Kleopatra Koyu Fettah Tamince'ye mi verildi?

 Kleopatra Koyu Fettah Tamince'ye mi verildi?
2014 yılında Phaselis Antik Kenti’ne beş yıldızlı otel yapmak isteyen ancak çevrecilerin büyük tepkisi ve mahkemenin red kararı ile karşılaşan Fettah Tamince’nin şimdi de Antalya-Kemer’deki Kleopatra Koyu’nu aldığı öğrenildi.


Antalya’nın ünlü Kleopatra Koyu’nun Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince’ye tahsis edildiği öğrenildi.Gazeteci ve çevreci Yusuf Yavuz’un kendi bloğunda yayınladığı habere göre, Kleopatra Koyu’nun Fettah Tamince’ye tahsis edilme süreci şöyle gelişti:

TEMİNATINI YAKARAK İHALEDEN ÇEKİLDİ

Kleopatra Koyu ilk olarak, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından düzenlenen bir ihaleyle 3.8 milyon liraya bir iş adamına tahsis edildi. Koya 5 yıldızlı bir İslami otel yapmak isteyen iş adamı mesire yerleri ile ilgili yönetmelik gereğince söz konusu koya sadece 30 odalı kır evi yapılabileceğini öğrenince, teminat bedelini de yakarak ihaleden vazgeçti.

İKİNCİ İHALEDE 'SÜRPRİZ' ALICI

2016 yılına gelindiğinde Kleopatra Koyu bu sefer de ‘tabiat parkı’ ilan edilerek 100 bin lira muhammen bedelle yeniden ihaleye çıkarıldı. İhaleyi, ‘sürpriz’ bir şekilde ihaleye katılan F.Ç. adında bir iş adamı kazandı.

İKİNCİ İHALE 'REKABET ŞARTLARI OLUŞMADI' DENİP İPTAL EDİLDİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı bunun üzerine ‘beklenmedik’ şekilde sonuçlanan ihaleyi ‘Rekabet şartları oluşmadığı’ gerekçesiyle iptal ederek geçtiğimiz günlerde koya ilişkin yeniden ihale düzenledi.

İHALE 505 BİN LİRAYA RİXOS'A VERİLDİ

İddiaya göre bakanlığın düzenlediği yeni ihaleyi, 505 bin liraya, Fettah Tamince’ye ait olan Sembol İnşaat ve Turizm firmasının da içinde olduğu ortaklık kazandı. İmar planı henüz hazırlanmayan koyda 5 yıldızlı otel dahil turizm tesisleri yapılabilecek. Konuya ilişkin olarak, Orman ve Su İşleri Bakanlığından henüz bir açıklama yapılmadı.

BÖLGE HALKI TEPKİLİ

Kleopatra Koyu, yöre insanının denizle buluştuğu son doğal alanlardan biriydi. Koyun ranta ve yapılaşmaya açılmasına tepki gösteren yöre halkı, 10 Haziran Pazar günü bir basın açıklaması yaparak seslerini kamuoyuna duyurmaya hazırlanıyor. Antalya’ya 64, Kemer’e ise 20 kilometre mesafede yer alan Tekirova Tabiat Parkı ile ilgili kullanım ve yapılaşma koşullarını belirleyen ‘Gelişim Planı’ 4 Nisan 2018 tarihinde onaylandı. Ancak bölgenin uygulama imar planı henüz hazır değil. Kızılçam, sakız, erguvan, ayı fındığı ve keçiboynuzu gibi ağaç ve ağaççıklarla kaplı olan alanda çeşitli yaban hayvanlarının yanı sıra bazı endemik bitkiler, ayı fındığı ve keçiboynuzu gibi ağaç ve ağaççıklarla kaplı olan alanda çeşitli yaban hayvanlarının yanı sıra bazı endemik bitkiler ve 34 kuş türü bulunuyorBu Haber 11.06.2018 - 08:29:55 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.