantıda turizmciler adına dile getirdiği talep, Rusya İçişleri Bakanlığı tarafından kısa sürede çözüme kavuşturuldu. Bu talebin ardından Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokeltsyev; yaklaşık 1 milyonu bulan Rusya İçişleri Bakanlığı çalışanı ve diğer kurumlardaki güvenlik görevlilerinin artık Türkiye’de tatil yapabileceği konusundaki kararın imzalandığını kamuoyuna duyurdu.’’ denildi.

Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsyev, Türkiye ve Tayland'ı “Rus polis teşkilatı mensuplarının tatil yapmaları yasak olan ülkeler” listesinden çıkardıklarını açıkladı. Rusya İçişleri Bakanlığı çalışanları ve diğer kurumlardaki kamu görevlilerine Türkiye’de tatil engelinin kaldırılmasıyla birlikte 1 milyondan fazla polis için Türkiye’de tatil yapmanın yolu açılmış oldu.Bu Haber 14.06.2019 - 15:08:39 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.